Hz. Abdülbaha’nın Makamı: Temel atma işlemleri tamamlandı

BAHAİ DÜNYA MERKEZİ – Hz. Abdülbaha’nın Makamının tasarım konseptinin birkaç ay önce duyurulmasının ardından, binanın temelleri şu anda tamamlanmış olup inşaat çalışmaları yeni bir aşamaya girmiş bulunmaktadır. Başlangıcı pandemiye denk gelen proje, gerekli sağlık tedbirleri uygulanarak bütün çalışanların güvenliği sağlanmış bir şekilde devam etmektedir.

Derin yeraltı sütunlarıyla desteklenen sabit temellerin inşası önceki aylarda bitirilmiş olup, geçtiğimiz günlerde şantiye platformundaki 2900 metrekarelik bir alana bir gece boyunca süren beton dökme işleminin ardından ana merkezdeki temel çalışmaları da tamamlanmıştır.

Şantiyenin daha geniş halkası içinde, Hz. Abdülbaha’nın Kutsal Bedeninin yerleştirileceği noktaya kadar uzanacak olan dolambaçlı yoldan yükselecek eğimli bahçelerin temeli de atılmaktadır.

Yapımın son aşamaları için gerekli olan izinleri alma konusundaki yoğun süreç şu an itibarıyla tamamlanmıştır. Yerel yönetim, merkezi yapının zemindeki temelin üstüne ve sonrasına yükselmesine müsaade ederek, Makamın tasarımının uygulanmasına izin vermiştir.

Bahai dünyası, küresel sağlık krizinin ortasında bu çok önemli girişimi yürütürken Hz. Abdülbaha’nın örneğinden ilham almaktadır. Hz. Abdülbaha Akka şehri sınırları içine hapsedilmiş ve çok büyük sorunlarla karşı karşıya kalmasına rağmen,Kermil Dağı üzerinde, nihayetinde Hz. Bab’ın Kutsal Bedeninin daimi istirahatgahı olacak olan yaraşır bir Makam inşasını yönetmişti.

Hz. Abdülbaha’nın şu sözleri söylemiş olduğu kaydedilmiştir: “O binanın her taşını ve oraya giden yolun her taşını, sonsuz gözyaşları ve muazzam bir masrafla bulup yerlerine yerleştirdim.”

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: https://news.bahai.org/story/1454/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.