Bahai Nilüfer Çiçeği Mabedi’nde yeni eğitim tesisleri açılıyor

Bahai Mabedi, merkezinde Tanrı’ya ibadet ve insanlığı hizmet arasındaki yakın ilişkinin olduğu bir kurumdur. Yeni Delhi’deki Nilüfer Çiçeği Mabedinde bu ilişki, mahiyetinde yeni bir eğitim merkezinin açılmasıyla daha belirgin hale gelmektedir.

Mabedin Yöneticisi Shaheen Javid, “Bu merkezin amacı, toplum inşa etmektir,” şeklinde açıklama yapmıştır. Yüzlerce kişiyi barındırabilen eğitim tesisi, toplumlarını geliştirme çabası içinde olan gençler ve genç yetişkinler için kamplar, kurslar ve seminerlere ev sahipliği yapmak için kullanılacaktır.
Delhi’de Bahai İnancı’nın insanlığın birliği ve adalet prensiplerinden ilham alan binlerce genç, geniş kapsamlı olan toplum kurma aktivitelerinin merkezinde yer alıyor. Bu gençler şehrin birçok yerinde, tüm insanların, ırkların ve dinlerin birliğinin derin takdirini çocukların içlerinde geliştiren ruhani eğitim sınıflarında öğretmenlik yapıyorlar. Onlar ayrıca, yeni gençlerle çalışarak onların ifade güçlerini ve toplumlarına hizmet etme kapasitelerini geliştiriyorlar.

Gelecek nesle adanmışlıklarının ötesinde, birçok genç ayrıca komşuları bir araya getirip sosyal uyumu güçlendiren dua toplantıları düzenliyorlar. Yetişkinlerin var olmanın ruhani doğasını keşfetmelerine ve kendi toplumlarına ve geniş topluma hizmette somut adımlar atmalarına yardımcı olan sınıflara ev sahipliği yapıyor ve iştirak ediyorlar.

Mabet Halkla İlişkiler Ofisi Yöneticisi Carmel Moghbelpour konuyla ilgili şunları söyledi: “Bu sürecin içinde yer alan bu gençler, ruhani gelişimin öneminin farkına varıyorlar. Şimdi, yeni tesiste yazılar inceleme imkânı bulduklarında, her güne Mabet’te dualarla başlayabilecekler. Kendi iç yaşamlarını ve dış koşulları dönüşüme uğratmak için birlikte çalışabilecekler.”

Bu birlik ve barış vizyonuyla harekete geçen gençlerin sayısı Yeni Delhi’de arttıkça, toplanmak, çalışmak, yazılar incelemek ve dua etmek için daha çok alana olan ihtiyaç ortaya çıkmaya başladı. Önceleri programlar, seminerler ve kurslar, Mabet çalışanlarının konaklaması gibi çeşitli farklı amaçlar için inşa edilmiş olan tesisleri kullanarak, belirli bir amaç esasına göre, Mabedin civarında düzenleniyordu. Yeni eğitim tesisinin açılmasıyla, daha önce mümkün olandan çok daha fazla kişi bu programlara katılabilecektir.

Yeni Delhi’deki Bahai eğitim çabalarının koordinasyonuna yardımcı olan Tabriz Alam şunları söyledi: “Tam burada Mabedin gölgesinde toplanıp birlikte öğrenen, çoğunluğu yakın civardaki mahallelerden gelen, toplumlarına hizmete kendilerini adamış böyle dinamik ve serpilmekte olan gençlik hareketine sahip olmak çok özel bir şeydir. Bir toplumun, hizmete odaklanmak ve duada birleşmek için gelebildikleri bir Mabede sahip olmasının ne anlama geldiği konusunda bize anlık bir bakış sunuyor.”

Eğitim tesisinin açılışının ötesinde, Mabette başka önemli gelişmeler de olmuştur. Yeni Delhi Mabedine ulaşım, yakınlarında bir durağı olan yeni metro hattının açılmasıyla birlikte şimdi daha kolay hale gelmiştir. En son 2010 yılında metro ulaşımı sağlandığında, Mabede yıllık ziyaretçi sayısı 3 milyondan 5.6 milyona çıkmıştı. Mabet çalışanları, yeni hattın açılmasıyla ziyaretçi sayısında benzer bir sıçrama beklemektedir.

1986 yılında açılan Yeni Delhi Mabedi, hafta için 10-15 bin, hafta sonu da 35 binin üzerinde ziyaretçi ağırlamaktadır. Dünyadaki sekiz kıtasal Bahai Mabetlerinden birisidir. Ortaya çıkmaya başlayan milli ve yerel Mabetleri de içeren bu yapılar, birlik ve beraberlik kavramlarını temsil etmekte ve bulundukları toplumlarda ışık olarak ayakta durmaktadır.
Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: http://news.bahai.org/story/1234/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.