Yapılan Yeni Bir Çalışma Ruhani İlkelerin Toplum Yaşamına Uygulanmasını Araştırıyor

Yapılan yeni bir çalışma, umut ve zorluklar karşısında direnme kabiliyeti gibi ruhani ilkelerin toplum yaşamına uygulanmasını araştırıyor.

Yapılan yeni bir çalışma, umut ve zorluklar karşısında direnme kabiliyeti gibi ruhani ilkelerin toplum yaşamına uygulanmasını araştırıyor.

INDORE, HİNDİSTAN — Hindistan, Indore’daki Devi Ahilya Üniversitesi Kalkınma Çalışmaları Bahai Kürsüsü ve Küresel Refah Çalışmaları Enstitüsü (ISGP) tarafından ortaklaşa yayınlanan yeni bir araştırma makalesi, toplumların, kamu yararına katkıda bulunma çabalarında, insanlığın birliği ve insanlığın doğa ile birbirine bağlılığı gibi ilkelerden nasıl yararlandıklarını inceliyor.

ISGP’nin Uygulamalardan Edinilen İçgörüler Üzerine Makaleler başlıklı bir dizi araştırma yayınının bir parçası olan Umut ve Dirençlilik: Ruhani İlkelerin Toplum Yaşamına Uygulanması başlıklı makale, kaçak olarak oluşmuş kentsel yerleşimlerde yaşanan su sıkıntılarının çözülmesinde güçlü sosyal destek ağları oluşturulmasına odaklanmaktadır.

Bu yayın dizisi, birleştirici ve yapıcı ilkeleri günlük yaşamlarında ve etkinliklerinde uygulamaya çalışan, karşılaştıkları zorlukları ele alma ve toplumsal gelişmeye katkıda bulunma çabası içindeki gruplarda, toplumlarda ve kuruluşlarda ortaya çıkan modelleri incelemektedir.

Bahai Kürsüsü Başkanı ve Yardımcı Doçent Arash Fazli konuşmasında, “Günümüzde birçok insanın ruhani öğretilere derinden bağlı olduğunu ve inançlarının, erdemli bir yaşam sürmeleri ve toplumlarının iyileştirilmesine katkıda bulunmaları için güçlü bir motivasyon kaynağı olduğunu görüyoruz,” ifadesinin ardından şu tespitte bulunmaktadır:

“Ancak bu fikir, kalkınma konusundaki akademik literatürde yeterince yer bulamamakta ve bu nedenle birçok sosyal ve ekonomik kalkınma çabası bu motivasyon kaynaklarından yararlanamamaktadır.”

Makalenin bir bölümünde de konu şu şekilde detaylandırılıyor: “Birçok araştırmacı ve planlamacı, insan yaşamının ve toplumun manevi, kültürel ve dini yönlerini hesaba katmamanın, insanlığın refahını ve gelişimini engelleyeceği konusunda giderek artan bir kabulde birleşiyor.”

Kürsü ve ISGP arasındaki işbirliği, kalkınma konusundaki diskura katkıda bulunma çabalarından her birinin bir parçasıdır.

Bahai Kürsüsü, insan refahını hem maddi hem de ruhani gelişimin bir sonucu olarak gören bir bakış açısından, kalkınma alanında disiplinler arası bir bilimsel araştırmayı teşvik etmek amacıyla yaklaşık 30 yıl önce kuruldu.

1999 yılında kurulan ISGP, Bahai öğretilerinden ilham alan, kâr amacı gütmeyen bir araştırma ve eğitim kuruluşudur. ISGP’nin çok çeşitli amaçları olmakla birlikte, bunlardan biri de, gelişen bilgi ve uygulama sistemleri olarak bilim ve dinin medeniyetin ilerlemesinde oynayabileceği tamamlayıcı rolleri keşfetmek, insanlığın yaşamıyla ilgili konularda araştırma yapmaktır.

Makaleye ISGP’nin web sitesinden ulaşılabilir.

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.