“Avusturya’da Düşünce Fırtınası”: Yeni video blog acil çözüm gerektiren konulara ışık tutmakta

Avusturya'da Düşünce Fırtınası Yeni Video Blog Acil Çözüm Gerektiren Konulara Işık Tutmakta 02

VİYANA, Avusturya – Avusturya’da ulusça kaygı verici olarak görülen konuları araştırıp keşfetmek için Bahai Toplumu Dış İlişkiler Ofisi tarafından hazırlanan yeni bir vlog (video blog) Cumartesi günü faaliyete başladı.

Dış İlişkiler Ofisinden Leyla Tavernaro, “Diğer herkes gibi, toplumsal aktörlerle yaptığımız sohbetlerimizin çoğu çevrimiçi olarak gerçekleşmiştir. Bunun kendi içinde zorlukları olmasına rağmen, yeni fırsatlar da yaratmıştır. Örneğin, şimdi sohbetlerimizin bazı bölümlerini kayıt altına alıp aynı konulara ilgi duyan diğer pek çok insanın erişimine sunabilmekteyiz” demiştir.

Dr. Tavernao, “Avusturya’da Düşünce Fırtınası” başlıklı yeni vlogun çevrenin korunması, göç, toplumsal kaynaşma ve toplumsal dönüşümde gençlerin rolünü içeren konuları nasıl araştırıp keşfedeceğini açıklamaktadır.

İlk bölümde, Fridays for Future: Avusturya isimli organizasyondan çevreci Marlene Nutz, gezegenin geleceği bağlamında bilim ve din arasındaki ilişkiyi ele almakta ve “Sanırım, sadece bilime sahip olursak, o zaman belki … gerçeklere aşina olabiliriz, ama gezegenimize bağlanmış olduğumuzu hisseder miyiz? Evimizin yanmakta olduğunu gerçekten hissedebilir miyiz?” ifadelerini kullanmaktadır.

Önümüzdeki haftalarda yayınlanacak olan bir diğer bölüm, kimlik ve göç sorununu bu konuda uzman olan Kenan Güngör ile irdelemektedir. Kendisi Ofisin bu girişimi ile ilgili olarak, “bir dini toplumun bu önemli toplumsal konularla aktif olarak ilgilendiğini görmek heyecan vericidir” şeklinde duygularını ifade etmiştir.

Avusturya'da Düşünce Fırtınası Yeni Video Blog Acil Çözüm Gerektiren Konulara Işık Tutmakta 01
Avusturya Bahai Toplumu Dış İlişkiler Ofisinin İnstagram hesabı.

Dr. Tavernaro vlogun diğer amaçlarını da açıklarken, “sohbetleri bu şekilde kayıt altına almak suretiyle bu girişim, zaman içinde belirli kavramlar keşfedildikçe insanların fikirlerin gelişimini izlemelerine olanak sağlayacaktır,” diyerek, “Örneğin, ‘Avusturyalı, Avrupalı ya da farklı bir ülkeden gelen birisi olmak ne demektir?’ şeklinde bir soru sorarak kimlik sorununu ele aldığımız sohbetlerde, ilgili milli diskurların içinde yer alanlar, periyodik olarak geriye dönüp düşüncenin nasıl genişlediğini ve yeni içgörülerin ortaya çıkmakta olduğunu görebileceklerdir” şeklinde konuşmasını tamamlamıştır.

Avusturya Bahai Toplumu Dış İlişkiler Ofisi tarafından planlanan sonraki bölümler, ırkçılık ve toplumsal kaynaşma ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Gelişim Hedefleri konusunda toplumsal bilinç uyandırmada eğitimin rolü konularında görüşmeler içerecektir.

Vloga https://www.bahai.at/diskurs/ adresinden ulaşılabilir.

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: https://news.bahai.org/story/1472/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.