Afrika liderleri eğitim ve çocukların güçlendirilmesi konularını ele alıyor

Kıtadaki çocukların içinde bulundukları durumdan endişe duyan Afrika liderleri bu ay, yılda iki defa düzenlenen büyük bir zirvede çocuk haklarını ve çocukların refahını tartışmak üzere toplandılar.

Sudan, Angola, Kamerun ve Sierra Leone’den hükümet temsilcileri, Hartum’da düzenlenen bu bölgesel toplantıda Birleşmiş Milletler alt kurumları, medya ve sivil toplum kuruluşları ile bir araya geldiler.

Zirvenin aktörleri arasında Uluslararası Bahai Toplumu (BIC), Addis Ababa Ofisi de vardı ve konuya çok farklı bir bakış açısı sunma fırsatı yakaladı.

BIC Addis Ababa temsilcisi Solomon Belay, Uluslararası Bahai Toplumunun zirvede bulunmasının sebebinin tabii ki politika oluşturmak olmadığını, ancak acil olan, çocukların iyiliği ve refahı konusunun altında yatan prensipleri vurgulamayı ve tartışmayı amaçladığını dile getirmiştir.

Bu prensipler arasında; kız çocuklarının eğitiminin yaygınlaştırılması, her insanın asalet ve saygınlığının korunması, hem ruhani hem fiziksel eğitimin öneminin vurgulanması ve nihayette insan âleminin temel birliği yer almaktadır.

Bu ayki zirveye Çocuk Hakları ve Refahı Uzmanları Afrika Komitesi (ACERWC) ev sahipliği yaptı. Zirve, hükümet ve siyaset liderlerinin bir araya gelip Birleşmiş Milletler çocuk haklarını koruma girişimi çalışmalarını düzenli olarak ele almaları için bir alandır. Nispeten halen yeni olmasına rağmen, BIC’nin Addis Ababa’daki bölgesel ofisi, son birkaç yıldan beri küresel Bahai toplumunun büyüyen deneyim birikiminden içgörüleri Afrika sahnesine taşımaya çabalamaktadır.

Afrika çapında çocukların ahlaki, ruhani ve zihinsel eğitimine öncelik veren Bahai toplumlarının çalışmaları, bu ayın başlarında Hartum’da gerçekleştirilen ACERWC zirvesinde Uluslararası Bahai Toplumunun katkılarını şekillendirmiştir.

Zirveye Bahai katkısının merkezinde; genç insanları güçlendirmenin kritik önemini vurgulamak, onların toplumdaki refahını korumak ve toplumu düşünen bir nesil yetiştirmek vardı.

Dr. Belay toplantıda şöyle konuştu: “Çocukların ve gençlerin en büyük potansiyelini anlamak için toplumun, bir araya gelip kıtadaki genç insanların ruhani ve ahlaki gelişimlerini desteklemesi zaruridir.”
Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: http://news.bahai.org/story/1230/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.