Hz. Abdülbaha’nın Makamı: Batı yönündeki dış duvar toprak setinin temel katmanı tamamlanmak üzere

BAHAİ DÜNYA MERKEZİ – Hz. Abdülbaha’nın Makam inşaatı çalışmaları devam ederken, batı yönündeki dış duvar toprak setinin beton temel katmanı hemen hemen tamamlandı. Çalışma bittiğinde dış duvar seti, Hz. Abdülbaha’nın kutsal naaşının kalıcı olarak istirahatgâhına yerleştirileceği merkezi yapıyı kuşatacak olan kafese bağlanacak.

Makam alanındaki gelişmeler aşağıdaki görsellerde görülebilir.

 

Dış duvar toprak setlerini hazırlarken, eğimin şeklini vermek için ilk olarak genleştirilmiş strafor bloklar (EPS) birleştirilerek tabakalar hâlinde yayıldı. Daha sonra, pürüzsüz ve kesintisiz bir yüzey oluşturmak için özel bir çakıl pompası kullanarak kalıplara çakıl dolduruldu. Devamında, betonu çakıldan ayıracak bir kaplama döşendi. Son aşamada en tepeye dökülen betonu güçlendirmek için kaplamanın en üst tarafına betonarme demiri ağı yerleştirildi. Beton yüzey, küçük hizmet araçlarının dış duvar toprak setinin üzerinde ona zarar vermeden güvenli bir şekilde hareket edebilmelerine izin verecek şekilde tasarlandı. Dış duvar seti tamamlandığında, üzeri toprakla örtülecek ve sonra da çimen, bodur ağaç ve diğer yeşilliklerle bahçe düzenlemesi yapılacak.

 

Makam’ın batı yönündeki dış duvar toprak setini gösteren tasarım konseptinin bir görüntüsü.

 

EPS kalıbı bir vinç kullanılarak yerine indirildi ve dış duvar setine ilk şekli verildi.

 

Çakıllar, bir vinç yardımıyla kalıba dolduruldu.

 

İşçiler EPS kalıbını çakılla doldurup eğimi eşit düzeye getirerek beton dökme aşamasına getirdiler.

 

Kaplama ve betonarme demiri batı yönündeki dış duvar setini kaplıyor.

 

Batı yönündeki dış duvar toprak setinin kıvrımlı duvarı, suyun plaza seviyesine girmemesini güvence altına almak için ek su yalıtımı işlemi görmekte.

 

Dış duvar toprak setinin eğimli yüzeyine beton döküldü.

 

Güneş batımı esnasında batı yönündeki dış duvar setinin bir görüntüsü. Körfezin diğer yakasında uzakta sol tarafta Hayfa görülebiliyor.

 

Doğu yönündeki dış duvar setine ek püskürtme betonunu güçlendirmek için duvarları kaplayacak şekilde (burada dökme beton yerine püskürtme beton yöntemi kullanılmıştır) inşaat demiri eklendi.

 

Kafes kalıpları çalışma alanında hazırlanmakta, EPS blokları kafes için gerekli olan tam boyutlarda kesilmekte ve daha sonra bloklar, beton dükümü için yolu hazırlayarak betonarme demiri yerleştirirken işçilerin kalıplar üzerinde yürümelerini izin verecek şekilde fiberglasla güçlendirilmekte.

 

Doğu yönündeki dış duvar seti şu anda kafes için EPS kalıplarını hazırlamak için depo alanı olarak kullanılıyor.

 

En sonunda kafesi destekleyecek olan merkezi sütunları çevreleyen yapı iskelesi şu anda inşa edilmekte.

 

Kuzey Plazadaki çiçeklikler tamamlanmak üzeredir. Su geçirmez siyah bir maddeyle kaplandı ve su yalıtımını güneşin verebileceği zarardan korumak için şu anda üstü örtülmüştür.

 

Güneş, Akdeniz üzerinde batımını tamamlarken batı kısmın dış duvar setini aydınlatmakta.

 

Batı dış duvar setinin günbatımında bir başka görüntüsü.

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: https://news.bahai.org/story/1625/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.