Amerika Birleşik Devletleri: Belediye Başkanı, Bahai Dini Barış Kürsüsünün yıldönümü onuruna ‘Dünya Barış Haftası’ ilan etti

ATHENS, Georgia, Amerika Birleşik Devletleri — Georgia, Athens-Clarke Eyaleti Belediye Başkanı Kelly Girtz, Maryland Üniversitesi’nde Bahai Dini Dünya Barışı Kürsüsünün kuruluşunun 30. yıldönümü onuruna 10-14 Nisan 2023 tarihleri arasını “Dünya Barış Haftası” olarak ilan etti.

Belediye Başkanı Girtz; dini fanatizm, cinsiyet eşitsizliği, ırkçılık ve eğitime kısıtlı erişim de dahil olmak üzere geniş toplumun karşılaştığı zorlukların üstesinden gelmek için birlikte çalışmanın önemini vurgulayan bir bildiri imzaladı. Tüm bölge sakinlerini “Hz. Bahaullah tarafından teşvik edilen barış, adalet ve insan dayanışması ilkelerinin hayata geçirilmesi için çalışmaya” çağırdı. Bildiride ayrıca, “Bu idealler ile dünyanın durumu arasındaki büyük uçurum, tüm inananları ve inanmayanları sığ taraflılığı aşmaya ve insan anlayışı ve barışı için birlikte çalışmaya davet ediyor” ifadesi de yer aldı.

Bildiri, Hoda Mahmoudi’nin, Kürsünün 30. yıldönümünü anmak üzere Bahai Dini Dünya Barışı Kürsüsünün direktörü olarak davet edildiği Athens ziyareti sırasında yayınlandı.

Soldan sağa: Llewellyn Cornelius,Georgia Üniversitesi’nde (UGA) Toplumsal Adalet, İnsanlık ve Vatandaşlık Hakları Merkezi Direktörü; Hoda Mahmoudi, Maryland Üniversitesi’nde Bahai Dini Dünya Barışı Kürsüsü direktörü; Philip Hong, UGA’da Sosyal Hizmetler Dekanı

Dr. Mahmoudi, dört günlük ziyareti boyunca Georgia Üniversitesi (UGA) öğrencilerine ve öğretim üyelerine birçok beyin fırtınası yaratan konuşmalar yaptı ve hafta boyunca Interfaith Clergy Partnership of Greater Athens üyeleriyle bir araya geldi.

UGA Sosyal Hizmetler Fakültesi Dekanı Philip Hong, konferanslar için takdirini dile getirirken “Dr. Mahmoudi’nin ziyareti taze bir soluk kattı. Sosyal Hizmetler Fakültesi’ndeki öğrencilerimize, öğretim üyelerimize ve personelimize barış ve merhamet ruhunu getirdi” ifadesini kullanmış ve konuşmasının devamında,

Dr. Mahmoudi’nin karşılıklı konuşmaya ve birlik ilkesine yaptığı vurgunun, konferans katılımcılarını “bir grubun diğerine üstünlük sağlamak zorunda olduğu kazananı olmayan bir oyunla mücadele etmek yerine, ortak bir insan ırkı olarak insan haklarını ve refahını birlikte savunarak barış ve adaleti birleştirmeye” teşvik etmek için yenilikçi yöntemler düşünmeye davet ettiğini vurgulamıştır.

Hoda Mahmoudi (solda), UGA Din Bölümlerinde Din Bilimleri Profesörü ve Afro-Amerikan Çalışmaları Enstitüsü Direktörü Carolyn Medina (sağda) ile birlikte Milledge Avenue Baptist Kilisesi’ndeki bir etkinlikte.

Dr. Mahmoudi, dört günlük ziyareti değerlendirirken şunları belirtiyor: “Ziyaretimin en önemli noktası, öğrencilerle yapılan sohbetler ve etkileşimlerdi. Öğrenciler, insanlığın günümüzde karşı karşıya olduğu zorluklar hakkında konuşmaya hevesliler.”

Konuşmaları, Kürsünün ana temalarıyla ilgili çeşitli sayıda konuyu kapsamıştır: yapısal (fanatik) ırkçılık ve önyargının temelindeki nedenler, insan doğası, kadınların ve barışın güçlendirilmesi, küresel yönetim ve liderlik ve çevrenin küreselleşmesindeki zorlukların üstesinden gelmek.

Dr. Mahmoudi ayrıca ziyaretini organize ettikleri için UGA kampüsündeki Bahai Öğrenci Derneğine ve Athens Bahailerine şükranlarını dile getirdi.

Hoda Mahmoudi’nin konuşmaları aynı anda birkaç sınıfta yayınlandı. Aynı zamanda, konuşmalar Sosyal Hizmetler Okulu’nda gelecekteki öğrencilere sunulmak üzere kaydedildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.