Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde inşa edilecek Mabet’in temel atma töreni kutlamaları

KİNŞASA, Demokratik Kongo Cumhuriyeti – Demokratik Kongo Cumhuriyetinde (DKC) inşa edilecek Milli Bahai Mabedinin yapımı, Mabedin yükseleceği alanda Pazar günü düzenlenen temel atma töreni ile başlamış olup bu anlamlı gün ulusal televizyon kanalından yayınlanmıştır. Kinşasa’nın yakınlarında yer alan Mabet alanında, devlet erkânı, dini toplumların temsilcileri ve yerel toplumların şefleri ağırlanırken bu önemli olayı ölümsüzleştirmek amacıyla sayısız insanın duada birleştiği ve ülke genelinde gerçekleştirilen kutlamalar da düzenlenmiştir.

Milli Ruhani Mahfil, bu önemli gün münasebetiyle kaleme aldığı mektupta Mabetlerin, Bahai Dinindeki ibadet ve hizmet kavramlarının gerekli olan öğelerini bünyesinde barındırdığını ve “bunların her ikisinin de dünyanın yeniden şekillenmesi için hayati önem taşıdığını belirtirken, Hz. Bahaullah tarafından tasavvur edilen en seçkin kurumlardan birisi olarak Mabedin yüceliğinin, kudretinin ve eşsiz makamının sırrı burada yatmaktadır. …ve bugün düzenlediğimiz bu tören, büyüyerek çok geçmeden en değerli meyveler vermesi umuduyla toprağa ektiğimiz bir tohum misali çok büyük öneme sahiptir,” ifadelerini kullanmıştır.

Uzun süredir beklenen bu anın gelmesi ve ifade ettiği anlam, ülke genelindeki toplumları heyecanla harekete geçirdi. Güney Kivu Bölgesel Bahai Konseyi sekreteri Bashilwango Mbaleeko, geniş yüz ölçüme sahip Demokratik Kongo Cumhuriyetinin her bir bölgesindeki insanlar fiziksel olarak bu Mabet alanından uzakta olsalar da, daha şimdiden bu noktadan yayılan birlik ruhunun toplumlarına daha büyük yoğunlukla hizmet etme çabalarını kamçılamakta olduğuna dair açıklamasını yaparken devamında, “Gelişimin her adımı Güney Kivu ve ülke genelinde kutlanmıştır. Bu Mabedin yükselişini, toplumsal dönüşüm yönündeki on yıllar süren çabaların bir sonucu olarak görüyoruz,” ifadelerini kullanmıştır.

DKC Milli Ruhani Mahfil sekreteri Lavoisier Mutombo Tshiongo, bu etkinlikte çok çeşitli toplumlardan gelen insanların varlığının Mabedin birleştirici rolünü göstermekte olduğunu ifade ederek sözlerini şu şekilde noktalamıştır: “Bu sadece bir Bahai ibadet yeri değildir, burası herkesin Yaratıcısına dualar sunacağı bir Mabet’tir. Bu Mabet birliğin simgesi olacak ve Kongo toplumunun gelişiminin yeni bir kilometre taşını temsil edecektir. Hz. Abdülbaha, yazılarında, bu tür ibadet yerlerinin yükselmesinin insanların bir araya gelip birbirleriyle uyum içinde olmalarına ve dua etmelerine olanak sağlayacağını ve bu birlikteliğin sonucunda birlik ve sevginin artacağını ve insan kalbinde yeşereceğini ifade etmiştir.”

Duanın toplumun yaşam modeli üzerindeki muazzam etkisi, Cuma günü Mabet için bir araya gelmiş olan Western Kasai bölgesindeki yerel toplumların şeflerinin sohbet konusuydu. Mpempe köyünden Şef, Bope Ngokadi, “Bahai Toplumunun dua toplantılarına çeşitli insanların katıldıklarını görüyoruz, hepimiz birlik içinde beraber hareket ediyoruz. Dua etmek olumlu etkiler yaratıyor, köy değişti. Ben de değiştim,” ifadelerini kullanmış ve “Hep çatışma içinde olan ve birbirleriyle konuşmayan insanlar şimdi birlikte uyum içindeler. Tanrı Sözünün gücü muhteşem. Çatışma içinde olanları birleştiren bu oldu. Bu toplumun şefi olarak ben bile diğer görevlilerle her zaman birlik içinde değildim, ama dua toplantıları vasıtasıyla birliği sağladık. Bir toplum olarak yaşamamızı sağlayan şey budur. Mabedin temsil ettiği şey budur,” diyerek sözlerine son vermiştir.

Açılış töreni, Hz. Bab’ın doğum yıldönümü bayramı olan Kutsal Günle aynı zamana denk gelirken, güncel sağlık kuralları çerçevesinde alınan güvenlik tedbirleri bu güzel toplantının yapılmasına imkân tanımıştır. Canlı yayınla çevrimiçi olarak yayınlanan ve ulusal televizyon haber kanallarında yer alan tören, yeni yapının yükseleceği yere sembolik olarak ilk taşın yerleştirilmesiyle sona ermiştir. Milli bir Mabet inşa etme planları 2012 yılında ilan edilmişti. O zamandan bu yana, Demokratik Kongo Cumhuriyeti Bahaileri bu eşsiz yapı için uygun bir alan ve inşaatın sorumluluğunu üstlenecek mimarları belirlemek için çalışmalar yaptılar.

Bu Mabet, her biri ibadet ve hizmetin birleştirici rolünü yansıtan ve dünya genelinde yapım aşamaları süren eşsiz tasarıma sahip birkaç Bahai Mabedinden biridir. Kinşasa’daki Mabedin tasarımı, Demokratik Kongo Cumhuriyetinin geleneksel sanat eserlerinden, yapılarından ve doğal özelliklerinden esinlenerek yapılmıştır. Kolları ülkenin her bir tarafındaki yağmur sularını toplayıp tek bir akarsuda birleştiren Kongo Nehri görüntüsü, bir araya gelişi ve dünya birliğini sembolize etmekte ve kubbenin dış tarafını Kongo’nun çeşitli toplumlarının sanatını anımsatan bir stilde süsleyecek olan desenlerle ifade edilmektedir.

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: https://news.bahai.org/story/1460/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.