Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde ilk Bahai Mabedinin tasarımının tanıtımı yapıldı

KİNŞASA, Demokratik Kongo Cumhuriyeti – Uzun beklentinin ardından, Demokratik Kongo Cumhuriyetinde inşa edilecek olan milli Bahai Mabedinin tasarımı, bugün ülkenin Milli Ruhani Mahfili tarafından çevrimiçi bir duyuruyla tanıtıldı.

Milli Ruhani Mahfil Sekreteri Lavoisier Mutombo Tshiongo, “bu, Demokratik Kongo Cumhuriyeti Bahailerinin uzun zamandan beri bekledikleri bir andı. Emin adımlarla, burada Afrika kıtasının kalbinde ilk Mabedimizi yükseltme yönünde yeni bir adım atarak toplumumuza hizmet etme çabalarımıza yeni bir ivme kazandırıyoruz” demiştir.

Güney Afrika’nın Cape Town şehrinden Wolff Architects tarafından oluşturulan tasarım, DKC’nin geleneksel sanat eserlerinden, yapılarından ve doğal özelliklerinden ve ayrıca da kutsal Bahai öğretilerinden, özellikle de Allah’ın lütfunun sürekli olarak insanların üzerine yağmakta olduğu ruhani kavramından ilham almıştır.

Kinşasa’nın dış mahallelerinde yer alan Mabet alanı, verimli bir vadinin kenarından Kongo Nehri’ne bakmaktadır. Kolları ülkenin her tarafından yağmuru toplayıp büyük bir ırmağa akıtan bu nehir, Mabedin tasarımında yansıtılan bütün insanların bir araya gelişinin güçlü bir imajını vermektedir. Merkezi yapının kubbesinin dış tarafını süsleyecek olan motifler, bu fikri çeşitli Kongo halklarının sanat eserini anımsatan bir stilde ifade edecektir.

Tasarım konusunda yorum yapan mimarlar, “palmiye yapraklarından yapılmış parabolik çatısıyla, dış cepheleri güzel bir şekilde bambu örmeli görüntüsüyle en güzel yapıları göstermiş olan on dokuzuncu yüzyıl Kongo mimarisi imajından ilham aldık. Bu evler muazzam büyüklükteki baobab ağaçları arasında yer almaktaydı. … Mabedin dalgalı çatısı bu tarihe atıfta bulunmaktadır,” şeklinde bir ifade kullanmışlardır.

Mabet, Demokratik Kongo Cumhuriyeti Bahaileri tarafından on yıllardır beslenmekte olan canlı ibadet ruhunu somutlaştıracaktır. Ülke genelinde her yaştan ve her inançtan 200.000’den fazla insan mahallelerinde veya köylerinde Bahai dua toplantılarına düzenli olarak katılıyorlar. Mevcut kısıtlama ölçütlerinde bile, hükümet tarafından konan güvenlik önlemleri dikkate alınırken, bu duakâr yaşamın yoğunluğu artmıştır.

Bu deneyimlerin yansımasını yapan Sn. Motombo, “bütün dini toplumlardan insanlar Bahai dua toplantılarına katılıyorlar, toplumunuzun ihtiyaçları konusunda birlikte yansıma yapıyorlar ve dostluk geliştiriyorlar,” diyor.
Mabedin her yöne bakan dokuz kapısı olacak ve çeşitlilik içinde birlik ilkesinin günlük bir gerçeklik olmasına olanak verecek şekilde bütün insanlara açık olacak. Dünyanın son zamanların en kötü krizini yaşamakta olduğu bu anda bu Mabedin ortaya çıkması, duanın umut ilham etmede ve herkesi harekete geçirmede oynadığı çok önemli rolü temsil etmektedir.”

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: https://news.bahai.org/story/1438/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.