Hz. Abdülbaha’ya ait Makam’ın inşa edileceği alandaki yapılan törende Akka Belediye Başkanı ve Dini Liderler hazır bulunarak saygılarını gösterdiler.

Hz. Abdülbaha'ya ait Makam'ın inşa edileceği alandaki yapılan törende Akka Belediye Başkanı ve Dini Liderler hazır bulunarak saygılarını gösterdiler.

19 Ocak 2020

Bahai Dünya Merkezi

Geçtiğimiz Pazartesi Akka Belediye Başkanı Shimon Lankri, şehrin dini toplumlarının önde gelen temsilcileri, ve diğer yerel kurumlardan yetkililer Hz. Abdülbaha’nın Makamının inşasının başlaması münasebetiyle yapılan ağaç dikme töreninde Hz. Abdülbaha’yı anmak üzere bir araya geldiler.

Belediye Başkanı Sn. Lankri törende yaptığı konuşmada, “Bahailer için çeşitlilik güzelliktir. Dünya görüşleri, bir bahçenin çiçekleri ve bitkileri gibi bu çeşitliliğin güzellik yarattığı şeklindedir. Bu dünya görüşünün doğru olduğunu düşünüyorum ve bizler burada bu görüşe kucak açıyoruz,” ifadelerini kullanmıştır.

Makamın inşa edileceği alanda düzenlenen törene, aralarında Müslüman, Hristiyan, Musevi ve Dürzi toplum liderleri, yerel idari yetkililer ve bölgedeki eğitim kurumlarından akademisyenlerin bulunduğu 50 civarında konuk iştirak etti. Törende hazır bulunan Bahai Toplumu Temsilcileri arasında Bahai Uluslararası Toplumu Genel Sekreteri David Rutstein ve Makamın mimarı Hossein Amanat da bulunmaktaydı.

Makamın tasarım konseptinin görüntülenmesi ve Hz. Abdülbaha tarafından kaleme alınan duaların okunmasından sonra, Sn. Lankri ve Dr. Rutstein kısa konuşmalar yaptılar ve ardından bir zeytin ağacı fidesini dikileceği alana birlikte taşıdılar. Diğer konuklarda ağaç dikimine eşlik ettiler.

Dr. Rutstein konuşmasında, “Hz. Abdülbaha’nın ruhu yüz yıl sonra göz alıcılığıyla parlıyor. Akka halkının pek çok kesiminin Hz. Abdülbaha’nın şehirlerine geri dönmekte olmasından duydukları mutlulukla bir araya gelişlerini görmek, O’nun burada birliği oluşturmak için nasıl çabaladığını bize anımsatmaktadır.” sözlerine yer vermiştir.

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: https://news.bahai.org/story/1383/