Bahai Mabetleri Hz. Abdülbaha’nın Suudu’nun Yüzüncü Yılını Anma Etkinlikleri İçin Hazırlanıyor

Dünyanın dört bir yanındaki Bahai Mabetleri, çeşitli özel programlar ve sergilerle Hz. Abdülbaha'nın Suudu’nun yüzüncü yıldönümünü anmaya hazırlanıyorlar.

Dünyanın dört bir yanındaki Bahai Mabetleri, çeşitli özel programlar ve sergilerle Hz. Abdülbaha'nın Suudu’nun yüzüncü yıldönümünü anmaya hazırlanıyorlar.

WILMETTE, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ —Dünyanın dört bir yanındaki Bahai Mabetlerinde, Hz. Abdülbaha’nın insanlığa hizmetle geçen yaşamı ve evrensel barışı teşvik etme çabalarıyla ilgili temaları ele alan özel programlar, sergiler, sanatsal sunumlar ve mabet alanlarında gerçekleştirilen meşveret etkinlikleriyle O’nun Suudu’nun yüzüncü yılını anmak üzere hazırlıklar yapılıyor.

Bu mabetler, özellikle de pandemi sırasında, insanları dua ve hizmet ile meşgul olamaya teşvik eden, toplumlarının kalbinde umudun meşaleleri olarak dimdik ayakta durmaktadır.

Dünyanın dört bir yanındaki Bahai mabetleri arasında, Amerika Birleşik Devletleri, Wilmette’deki Mabedin Hz. Abdülbaha ile eşsiz bir bağlantısı bulunuyor; çünkü Hz. Abdülbaha bu Mabedin planlamasına doğrudan dahil olmuş ve temel taşını 1912’de Kuzey Amerika’daki tarihi ziyareti sırasında yerleştirmiştir.

Yüce Adalet Evi, o tarihi günün yüzüncü yıl dönümünü kutlayan bir mesajda şunları yazmıştır:

“Hz. Abdülbaha, yüzlerce kişilik bir seyirci kitlesinin önünde ayakta, bir işçinin baltasını alıp kaldırdı ve Chicago’nun kuzeyindeki Grosse Pointe’deki Mabet sahasını kaplayan çimde bir çukur açtı. O bahar gününde O’nunla temelleri atmaya davet edilenler arasında, birkaç tanesini saymak gerekirse, Norveçli, Hintli, Fransız, Japon, Farslı, yerli Amerikalı gibi farklı geçmişlerden gelen insanlar vardı. Öyle ki, sanki Mabet henüz inşa edilmemişken bile, Hz. Abdülbaha’nın törenin arifesinde bu tür yapılar için söylediği ‘insanlık için bir buluşma yeri olabilmesi’ ve ‘insanlığın birliğinin ilanının onun açık kutlu meydanlarından açığa çıkması’ dileklerini yerine getiriyor gibiydi.”

Aşağıda, Bahai mabetlerinin ve onların ayırt edici tasarımlarının görsellerinden oluşan bir koleksiyon ile bu ibadet ve hizmet mekanlarında düzenlenen yüzüncü yıl anma etkinliklerinin genel bir sunumu yer almaktadır.

Apia, Samoa

Yüzüncü yıla hazırlık olarak, her yaştan insan Hz. Abdülbaha’nın yaşamı hakkında hikâyeler duymak üzere tapınak arazisinde toplandı. Yüzüncü yıl anısına düzenlenen programda dualar, geleneksel şarkılar ve gençlerin sanatsal sunumları yer alacak.

Battambang, Kamboçya

Yerel liderler ve bölge sakinleri Mabette düzenlenen ibadet toplantılarına katılacaklar ve bunun dışında çevredeki Bahai toplumlarında daha birçok yüzüncü yılı anma toplantısı düzenlenecek.

