“Mabet Giderek Daha Da Görünür Hale Geliyor”: Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde Yükselmekte Olan Mabet Harekete Geçmede Artan Sayıda İnsana İlham Veriyor

Bahai Mabedi henüz inşasının ilk aşamalarında olmasına rağmen, Kongo toplumunun maddi ve ruhani gelişimine yönelik daha büyük hareketlere ilham vermekte.

Bahai Mabedi henüz inşasının ilk aşamalarında olmasına rağmen, Kongo toplumunun maddi ve ruhani gelişimine yönelik daha büyük hareketlere ilham vermekte.

KİNŞASA, DEMOKRATİK KONGO CUMHURİYETİ — Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki (DKC) Bahai Mabedi’nin temellerinin tamamlanmasından henüz aylar sonra, merkezi yapının alt kısmını oluşturan çarpıcı yapısal unsurlar giderek daha belirgin hale geliyor.

Mabedin inşasında kaydedilen bu hızlı ilerleme, toplumun maddi ve ruhani gelişimine yönelik daha kapsamlı aktivitelerle el ele yürüyor.

Milli Ruhani Mahfil sekreteri Lavoisier Mutombo Tshiongo, “Mabet gözlerimizin önünde giderek daha da belirgin hale geliyor.” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Aynı zamanda, Mabedin temsil ettiği ruhaniyetten ilham alan aktivitelerde de bir artış görüyoruz. Dua toplantıları ve eğitim alanındaki çabalardan nehirleri ve su kaynaklarını temizleme gibi aileler ve gençler tarafından alınan inisiyatiflere, gıda güvenliği, tarım, eğitim, sağlık ve kadınların güçlendirilmesi alanlarındaki resmi faaliyetlere kadar her alandaki faaliyetlerde bir artış söz konusu.”

Bay Tshiongo, faaliyet hızındaki bu artışı, Kinşasa’nın dış mahallelerinde yer alan milli Mabet hakkında sürmekte olan anlamlı sohbetler sayesinde Tanrı’ya ibadet ile insanlığa hizmet arasındaki ilişkinin giderek daha fazla takdir edilmesine bağlıyor.

Lubumbashi Bahai Toplumundan Anis adındaki bir genç, hizmet ve ibadet arasındaki ilişki ile ilgili olarak, “İnsanlar dua etmek üzere Mabet’i ziyaret ettiklerinde, henüz inşaat halinde olmasına rağmen, yapmak istedikleri eylemler konusunda daha net olarak ayrılıyorlar, çünkü duaya ve meditasyona kendini vermek ruhani duygular yaratıyor. O anlarda, hayatta neyin önemli olduğunu görüyoruz ki bu da, bir toplumsal iyilik kaynağı haline gelmek ve vatandaşlarımıza yardım etmektir” şeklinde konuşmuştur.

Yükselmekte olan Mabet’in etkileri, sadece bölgeyi ziyaret eden bölge sakinleri tarafından değil, aynı zamanda çok daha uzaktaki insanlar tarafından da hissedilmektedir.

Bay Tshiongo, Milli Ruhani Mahfilin, ülke genelinde devletin güvenlik önlemlerine uygun olarak gerçekleştirilen toplantılarda, Bahai yazılarında “Tanrı’ya Övgünün Şafak Yeri” anlamına gelen ve Maşrıku’l-Ezkâr olarak anılan Mabedin birçok sohbetlere ön ayak olduğunu söylemiştir.

Güney Kivu bölgesi Baraka’da yakın zamanda yapılan bir toplantıda konuşan Şef M’muwa Lwe’ya Aolōélwa II, Bahai Mabetlerinin duaya ve köyün yaşlıları arasında toplumdaki sorunlar üzerine meşveret etmeye adanmış bir alan olan lubunga anılarını canlandırdığından bahsederek şunları söyledi:
“Modern yaşamda neredeyse kaybolmuş olan lubunga, köyün bireylerinin Tanrı’ya dua etmeleri ve toplum meselelerine yardımcı olurken kılavuzluk istemeleri için ortam sağlıyor. Bugün ise, tüm erkek, kadın ve çocukların bir araya gelip Yaratıcılarıyla ilişki kurabilecekleri bir merkez olan Maşrıku’l-Ezkâr’ı öğreniyoruz.”

Aşağıdaki resim galerisinde inşaat çalışmalarındaki ilerlemeler gösterilmektedir.

Mabet’in temellerinin Şubat ayında tamamlanmasından bu yana, işçiler yapının alt kısmını oluşturan ve kubbenin ve çevresindeki saçakların çelik üst yapısını destekleyecek beton yapı unsurlarını yükseltiyor.

Üst galeri katı, aynı zamanda merdiven görevi görecek olan dokuz payanda ile desteklenerek inşa edilmiştir. Kubbe, galeri çevresinde dokuz noktada sabitlenecektir.

Payandalar kubbenin ağırlığını dışa doğru temellere yönlendirecek ve Mabedin alt katının tamamında destek sütunlarına gerek kalmayacak.

Biri galerinin üzerine, diğeri Mabedin dış duvarının üzerine olmak üzere iki halka kiriş inşa edilmiştir. Bu görselin merkezindeki dış duvarda ise Mabede açılan dokuz kapıdan biri olacak bir boşluk yer almaktadır.

Geçen hafta, iki halka kirişin en içteki kısmı tamamlandı. Yerden 8 metre yükseklikteki yapının beton kısmı artık tam yüksekliğine ulaştı. Yapının betonunun %90’ından fazlası dökülerek çelik üst yapının inşa edilmesinin önünü açtı.

Mabedin etrafındaki saha ve ek yapılarda da çalışmalar devam ediyor. Görselde bahçıvanlar yükselmekte olan Mabedin etrafına çim ekiyorlar.

Mabet ziyarete açıldıktan sonra ziyaretçi merkezi olarak hizmet verecek binanın da duvarları ve çatısı tamamlandı.

Yüz yüze toplantılar hükümetin aldığı güvenlik önlemlerine uygun şekilde gerçekleştirildi.
Yüz yüze toplantılar hükümetin aldığı güvenlik önlemlerine uygun şekilde gerçekleştirildi.

Bölge sakinleri alanı ziyaret ederek hem Mabet hem de Tanrı’ya ibadet ile insanlığa hizmet arasındaki ilişki hakkında sohbet ediyor.

Kinşasa sakinleri Mabet alanında gönüllü olarak çalışmakta ve projenin birçok aşamasında yardımcı olmaktalar.

Yüz yüze toplantılar hükümetin aldığı güvenlik önlemlerine uygun şekilde gerçekleştirildi.
Yüz yüze toplantılar hükümetin aldığı güvenlik önlemlerine uygun şekilde gerçekleştirildi.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti genelinde yapılan toplantılar, toplumun kalbinde yer alan, tüm insanlara açık olan ve dua ve tefekkürün topluma hizmete ilham verdiği bir yer olan Mabet hakkında anlamlı sohbetleri teşvik ediyor.

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: https://news.bahai.org/story/1521/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.