Hz. Abdülbaha’nın Suudu’nun Yüzüncü Yıldönümü: Katılımcıların Ruhani Bir Atmosferde Gerçekleştirdikleri Hazırlık Günlerinin Ardından Resmi Program Gerçekleşti

Katılımcılar, Kutsal Topraklar’da Hz. Abdülbaha’nın Suudu’nun yüzüncü yıldönümü onuruna düzenlenen anma etkinliğinin açılış töreni için Yüce Adalet Evi Binasında toplanıyor.

Katılımcılar, Kutsal Topraklar’da Hz. Abdülbaha’nın Suudu’nun yüzüncü yıldönümü onuruna düzenlenen anma etkinliğinin açılış töreni için Yüce Adalet Evi Binasında toplanıyor.

BAHAİ DÜNYA MERKEZİ — Dünyanın dört bir yanından gelen katılımcılar, bu sabah büyük bir umut ve saygı ile resmi programın başlayacağı Yüce Adalet Evi Binasının salonunda toplandılar.

Yüce Adalet Evi’nin toplantıya hitaben yazdığı mesaj, bir üyesi tarafından okundu. Mesaj kısmen şöyledir: “Bu tereddütlü zamanlarda, dostlar ‘bütün insanlık için bir sığınak’, ‘bütün gökte ve yerde olanlar için bir kalkan’ olan Hz. Abdülbaha’ya umutla ve özlemle yönelerek hizmet yolunda O’nun örneğini takip etmeye çabalarken yüce âlemlerden O’nun yardımını niyaz ediyorlar.”

Programda, Uluslararası Tebliğ Merkezi’nin bir üyesinin açılış konuşması, farklı dillerde dualar, bu tarihi anı onurlandıran müzik performansları ve Hz. Abdülbaha’nın Makamı’nın inşası hakkında kısa bir film gösterimi yer aldı.

Aşağıdaki resimler, 25 Kasım 2021 tarihindeki programdan bazı anları göstermektedir.

Katılımcılar, Anıt Bahçelerden programın yapılacağı Yüce Adalet Evi Binasına doğru yürürken

Resimde, resmi programa doğru giderlerken Kutsal Yazıları İnceleme Merkezi’nin yanından geçen katılımcılar görülmektedir.

25 Kasım sabahından bir başka katılımcı grubu

Dünyanın birçok farklı ülkesinden katılımcılar vardı.

Programın başlamasına dakikalar kala katılımcıların bir başka görüntüsü

Yüce Adalet Evi Binasına gelen katılımcıların havadan bir görünümü

Katılımcılar, programın başlaması için içeri girmeden önce Yüce Adalet Evi Binasının merdivenlerinde toplandılar.

Yüce Adalet Evi Binasının önündeki katılımcıların bir başka görüntüsü

Programın başlamasını umutla bekleyen farklı ülkelerden bir grup katılımcı

Kapılar açıldıktan sonra, Yüce Adalet Evi Binasına girmekte olan katılımcılar

Katılımcılar, Yüce Adalet Evi Binasında karşılanırken

Toplantının yapılacağı salonda, programın başlamasına dakikalar kala

Program başlamadan önce salondan başka bir görünüm

Katılımcılar yerlerini alıp programın başlamasına hazırlanırken

Toplantı salonundan bir başka görüntü

Programda farklı dillerde dualar okundu.

Okunan dualar, toplantının ruhani atmosferine katkıda bulundu.

Programda, Uluslararası Tebliğ Merkezi üyesi Muna Tehrani’nin yaptığı bir konuşma da yer aldı. Tehrani şunları söyledi: “Bugün burada toplananlarımız, dünyanın dört bir yanından, Hz. Abdülbaha’nın Suudu’nu anmak ve O’na şükranlarını sunmak üzere bakışlarını bu kutsal dağa çevirmiş olan milyonlarca kişiyi temsil ediyoruz.”

Yüce Adalet Evi’nin toplantıya hitaben yazdığı bir mesaj, bir üyesi tarafından okundu. Mesaj kısmen şunları içeriyordu: “Bu tereddütlü zamanlarda, dostlar ‘bütün insanlık için bir sığınak’, ‘bütün gökte ve yerde olanlar için bir kalkan’ olan Hz. Abdülbaha’ya umutla ve özlemle yönelerek hizmet yolunda O’nun örneğini takip etmeye çabalarken yüce âlemlerden O’nun yardımını niyaz ediyorlar.”

Açılış konuşmasını Uluslararası Tebliğ Merkezi üyesi Gloria Javid yaptı. Bayan Javid konuşmasında, Hz. Abdülbaha’nın fedakâr ve özverili doğasından bahsetti. Konuşmasını, Yüce Adalet Evinin bir mesajından bir alıntıyla noktaladı: “… başkalarını yabancı görmeyin, hepsini bir ailenin üyeleri olarak kabul edin…”

Bazı katılımcılar açılış konuşmasını dinlerken notlar aldı.

Katılımcılar, açılış konuşmasını dikkatle dinlerken

Programın yedi dilde simultane çevirisi yapıldı.

Program aralarında, dünyadaki farklı kültürlerden müzik gösterileri yer aldı. Burada Şili’den bir enstrümantal gitar parçası çalan bir katılımcı görülüyor.

Katılımcılar, yakında Haber Servisinde yayınlanacak olan Hz. Abdülbaha’nın Makamının inşasıyla ilgili kısa bir filmi izliyorlar.

Program, Bahai Dünya Merkezinde, Bahai yazılarından bölümlerin bestelerini seslendiren koro gösterisi ile sona erdi. Bu resimdeki koro, Hz. Bahaullah’ın yazılarından aşağıdaki alıntı da dahil olmak üzere Bislama ve Fijian dilinde iki pasaj söyledi:

“Bu Gün, Tanrı’nın en güzel lütuflarının insanlar üzerine saçıldığı Gündür. Bu Gün Allah’ın en büyük inayetinin bütün yaratıklara zerk olunduğu Gündür. Bu Gün bütün insan topluluklarını vazifesi aralarındaki ihtilaflara son verip uzlaşmak ve tam bir birlik ve barış içerisinde O’nun şefkat ve merhamet ağacının gölgesi altında yaşamaktır.”

Başka bir koro, aşağıdaki alıntı da dahil olmak üzere, Fransızca ve Svahili dilinde Bahai yazılarını seslendirdi: “Ey Dost! Gönül bahçesine aşk çiçeğinden başka bir çiçek ekme, sevgi ve iştiyak bülbülünün eteğinden el çekme.”

Program İspanyolca okunan bir dua ile son buldu.

Toplantıdaki bazı temsilciler, insanlığın çeşitliliğini tanıtan geleneksel kıyafetler giymişlerdi.

Sabah programının bitiminin ardından katılımcılar Yüce Adalet Evi Binasından ayrılırken

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: https://news.bahai.org/story/1556/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.