Bir grup genç şehrin ve ulusal güvenlik gücünün desteğini alarak gıda dağıtıyor

NEW ROCHELLE, NEW YORK, Birleşik Devletler — Bir grup genç, koronavirüs hastalığının (COVİD-19) etkileri mahallelerinde bazı aksamalara sebep olmaya başlayınca, vakit kaybetmeden dikkatlerini okulların kapanması ile ortaya çıkan acil ihtiyaçlara doğru çevirdiler. New York kentinin bu kenar mahallesinde, gençler topluma hizmet etme kapasitelerini geliştiren Bahai aktivitelerinde birlikte çalışıyor ve hizmet ediyorlar.

Okulların iki hafta önce kapanmasıyla birlikte birçok çocuk yeterli günlük gıda kaynağından uzak kaldı. Gıda dağıtımı için resmi düzenlemeler yakında yapılacak olsa da; bu gençler, gıda dağıtım çabalarının da içinde olduğu toplum kurma inisiyatifleri aracılığıyla kolektif bir biçimde geliştirdikleri dostlukların ve deneyimlerin, bu geçiş döneminde hızlı yanıt verebilmeleri için kendilerine imkân sağlayacağının farkına vardı.

Bir mahalle sakini ve topluluk organizatörü olan Timothy McKnight, “Bu gençler bir toplum içinde ruhani gelişimlerini ve zor bir durumla hep birlikte yüz yüze kalmanın getirdiği gücü öğreniyorlar” ifadesini kullanmıştır.

McKnight sözlerini, “Bu zamanlarda onlar ‘Topluluğumuza sunduğumuz hizmet sona ermiyor, uyarlanıyor’ diyebilme iradesine sahipler. Artık bu hizmet, insanların iyi olduğundan emin olmak ve hastalığın yayılmasını önlemek ve mesafemizi korumak zorunda olduğumuzda da onlara elimizden gelen en iyi şekilde yardım etmeye çalışmak ile ilgilidir” şeklinde sürdürmüştür.

Okulların kapanışının açıklandığı gece, gençler eğitim kuruluyla temasa geçtiler ve bölgede gıda bağışında bulunmayı kabul eden çeşitli tedarikçilerle konuştular. Apartmanlarındaki ortak salonu, fiziksel mesafeyi ve halk sağlığını korumak için alınan önlemlere uyarak bir dağıtım noktası olarak kullanıma sunma amacıyla yeniden düzenlediler.

Eğitim kurulunun bilgilendirmesinin hemen ardından aileler ertesi gün sıcak bir yemeğe sahip olabildiler. Bu, teması en aza indirerek evlerinde kalan çocukların sağlıklı gıdalara erişimini sağlamış oldu.

Bu gençlik grubunun aktivitelerinde onlarla birlikte çalışan Nima Yousefian, “Gençler, enerjik ve hızlı oldukları ve mahallelerinde harekete geçebilme özgürlüğüne sahip oldukları için, devletin bu duruma yönelik verdiği yanıtı tamamlayacak şekilde, bir krize en başından yardıma koşabildiler” şeklinde bir ifade kullanmıştır.

Gençlerin eylemleri, şehir yetkililerinin dikkatini çekti. Okulların kapanışının ikinci gününde, kurdukları düzenleme devletin Ulusal Güvenlik Gücü tarafından personel sağlanan resmi bir gıda dağıtım noktası olarak kabul edildi.

Sn. Yousefian, “Bu durumun daha uzun bir süre devam edeceği açıktır ve şehrin bu kriz sırasında sayısız ihtiyaçları olacaktır. Ancak gençler, yardım etmek için neler yapabileceklerini düşünmeye devam ediyorlar” diyerek sözlerine son vermiştir.

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: https://news.bahai.org/story/1405/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.