Frankfurt, Almanya

Bu Mabetteki etkinlikler arasında dua toplantıları ve Hz. Abdülbaha’nın toplumsal gelişime katkıları hakkında sunumlar yer almaktadır. Suud gecesinde gençler, Hz. Abdülbaha’nın hayatı hakkında özverili hizmet ve sevgi temalarıyla ilgili hikayeler paylaşacak ve ertesi günde de çocuklar için fener yapımı el sanatı atölyesi düzenlenecek.

Kampala, Uganda

Hz. Abdülbaha’yı onurlandırmak için O’nun kadın erkek eşitliği, barış ve Allah’a yakınlık gibi temalar içeren yazıları üzerinde dua etmek ve düşünmek üzere Kampala ve çevresinden insanları bir araya getiren bir program gerçekleştirilecek.

Matunda Soy, Kenya

Şefler, yerel yetkililer, köyün yaşlıları, farklı inanç toplumlarının üyeleri ve diğer bölge sakinleri, Matunda Soy’daki yerel Bahai Mabedinde gerçekleşecek bir dizi anma etkinliğine katılacaklar. Bu etkinlikler, Cumartesi günü yerel bir koro topluluğunun özel bir performansının yer aldığı bir toplantıyla sonuçlanacak.

Yeni Delhi, Hindistan

Nilüfer çiçeğinden esinlenilen tasarımı nedeniyle halk arasında “Lotus Tapınağı” olarak anılan bu Mabedin çevresindeki mahallelerin sakinleri, rehberli turlar için tapınak alanında bir araya geliyorlar. Her bir tur, Hz. Abdülbaha hakkında yakın zamanda yayınlanan bir film olan Örnek Şahsiyet’in bir gösterimi, O’nun yaşamıyla ilgili bir sergi ve dualar, müzik ve Bahai yazılarından alıntıların okunmasını içeren bir dua programından oluşmaktadır.

Norte del Cauca, Kolombiya

Yakındaki belediyelerin belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ve diğer bölge sakinleri, yüzüncü yıl münasebetiyle Mabette düzenlenen özel bir program için bir araya gelecekler.

Panama City, Panama

Önümüzdeki günlerde, yerel Bahai kurumları tarafından hazırlanan özel programlar bu Mabet alanında düzenlenecek. Programda çocuklar tarafından müziğe dökülen dualar, gençlerin anlattığı hikayeler ve Hz. Abdülbaha’nın ele aldığı dinin birliği gibi temalar üzerine konuşmalar yer alacak.

Santiago, Şili

Bahai toplum kurma aktivitelerine katılan pek çok kişi de dahil olmak üzere ziyaretçilerin, Hz. Abdülbaha’nın yaşamı ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi edinmelerini sağlayacak rehberli ziyaretler planlanmıştır. Mabet korosu, Hz. Abdülbaha’nın Vasiyetinden pasajların müziğe döküldüğü yeni besteler hazırlamış ve bu besteler, yüzüncü yıl programlarının düzenlendiği hafta boyunca sunulacak.

Sidney, Avustralya

Yüzüncü yıldönümü anma etkinlikleri kapsamında dua toplantıları, Hz. Abdülbaha’nın tüm insanlara olan sevgisi hakkında hikayeler dinleyebilecekleri çocuklar ve ebeveynler için özel bir program ve topluma hizmet teması üzerine meşveret buluşmaları da dahil olmak üzere çeşitli toplantılar planlanmıştır.

Tanna, Vanuatu

Pasifik’teki ilk yerel Bahai Mabedi olan ve yakın zamanda açılışı yapılan bu Mabet, yüzüncü yılı ruhani bir programla anacak. Katılımcılar arasında geleneksel şefler, çeşitli inançlardan gelen insanlar, gençler ve çocuklar olacak.

Wilmette, Amerika Birleşik Devletleri

Bölge sakinleri, Mabedin ana salonundaki dua toplantılarına katılma ve arşivdeki Hz. Abdülbaha ile ilgili ögelerin bir sergisini görme fırsatına sahip olacaklar. Sergide, Hz. Abdülbaha’nın hayatlarına dokunduğu Amerikalı ilk Bahailer ile ilgili çeşitli ögeler de yer alacak.

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: https://news.bahai.org/story/1554/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.