Yaran’ın en genç üyesi on yıllık mahkumiyetini tamamladı

Vahid Tizfahm on yıllık cezasını dün tamamladı. 44 yaşındaki Vahid Tizfahm, 2008 yılında dini inançlarından dolayı haksız yere hapsedilen İran Bahailerinin eski idari kurumunun yedi üyesinden yaşça en gencidir.

Bay Tizfahm cezasını tamamlayıp serbest bırakılan, Yaran olarak bilinen eski idari kurumun altıncı üyesidir. Yaran’ın tüm yedi üyesi 2008 yılının Mart veya Mayıs aylarında tutuklanmış ve suçlanmadan önce aylarca gözaltında kalmıştı. Uygun herhangi bir yargı sürecinden yoksun olarak sonunda hukuki bir prosedürle on yıllık hapse mahkum edildiler.

Bahai Uluslararası Toplumu’nun Cenevre’deki Birleşmiş Temsilcisi Diane Ala’i şunları ifade etmiştir: ”Elbette Bay Tizfahm ve diğer Yaran üyelerinin aileleriyle tekrar bir araya gelmesi bizleri mutlu etmiştir. Ancak Bay Tizfahm’ın otuzlu ve kırklı yaşlarında ailesinden, arkadaşlarından ve toplumdan uzakta, inancından başka bir neden olmadan hayatının on yılını hapiste geçirmiş olması gerçeğinin sevinilecek bir tarafı yoktur.”

Bayan Ala’i sözlerine, “Şunun mutlaka netleştirilmesi gerekir ki bu adım bir bütün olarak İran Bahailerinin durumunda bir gelişmeyi yansıtmamaktadır,” şeklinde devam ederek ekonomik ayırımcılıkla karşı karşıya kalmaya devam ettiklerinin, yükseköğrenime erişimden mahrum bırakıldıklarının ve keyfi tutuklama ve mahkûmiyetlere maruz kaldıklarının altını çizmiştir.

Bay Tizfahm bir optisyendir ve Tahran’a taşındığı 2008 yılının başlarına kadar yaşadığı Tebriz’de bir gözlük dükkânına sahipti. Kendisi 16 Mayıs 1973 tarihinde çocukluğunu ve gençliğini geçirdiği Urumiye şehrinde doğdu. 23 yaşında iken Furuzandeh Nikumanesh ile evlendi. Çiftin, babası 2008 yılında tutuklandığında üçüncü sınıfta olan genç bir erkek evlatları var. Mahpusluğunun sonucu olarak, Bay Tizfahm oğlunun hayatındaki en önemli anlarında yanında olamadı.

Bayan Ala’i şunları ifade etmiştir: “Yaran üyeleri ve aslında İran Bahai toplumunun tümü, aslında vatandaşlarının ekonomik ve sosyal refahını ilerletecek politikalar üretmeyi amaçlaması gereken hükümetlerinin ellerinde çok muazzam insan hakları ihlallerine katlanmıştır. Ne kadar yazıktır ki hükümet, toplumunun bir katmanının tamamını yaşama ve ülkelerinin ıslahına özgürce katkıda bulunma imkânından mahrum bırakmak için her türlü önlemi almıştır.”

İran Bahailerine yapılan zulüm ve baskıları belgeleyen arşiv niteliğindeki bir web sitesinin yakın zamandaki yayınının ardından, dünya genelinden bir grup seçkin avukat ve hakim İran İnsan Hakları Yüksek Konseyi başkanına yazılar göndererek Bahai toplumuna yapılan baskıların geniş çaplı yazılı belgelerine dikkatini çekmiştir fakat başkan bunları inkâr etmiştir.

Bay Tizfahm’ın serbest bırakılmasıyla Yaran’ın sadece bir üyesi, 55 yaşındaki Afif Naeimi hapiste kalmıştır. Önümüzdeki aylarda cezasının bitmesi beklenmektedir.
Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: http://news.bahai.org/story/1245/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.