Hz. Abdülbaha’nın Makamı: Görünür Hale Gelmekte Olan Makam, Barış ve İnsanlığa Hizmetin Sembolüdür

BAHAİ DÜNYA MERKEZİ — Hz. Abdülbaha’nın Makamı’nın bulunduğu alandaki çalışmalar devam ederken, dünyanın dört bir yanındaki Bahailer, özellikle de bugün, baharın ilk günü ve ruhani yenilenme günü olan Nevruz’da, O’nun evrensel barışa yönelik acil çağrısını hatırlıyorlar.

Makam, inşası tamamlandıktan sonra, dünyanın dört bir yanından gelecek olan sayısız ziyaretçinin, barışın habercisi, sosyal adaletin savunucusu ve insanlığın birliği ilkesinin destekçisi olan Hz. Abdülbaha’nın yaşamından ve yaptıklarından ilham almak üzere sessizce tefekkür edebileceği bir yer olarak hizmet edecek.

Hz. Abdülbaha Batı’ya yaptığı seyahatler sırasında yaptığı konuşmalardan birinde, ilkbahar ekinoksuyla birlikte doğanın yenilenmesi metaforunu kullanarak şunları söylemiştir: “Büyüyen bitkiler gibi olasınız. Yüreğinizin ağaçları yeni yapraklar ve rengârenk çiçekler açsın. Maddi medeniyeti yükselmiş ve gelişmiş olan insanlık dünyasında ruhani ideallerin ortaya çıkışının hızlanması için onlardan kusursuz meyveler ortaya çıksın.”

Aşağıdaki görsellerde Makam alanındaki ilerlemelere yer verilmiştir.

Makam’ın merkezini kaplayan kafesin kalıp yapısının oldukça özenli ve dikkatli bir şekilde yapılan montajı tamamlanmak üzere.

Üstteki tasarım oluşturma animasyonu, sırasıyla polistiren (EPS) kalıbın ve inşaat demirinin yerleştirilmesi, betonun dökülmesi ve son olarak kalıbın çıkarılması olmak üzere kafesin inşa sürecini göstermektedir.

Kalıp, kafes yapısı için bir kalıp oluşturacak şekilde tam olarak yerleştirilmiş EPS bloklarından oluşuyor.

Kafesi, kuzey ve güney meydanlara geçişi sağlayan duvarlara bağlayabilmek için kenarlarında uzantılar oluşturmak üzere çelik kalıp da kurulmuş durumda.

Kafesi kaplayacak mermer üzerindeki çalışmalar da ilerliyor. Üstteki görselde, proje üzerinde çalışan mermer şirketi Margraf’ın Makam için taş tedarik ettiği İtalya’nın Carrara kasabasındaki taş ocağından görüntüler yer alıyor.

Bahai toplumunun çalışmaları ile İtalya’nın bu bölgesi arasındaki 1940’lara uzanan bağlantı hakkında daha fazla bilgi almak için bu makaleyi okuyabilirsiniz.

https://news.bahai.org/story/1223/

Taşın kafesin alt tarafına montajının karmaşık süreci için olası yaklaşımların geliştirilebilmesi adına Margraf’ın İtalya Chiampo’daki fabrikasında kafesin bir bölümünün tam ölçekli bir modeli hazırlandı. Burada görülen mermer deneme amaçlıdır ve nihai ürün değildir.

Bahai Dünya Merkezi’ndeki proje ofisinden gelen yetkililer Makam’ın ana yapısında ve kafes yapısında kullanılacak mermerin hazırlanmasına yönelik planların çeşitli yönlerini görüşmek üzere kısa bir süre önce Margraf fabrikasını ziyaret etti.

Bir yandan da, genleştirilmiş EPS blokları doldurularak, Makam’ın her iki yanındaki iki bahçe bölümünün inşaatının yeni bir aşamasına başlandı. Bu yöntem, yapıya nispeten daha az ağırlık ekleyen ve bahçe bölümüme şekil ve hacim veren, EPS’nin yaratıcı bir kullanımıdır.

Üstte doğu tarafındaki bahçe inşaatı görülmektedir. Blokların üst üste binen katmanlara yerleştirilmesi, bahçe bölümünün peyzaj düzenlemesi için sağlam bir temel sağlamak adına dikkatlice planlanmıştır.

Makamın kuzeyinde, kuzey meydan katındaki çalışmalar tamamlanmıştır.

Havadan çekilmiş soldaki fotoğrafta da görüldüğü üzere güney meydan katının büyük bir kısmı ve Makam’ı çevreleyen yol tamamlanmıştır.

Kuzey ve güney meydanların ekim alanları inşa edilmiş ve şimdi alanın diğer bölümlerinde daha önce kullanılmış olan EPS ile doldurulmaktadır.

Burada ekim alanlarına yerleştirilmek üzere kesilen EPS blokları görülüyor.

Alanda dikkat çeken bir diğer gelişme ise Makam’ı çevreleyen bahçelerde yapılan peyzaj çalışmalarıdır. Burada, alanın dışındaki bir fidanlıkta yetiştirilen bazı bitkiler (solda) ve Makam’ın doğu tarafı boyunca uzanan dolambaçlı bir bahçe yolu (sağda) görülmektedir.

Üstte, alanın kuzey ve güney ucunu birbirine bağlayan yolların temelleri görülmektedir.

Makam’ın doğusundaki yan bahçe yolunun temel hazırlıkları tamamlanmıştır. Ana yapının destek kazıkları yapılırken çıkartılmış olan toprak, şimdi bahçe yolunun peyzaj düzenlemesi için kullanılmaktadır.

En üstteki resim, yan bahçe yolunun temellerini güçlendirmek için kullanılan standart bir teknik olan, toprağın taban katmanını sınırlayarak birbirine bağlı tutan gözenekli kaplardan oluşan bir Geoweb ağını göstermektedir.

Burada bahçe yollarına dikilecek olan ağaç ve bitkilerden bazıları görülmektedir.

Ziyaretçilere sessiz bir tefekkür için duraklama fırsatı sağlamak adına, bahçe yolları boyunca çeşitli noktalarda yapılacak olan bank ve çeşmelerin yerleştirileceği platformlar oluşturulmuştur.

Alandaki başka bir yerde, bir ziyaretçi merkezi yapmak üzere ön hazırlıklar başlamıştır.

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: https://news.bahai.org/story/1588/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.