Hindistan’ın Başkanı Hz. Bab’ın tarihi iki yüzüncü doğum gününü onurlandırdı

YENİ DELHİ, Hindistan —Hindistan Bahaileri Milli Ruhani Mahfili Sekreteri Nazneen Rowhani etkinlik hakkındaki düşüncelerini “Başkan’ı bu tarihi toplantıda ağırlamak Bahai toplumu için muazzam bir onurdu. Ayrıca bu etkinlik Bahai İnancı’nın Hindistan’daki gelişimini Başkan Kovind ile paylaşmak için de fırsat sağladı” diyerek paylaştı.

Ülkenin Bahai toplumu, halk tabanında barışı beslemeye ve maddi ve ruhani eğitime önem veren okullar kurmak, kadının statüsü, çocuk hakları ve sağlığı ve dinlerin uyumu ile ilgili sosyal diskurlara katılmak dahil olmak üzere toplumsal uyum konusunda yaygın düşüncelere katkıda bulunmaya odaklanmıştır.

Bahai toplumu, takdir ve şükranının göstergesi olarak devlet başkanına Yeni Delhi’deki Bahai Mabedinin yapımında kullanılan mermerden yapılmış bir plaket sundu. Ülkenin en tanınmış yapılarından biri olan Mabet her kesimden binlerce ziyaretçinin her gün ibadet edip meditasyon yapması için bir alan ve birliğin bir sembolü olarak görülüyor.

Toplantıda Başkan, aralarında Bahai toplumunun sosyal değişim yaratma çabalarıyla meşgul olan gençlerin de bulunduğu katılımcılarla tek tek selamlaştı. Başkan Kovind’e eşi ve kızı da eşlik etti. Bu, bir Hindistan başkanının Milli Bahai Merkezi’ni ziyaret ettiği ilk etkinlikti.

Tüm dünyadaki Bahai toplumları hakkında konuşan Başkan Kovind “Bu toplumlar tüm insanlığın birliğine bağlılıklarıyla kendilerini tanımlayarak gurur verici Hindistan atasözü Vasudhaiva Kutumbakam’i yansıtıyorlar” diyerek anlamı “tüm dünya tek bir ailedir” olan ünlü Sanskrit atasözüne göndermede bulundu.

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: https://news.bahai.org/story/1379/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.