Hz. Abdülbaha’nın Suudunun yüzüncü yılı: Temsilciler ruhani bir atmosferde bu önemli olaya kendilerini hazırlıyor

Temsilciler, Hz. Bahaullah ve Hz. Abdülbaha'nın hayatlarıyla ilişkili Bahai Kutsal Yerlerini ziyaret ederek yüzüncü yıl için hazırlanıyorlar.

Temsilciler, Hz. Bahaullah ve Hz. Abdülbaha'nın hayatlarıyla ilişkili Bahai Kutsal Yerlerini ziyaret ederek yüzüncü yıl için hazırlanıyorlar.

BAHAİ DÜNYA MERKEZİ — Dünyanın dört bir yanındaki Bahai toplumlarından birbiri ardına gelen temsilci grupların son iki gün içinde Hz. Bahaullah ve Hz. Abdülbaha’nın hayatlarıyla ilgili Bahai Kutsal Yerlerini ziyaret etmesiyle, yüzüncü yıl toplantısının ruhani atmosferi yükseldi ve Perşembe günü resmi programın başlaması öncesinde hazırlıklar tamamlanmış oldu.

Aşağıdaki görseller, Bahai toplumlarının temsilcilerinin Hz. Bahaullah ve ailesinin hapsedildiği hapishaneye, Hz. Abdülbaha’nın yirmi yıldan fazla yaşadığı Akka’daki Abbud’un Evine, Hz. Abdülbaha’nın suud ettiği Hayfa’daki evine ve Uluslararası Bahai Arşiv Binasına yaptıkları ziyaretlerini göstermektedir.

Ziyaretçiler, Hz. Abdülbaha’nın yaşamının son yıllarında ikamet ettiği ve 28 Kasım 1921 gününün erken saatlerinde suud ettiği Hayfa’daki evini ziyaret ediyor.

Hz. Abdülbaha’nın evinin girişinde bir grup ziyaretçi

Ziyaretçiler, bu Kutsal Yerdeki bahçelerin sakin ortamında dua ve tefekkür içinde huzurlu dakikalar geçirme fırsatı buluyor.

Bahai Dini’nin Merkezi Şahsiyetlerinin yaşamlarıyla doğrudan bağlantılı eserleri ve kutsal emanetleri içeren Uluslararası Bahai Arşivlerini ziyaretlerinden hemen önce tefekkür etme fırsatı bulan bir grup ziyaretçi

Arşiv binasını ziyaret eden katılımcılar

Ziyaretçiler Arşiv binasının girişine derin bir hürmet ruhuyla yaklaşırken

Ziyaretçiler, Hz. Bahaullah ve ailesinin Ağustos 1868’de Akka’ya varışlarından sonra iki yıldan fazla bir süre hapsedildiği kaleye doğru yürüyorlar. Bu hapis döneminde Hz. Abdülbaha hastalarla ilgilenmiş ve dostlarının esenliği için sorumluluk almıştır. En üstteki görüntü, hapishanenin 1907 yılından bir görünümünü sunuyor.

Ziyaretçi grupları, Hz. Bahaullah’ın ve diğer sürgünlerin hapsedildiği hapishane alanına girerken

Ziyaretçiler, Hz. Bahaullah’ın oğullarından Mirza Mehdí’nin çatıdaki bir çatı penceresinden düşüp hayata gözlerini yumduğu noktada toplanmış dua ediyorlar.

Bu kolajda, sol ve sağ üstteki resimler Hz. Bahaullah’ın hapsedildiği hücreyi göstermektedir.

Ziyaretçiler, Hz. Bahaullah ve ailesinin 1871’de bu yere geldikten sonra sürgün olarak ve son derece sınırlandırılmış koşullar altında ev hapsinde yaşadıkları yer olan Abbud’un Evini ziyaret ederlerken

Abbud’un Evindeki ziyaretçiler

Ziyaretlerini tamamladıktan sonra Abbud’un Evinin avlusuna dönen ziyaretçiler

Solda Abbud’un Evinin tarihi bir görünümü (1920’ler), sağda ise gelen ziyaretçilerden birkaçı

Katılımcılar tarafından ziyaret edilen Kutsal Yerler arasında, Hz. Bahaullah’ın Makamının yanında yer alan Behçi Köşkü de bulunmaktadır. Hz. Abdülbaha burayı Eylül 1879’da Babası ve ailesinin diğer üyeleri için konut olarak kiralamıştır. Hz. Bahaullah burada, çok sevdiği oğlu Hz. Abdülbaha’nın Akka’dan gelişini balkondan seyrederdi.

Navvab (Hz. Bahaullah’ın eşi), Mirza Mehdi (Hz. Bahaullah’ın küçük oğlu), Hz. Behiye Hanım (Hz. Bahaullah’ın kızı, solda) ve Münire Hanım’ın (Hz. Abdülbaha’nın eşi sağda) ebedi istirahatgahlarının bulunduğu yerler olan Hayfa’daki Anıt Bahçelerini ziyaret eden ziyaretçiler

Ziyaretçiler, Hz. Şevki Efendi’nin eşi Amatu’l-Baha Ruhiye Hanım’ın mezarını ziyaret ederlerken

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: https://news.bahai.org/story/1555/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.