Bahai Uluslararası Toplumu: Hoşgörüsüzlükle mücadelenin merkezinde işbirliği

Yakın zamanda gerçekleştirilen “Antisemitizm, hoşgörüsüzlük ve ayrımcılığı ele almak için sözleri eyleme dönüştürmek” başlıklı bir seminerde Bahai Uluslararası Toplumu Brüksel Ofisi, Avrupa’daki ve tüm dünyadaki ayrımcılık ve nefret suçlarıyla mücadele acil gereksiniminin, sivil toplum kuruluşları arasında daha yüksek seviyelerde işbirliği gerektirdiğini ifade etmiştir.

Seminer, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ve Avrupa Parlamentosu Irkçılık Karşıtı ve Çeşitlilik Gruplararası Kuruluşu’nun ev sahipliğinde 16-17 Haziran 2016 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirilmiştir. Seminer, “sivil toplum koalisyonları tarafından üstlenilen mevcut iyi çalışmaları desteklemeye ve güçlendirmeye yardımcı olma ve her türlü nefret suçunu ve ayrımcılığı önlemek ve son vermek için sivil toplumda ilave güçlü topluluklararası ve dinlerarası iletişim ağlarının kurulmasını teşvik etme acil ihtiyacı” doğrultusunda düzenlenmiştir. Seminerde, aralarında Avrupa Parlamentosu üyelerinin ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de bulunduğu altmışı aşkın katılımcı yer almıştır.

Bahai Uluslararası Toplumu temsilcisi Rachel Bayani, seminerdeki konuşmasında sosyal uyumun sağlanmasında çalışmak üzere işbirliği çabalarına derin bağlılık yoluyla daha güçlü anlayış köprüleri inşa etmek için koalisyonlara olan gereksinim hakkında açıklamalarda bulunmuştur. Rachel Bayani, “Koalisyonlar, düşünce birliğinin daha yüksek seviyelerine ulaşmak ve ileriye taşımaya gayret ettiğimiz dünyaya dair ortak bir vizyon geliştirmek üzere teşvik edilmelidir,” diye belirtmiştir. “Bizler, sivil toplum üyeleri olarak temsil ettiğimiz özel gruplara bakmaksızın, yalnızca kendi çıkarlarımızla ilgilenmemeli fakat toplumun tüm üyelerinin çıkarlarına destek olmayı amaçlamalıyız.”

Rachel Bayani, böyle bir değişimin daha büyük bir birliği inşa etmek üzere ileride zor çalışmaları gerektireceğini ifade etmiştir. “Ortak bir vizyon duygusu olmadan, parçalara ayrılmış dünya görüşleri var olmaya devam edecektir.”

Hoşgörüsüzlük ve ayrımcılık konularını ele almak üzere sivil toplum kuruluşları arasında işbirliği çabalarını güçlendirmek amacıyla Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı tarafından düzenlenen bir dizi etkinlik için planlamalar devam etmektedir.

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: http://news.bahai.org/story/1111/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.