Yayına giren yeni film dünyanın her yerindeki toplumların sesi oluyor.

2 Mayıs 2018

Bahai Dünya Merkezi

Yerel halkların gözünden, Bahai dünyasının toplum kurma çabalarıyla ilgili yenilikçi yeni bir belgesel film bugün www.bahai.org sitesinde yayına açıldı.

A Widening Embrace (Genişleyen bir Kucaklama) başlıklı film, çoğunlukla genç insanlardan oluşan ekiplerin dünyanın her yerinde, kendi toplumlarında toplumsal değişimi etkilemek için gerçekleştirdikleri çabaları dokümante ettikleri yaratıcı ve taban seviyesindeki bir süreçle oluşturulmuştur.


Bir yıllık süre zarfında bu ekipler tarafından yapılan çekimlerden yararlanan film, çeşitli gerçeklikleri ve ortamları temsil eden 24 toplumda ortaya çıkan bir dönüşüm hikâyesini betimlemektedir. Film üç ana temaya odaklanmaktadır: kolektif refaha giden bir yol olarak evrensel katılım, geniş toplumun dönüşümünde genç insanların hayati rolü ve bir halkın ruhani özlemlerinden doğan çeşitli toplumsal ve ekonomik gelişim inisiyatiflerinin ortaya çıkışı.


Film projesinin sonuçlarından bir tanesi belgeselin kendisi olmakla birlikte bir diğer önemli boyutu, sayısız yerel toplumda toplumsal ilerleme bağlamında toplumlarının yaptıklarını ve öğrendiklerini dokümante etme ve tarif etme konusunda geliştirilen kapasitedir.


A Widening Embrace filmi Hayfa’da gerçekleştirilen 12. Uluslararası Bahai Konvenşınında gösterilerek Konvenşında bulunan 1,300 delegenin meşveretlerini zenginleştirmiştir. Konvenşın günleri boyunca görüşülen konuların birçoğu, belgeselde sunulan somut örneklerde vurgulanmıştı.
Yüce Adalet Evi tarafından hazırlatılan film İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Rusça, Arapça ve Farsça olarak yayınlanmaktadır. 

77 dakikalık film şu bağlantıdan izlenebilir: http://www.bahai.org/widening-embrace/

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: http://news.bahai.org/story/1260/

Yüce Adalet Evi’nin iki üyesi, Bahai Dünya Merkezi’nde uzun yıllar hizmet etmenin ardından Kutsal Topraklar’dan ayrılıyor.


Bahai Dini’nin uluslararası idari kurumunda 10 yıl hizmet eden 70 yaşındaki Bay Gustavo Correa ile 15 yıl hizmet eden 72 yaşındaki Dr. Firaydoun Javaheri geçtiğimiz sene görevlerinden aflarını istemişlerdi.


Yüce Adalet Evi taleplerini kabul etmiş ve bu ayın sonunda gerçekleştirilecek 12. Uluslararası Bahai Konvenşınından sonra Bay Correa ve Dr. Javaheri’nin ayrılacaklarını Kasım 2017’de duyurmuştu.


Konvenşın 29 Nisan – 2 Mayıs 2018 tarihlerinde Hayfa’da, dünyanın her yerinden gelmesi beklenen 1,300’den fazla delegenin katılımıyla gerçekleştirilecektir.


Bay Correa Kolombiyalı’dır. Yüce Adalet Evi’ne 2008 yılında seçilmişti. Dr. Javaheri ise İran’da doğdu ve hayatının uzun bir dönemini Afrika’da – önce Gambiya’da sonra Zambiya’da – geçirmiştir. Yüce Adalet Evi’ne 2003 yılında seçilmişti.

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: http://news.bahai.org/story/1253/