Yaren’in dördüncü üyesi serbest bırakıldı

Dini inançlarından dolayı on yıl süren adaletsiz mahpusluğundan sonra, İran Bahailerinin eski idari kurumunun yedi üyesinden biri olan Bay Saeid Rezaie, bugün haksız bir şekilde verilen hapis cezasını tamamladı.

Bay Rezaie ve altı çalışma arkadaşı, sabahın erken saatlerinde evlerine yapılan bir baskın sonucunda 2008 yılında tutuklandılar. Kendileri İran Bahai toplumunun temel ruhani ve fiziksel ihtiyaçları ile ilgilenmek üzere oluşturulan, “Yaren” veya Arkadaşlar olarak bilinen grubun üyeleriydi. Grup, 1980’li yıllarda resmi Bahai kurumları İran’da yasadışı ilan edildikten sonra oradaki yetkililerin bilgisi ve sessiz onayıyla kurulmuştu. Kendisi serbest kalan eski Yaren üyeleri arasından dördüncü kişidir.

Şimdi, on yıldan sonra, Bahai toplumuna karşı tutum açısından çok az değişen bir topluluğa geri dönüyor.

Bahai Uluslararası Toplumu (BIC) Birleşmiş Milletler Cenevre Temsilcisi Diane Ala’i konuyla ilgili şunları ifade etmiştir: “Bay Rezaie ve Yaren’in diğer üç üyesi serbest bırakılmış olsa da, İran’da Bahailere karşı zulümler şiddetini sürdürerek devam etmektedir. Bay Rezaie, hapishaneden halen devlet tarafından yoğun baskı altında olan ve Bahai Dini’ne inanmaktan başka bir sebebi olmayan ayırımcılık ve baskılarla yüzleşen bir topluma geri dönecek.”

Ziraat mühendisi olan Bay Rezaie hapse atılmadan önce başarılı bir şekilde ziraat ekipmanları ticaretiyle meşguldü. Ekonomik bağlantılı zulümler sonucunda haksızlıklara uğrayan Bahai toplumunun pek çok üyesinden biridir. Bahailerin sahip oldukları mağazalar ve işyerleri, sahiplerine eziyet edildikten sonra yetkililer tarafından düzenli olarak kapatılmaktadır. Son birkaç yıl zarfında, bu tarzda yüzlerce işyeri kapatılmış ve çok sayıda aile bir gelirden mahrum bırakılmıştır. BIC, Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani’ye yazdığı açık bir mektupta bu eşitsizliğe “ekonomik ayırımcılık” olarak atıfta bulunmuştur.

Yaren’in geri kalan üç üyesinin önümüzdeki aylarda cezalarını tamamlamaları beklenmektedir. Bunlar 84 yaşındaki Bay Jamaloddin Khanjani, 56 yaşındaki Bay Afif Naeimi ve 44 yaşındaki Bay Vahid Tizfahm’dır.
Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: http://news.bahai.org/story/1238/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.