Hz. Abdülbaha’nın Suudu’nun Yüzüncü Yıldönümü: Gerçekleşen Görkemli Anma Töreni O’nun Örnek Yaşamı Konusunda Derin Düşüncelere Sevk Etti

BAHAİ DÜNYA MERKEZİ – Yüzüncü yıl anma toplantısı için bir araya gelen katılımcılar, 27 Kasım Cumartesi gününün erken saatlerinde, Hz. Abdülbaha’nın Suudu’nun yıldönümünü anmak üzere Hayfa Ziyaretçi Evinin avlusunda görkemli ve saygılı bir atmosferde toplandılar.

Suudu üzerine Hz. Abdülbaha’nın kutsal naaşının defnedildiği yer olan Hz. Bab’ın Makamının sadece birkaç adım ötesinde gerçekleştirilen program, Hz. Abdülbaha’nın insanlığa hizmete adanmış örnek yaşamı konusunda katılımcılarda yaşamına dair derin düşünceler uyandırdı.

Yüce Adalet Evi tarafından toplantıya ithafen yayınlanmış Hz. Abdülbaha’ya övgü beyanı bir üyesi tarafından okundu. Yazının içeriği kısmen şöyledir: “Hz. Abdülbaha’nın birlik güçlerini nasıl bir bütün olarak Kendi içinde barındırdığı konusunda, ortak kayıplarının matemini tutmak için bu topraklarda yaşayan her inançtan yas içinde büyük bir kalabalığın bir araya geldiği O’nun cenaze töreninin manzarasından daha açık bir kanıt tasavvur edilemez.”

Övgü beyanının devamında şu sözler yer alıyor: “O’nun sevgisinin evrenselliği, o zaman bile, bir geniş toplum modeli olmayı haklı olarak iddia edebilecek bir toplum yarattı. O’nun sevgisi yeniden hayata döndürdü, besledi, ilham verdi; yabancılaşmayı ortadan kaldırdı ve herkesi Rabb’in ziyafet masasına buyur etti.”

Aşağıdaki resimler, akşam programının bir görüntüsünü sunmaktadır.

Katılımcılar, programın başlamasından birkaç dakika önce Hayfa Ziyaretçi Evinin avlusunda toplandı.

Akşam programının başlamasını beklerken, tefekküre dalarak Hz. Abdülbaha’nın yaşamı üzerine düşünen katılımcılar

Katılımcıların dua ve tefekkür anlarında çekilen başka bir görüntüsü

Yüce Adalet Evi tarafından toplantıya ithafen yayınlanmış Hz. Abdülbaha’ya övgü beyanı bir üyesi tarafından okundu. Övgü beyanının içeriği kısmen şöyledir: “Hz. Abdülbaha’nın birlik güçlerini nasıl bir bütün olarak Kendi içinde barındırdığı konusunda, ortak kayıplarının matemini tutmak için bu topraklarda yaşayan her inançtan yas içinde büyük bir kalabalığın bir araya geldiği O’nun cenaze töreninin manzarasından daha açık bir kanıt tasavvur edilemez.”

Programda, Arapça, İngilizce, Fransızca ve Hintçe dahil olmak üzere birçok dilde okunan Bahai yazılarından dualar ve pasajlar yer aldı.

Ayrıca Farsça, Rusça, İspanyolca ve Portekizce dillerinde de Bahai Yazıları ve dualar okundu.

Hz. Bab’ın Makamını tavaf eden katılımcılar

Hz. Bab’ın Makamını tavaf eden katılımcılar

Hz. Bab’ın Makamının bahçelerindeki katılımcıların bir başka görüntüsü

Hz. Abdülbaha’nın, Suudu üzerine naaşının defnedildiği yer olan Hz. Bab’ın Makamı ile Hayfa’daki Kermil Dağı’nın bir görüntüsü

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: https://news.bahai.org/story/1558/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.