Hz. Abdülbaha’nın Makamı: Akka’daki Makamın Ziyaretçi Merkezi Yapımına Başlandı

Videosunu https://youtu.be/om8YX2CYFYA linkinden izleyebilirsiniz.

BAHAİ DÜNYA MERKEZİ – Hz. Abdülbaha’nın Makamını ve Rızvan Bahçesini ziyarete gelecek olanların ağırlanacağı Akka Ziyaretçi Merkezi’nin yapım çalışmaları şimdi başlamış bulunmaktadır.

Makam inşaatı tamamlandığında, sevgilerini ve bağlılıklarını ifade etmek için çoğu büyük mesafeler katederek gelen ziyaretçiler, Hz. Abdülbaha’nın nihai istirahatgâhında dua ve tefekküre hazırlanmak için Akka Ziyaretçi Misafirhanesine gelecekler.

Makamın içinde bulunduğu alan, Hz. Bahaullah’ın çoğunluğu sürgün ve hapisle geçen hayatının son yıllarında huzur bulabildiği yer olarak Hz. Abdülbaha tarafından hazırlanan Rızvan Bahçesi bölgesindedir.

Ziyaretçi Merkezi, alanın kuzeydoğu köşesinde, Rızvan Bahçesi’nin tam kuzeyinde ve Hz. Abdülbaha’nın Makamı’nın doğusunda yer alacaktır. Tesis üç binadan oluşacaktır: İlk bina en büyük bina olacak olan Bahai ziyaretçi kabul merkezi (misafirhane), ikinci bina, alanın en kuzeydeki kapısının yakınlarında yer alacak olan genel ziyaretçi merkezi ve üçüncüsü, doğu çiti boyunca yer alacak olan teknik hizmetler binası.

Elektrik, su ve kanalizasyon için zemin ve altyapı çalışmaları tamamlanmış olup binanın temel direklerinin inşasına bu hafta başlarında başlandı. Aşağıdaki resimler tasarım görsellerini ve alanın şimdiki durumunu göstermektedir.

 (Tasarım görseli) Batıya bakan bu görsel, yeni binanın Rızvan Bahçesi ve Hz. Abdülbaha’nın Makamı noktasında konumunu göstermektedir. Proje tamamlandığında, ziyaretçiler doğu kapısından makam arazisine giriş yapacaklar ve burada, Makam’a doğru tefekkürle geçen yolculuk aşamalarını kolaylaştırmak için tasarlanan yol boyunca devam etmeden önce Akka Ziyaretçi Merkezini ziyaret edebilecekler.

Yukarıdaki resim, Ziyaretçi Merkezi binaları için hazırlanmakta olan zemin çalışmalarını göstermektedir.

(Tasarım görseli) Ziyaretçiler, Ziyaretçi Merkezinden başlayarak en azından Hz. Abdülbaha’nın zamanından beri var olan tarihi yoldan (merkezde sağda) ilerleyecekler.

Ziyaretçi Merkezinin temel çalışmaları başlarken, Makamın kendisinin inşa çalışmaları hızla ilerlemeye devam etmektedir. Eski Akka şehri sağ tarafta arka planda görülebiliyor.

(Tasarım görseli) Bu görsel, merkeze doğru giden tarihi yolu içine alan kuzey kapısından bir manzarayı göstermektedir; Makamın doğu dış duvar toprak seti sağda ve Akka Ziyaretçi Merkezi solda kalmakta.

(Tasarım görseli) Bu görselde gösterilen genel ziyaretçi merkezi, kuzey kapısının yakınlarında yer almaktadır. Rehberler burada ziyaretçilere bilgi aktarımında bulunarak bu yerin tarihini ve önemini açıklayacaklar.

(Tasarım görseli) Genel ziyaretçi binasından batıya bakınca, Makam’ın doğu tarafındaki dış duvar toprak setini görmek mümkün olacak.

Bu tarihi yol Rızvan Bahçesine ve Hz. Abdülbaha’nın Makamının kapısına uzanıyor

Hz. Bahaullah’ın Akka hapishane şehri içerisinde kapsedilmesinden sekiz yıl sonra, 1875’te, Hz. Abdülbaha ince bir güzelliğe sahip bu bahçeyi, o zamana kadar 20 yıldan fazla bir süre hapislik ve sürgünlere katlanmış olan Babası için yaptı. Hz. Bahaullah bu bahçeye “cennet” anlamına gelen “Rızvan” adını koydu.

Hz. Bahaullah bu bahçeden “yeşil ada” olarak da bahseder.

Hz. Bahaullah bahçeyi ziyaret ederken bu binanın üst kattaki odalarında kalırdı.

Bu esnada, Makamın kendisinin inşa çalışmaları ilerlemeye devam etmektedir. Merkezi alanı içine alacak kafes üzerindeki çalışmaları kolaylaştırmak için yapı iskelesi şimdi hazır durumdadır.

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: https://news.bahai.org/story/1632/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.