Bahreyn’de Milli Çapta Düzenlenen Forumlar Toplumsal İlerlemede Dinin Merkezi ve Anahtar Rolüne Dikkat Çekmekte

MANAMA, BAHREYN – Kral Hamad bin Isa Al Khalifa’nın himayeleri altında gerçekleştirilen, “Diyalog için Bahreyn Forumu: İnsanların Bir Arada Yaşaması için Doğu ve Batı” başlığı altında milli çapta düzenlenen bir dizi toplantının ardından, bir arada yaşama diskuru son haftalarda Bahreyn’de yeniden ilgi odağı oldu.

Bu toplantıların bazılarına Papa Francis ve El Ezher İmam-ı Azam’ı da katılmıştır. Bu forumlar ayrıca, toplumsal uyumla ilgili soruları irdelemek üzere diğer dini liderleri, resmi görevlileri, sivil toplum temsilcilerini, Bahreyn Bahai Toplumu Dış İlişkiler Ofisi üyelerini ve Bahai Uluslararası Toplumu temsilcisi Bali Dugal’ı da bir araya getirdi.

Milli medya kuruluşlarının haberlerinde geniş çaplı olarak yer verdiği bu görüşmelere Bahai Toplumu da toplumsal gelişimde dinin oynayabileceği önemli rolün odak olarak alındığı bir tema ile katkı sundu.

Milli çapta yayın yapan bir radyo programında konuşmacı olarak yer alan Dış İlişkiler Ofisinden Jalal Khalil, Bahreyn Bahaileri tarafından aylık olarak düzenlenen ve milli seviyede sosyal aktörleri bir araya getiren bir dua toplantısından bahsetti.

Mr Khalil konuşmasında “Bu toplantılar, doğasında var olan insanlığın birliğini yüceltmekte ve katılımcıların, bireyin refahının toplumun refahıyla bağlantılı olduğunu takdir etmelerine olanak vermektedir” sözlerinin ardından,

Bahreyn Bahailerinin, farklı geçmişlerden gelen insanların maddi ve ruhani yönden daha müreffeh bir dünya için ortak bir vizyon oluşturmalarına olanak sağlayan forumlara çok büyük değer verdiklerini açıklamış ve “Tahammül ve insanlığa hizmet konusunda dinler arası diyalog büyük önem taşır ve din, özü itibarıyla, bütün insanlar arasında bir sevgi ve birlik aracı olabileceği konusunda halkın ortak bir anlayışa ulaşmalarını sağlar” diyerek konuşmasını tamamlamıştır.

 

Dua ve hizmet arasındaki ilişki, Dış İlişkiler Ofisi tarafından düzenlenen bir etkinlikte resmi yetkililer ve inanç toplumlarının temsilcileri tarafından daha detaylı bir şekilde irdelendi. Etkinlikte söz alan Bayan Dugal,

“İbadet ve insanlığa hizmet birbiri ile ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır” demiş ve konuşmasını,

“Dua, nihayetinde anlamlı yaşamlarda hayat bulmalıdır. Bu, dünyanın her tarafında milli ve mahalli Bahai toplumları tarafından inşa edilmekte olan ibadet yerlerinde cisim bulan bir prensiptir.  Bu tür yerler … istisnasız bütün insanlara açıktır… ve dini yönden birbirinden farklı toplumların barış davasını gerçekten ilerletebileceğinin bir kanıtı olarak durmaktadır” sözleriyle noktalamıştır.

Geniş çapta bir izleyici kitlesine sahip olan ve milli çapta yayın yapan bir televizyon programındaki bir mülakat esnasında Mr Khalil, insanlığın karşılıklı bağımlığına dikkat çekmek için insan vücudu benzetmesini kullanarak çeşitlilik içinde birlik prensibini vurgularken,

“İnsan vücudundaki her organın ve her hücrenin kendine özgü bir işlevi ve bileşimi vardır. İnsan vücudunu mükemmel kılan şey, bu organlar ve hücreler arasında var olan birlik ve dayanışmadır. İnsanlık da aynı şekilde birlikte çalışabilir. Ve bu çeşitlilik bir güzellik ve zenginlik kaynağı olmalıdır” demiştir.

Mr. Khalil, bir arada yaşamak ulvi bir amacı temsil ediyor olsa da, bu benzetmenin daha büyük bir şeye işaret ettiğini eklemiş ve Bahai öğretilerinde tanımlanan birlik kavramının, insanlara sadece farklılıklarını aşmalarını değil, aynı zamanda da dünyanın ıslahı için harekete geçtikleri bir seviyede çalışmaları çağrısı yaptığını belirtmiştir.

Bu konu Bahreyn Bahaileri tarafından yapılan yeni bir video için ilham kaynağı olmuştur. Bu videoda farklı geçmişlerden gelen gençler ayırımcılık yapmama, birlik ve insan hemcinslerine hizmet konusunda şarkılar söylüyorlar. Milli çapta yayın yapan televizyon programlarında gösterilen bu video, ülkenin Milli Gün kutlamalarına denk geldi ve Dış İlişkiler Ofisinin toplumsal uyum diskuruna katkılarının bir parçasıdır.

Videoyu https://youtu.be/ijOwHadE7q4 linkinden izleyebilirsiniz.

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: https://news.bahai.org/story/1633/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.