Hz. Abdülbaha’nın Suudunun Yüzüncü Yılı: Kutsal Topraklarda O’nun Hayatını Anmak

Hz. Abdülbaha'nın Kutsal Topraklardaki Suudunun yüzüncü yılı onuruna Hayfa ve Akka'da çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Hz. Abdülbaha'nın Kutsal Topraklardaki Suudunun yüzüncü yılı onuruna Hayfa ve Akka'da çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

BAHAİ DÜNYA MERKEZİ — Hz. Abdülbaha’nın Suudunun yüzüncü yıldönümü için dünya çapında hazırlıklar sürerken, Hayfa ve Akká’da O’nun yaşamı ile bağlantılı tarihi mekanlarda bu önemli olayı anmak üzere son zamanlarda düzenlenen çeşitli etkinliklerde, belediye yetkilileri ve bölge sakinleri ağırlandı.

Hayfa’da, şehrin Belediye Başkanı Einat Kalisch-Rotem ve diğer belediye yetkilileri, çeşitli inanç topluluklarının üyeleri ve şehrin diğer sakinleri, Hz. Abdülbaha’nın Haparsim Caddesindeki konutunun yakınındaki tarihi bir binada, Kendisinin her kökenden insanla yaptığı toplantıları anımsatan bir dostluk ve birlik ruhuyla geçen bir toplantı ile yüzüncü yılı onurlandırdı.

Akka’da Hz. Abdülbaha’nın 1896’dan 1910’a kadar yaşadığı ve sayısız misafir kabul ettiği yer olan Abdullah Paşa’nın Evinde düzenlenen halka açık bir resepsiyonda, düzenlenen bir sergi ve alanın rehber eşliğinde bir turu aracılığıyla ülkenin dört bir yanından insanların, O’nun hayatı ve Akka halkına yaptığı hizmetler hakkında bilgi edinmeleri sağlandı.

Hz. Abdülbaha’nın 1879’da Hz. Bahaullah ve ailesi için bir konut kiraladığı kısa bir uzaklıkta bulunan Behçi’de düzenlenen özel bir program ise, Akka Belediye Başkanı Shimon Lankri’yi ve diğer hükümet yetkililerini, Yahudi, Müslüman, Hristiyan ve Dürzi gibi çeşitli topluluk ve din liderlerini, akademisyenler ve sivil toplum temsilcilerini, Hz. Abdülbaha’nın hayatından hikâyeler dinlemek üzere bir araya getirdi. Ayrıca toplantıda bulunan birçok kişi, O’nun bölge halkı üzerindeki etkisine ilişkin bakış açılarını da paylaştı.

Behçi’deki toplantıya katılanlardan birisi olan Akka’daki tarihi El-Cezzar Camii’nin İmamı Şeyh Samir Assi, Hz. Abdülbaha hakkındaki düşüncelerini şu sözlerle paylaştı: “Bu yüceltici olayda tanık olduğum şey sonsuza kadar sürmeyi hak ediyor. Bu toplantı, sevginin ve özverili hizmetin gücünü vurguladı. Allah, mesajı insanlık için bir yol gösterici olan Abbas Efendi’nin ruhunu kutsasın.”

Aşağıda, bu etkinliklerde çekilen fotoğraflardan hazırlanan bir seçki yer almaktadır.

Hayfa Belediye Başkanı (solda), Einat Kalisch-Rotem, Haparsim Caddesi 10’da düzenlenen resepsiyonda bir konuşma yaptı. Bu bina, bir ziyaretçi evi olarak işlev görmesi için Hz. Abdülbaha’nın himayesi altında inşa edilmiştir.

Resepsiyonda ayrıca, hepsi dostluk ve uyum ruhu içinde bir araya gelen çeşitli inanç topluluklarının üyeleri ve bölge sakinleri de yer aldı.

Programda Hz. Abdülbaha’nın hayatından hikâyeler, müzik performansları ve çok sayıda konuşmacının açıklamaları yer aldı.

Abdullah Paşa’nın Evindeki ziyaretçiler, Hz. Abdülbaha’nın hayatı ve Akka’daki Makamı’nın inşası ile ilgili bir sergiyi gezdiler.

Abdullah Paşa’nın Evinde yaşadığı süre boyunca Hz. Abdülbaha, düzenli olarak toplumun her kesiminden ve her inançtan ve kökenden ziyaretçiyi kabul etti. Soldaki resimde 1907 civarlarında, Hz. Abdülbaha’nın Abdullah Paşa’nın Evinin avlusunda kurulan çadırı görülüyor.

Behçi’deki toplantıda, Akka Belediye Başkanı Shimon Lankri, çeşitli kesimlerden kimseleri içeren bir dinleyici grubuna hitap ederek, Hz. Bahaullah ve ailesinin Akka’ya sürgün ve tutsak olarak gelmiş olmasına rağmen, şehrin refahına katkılarının hissedilmeye devam ettiğini söyledi.

Hz. Abdülbaha’nın onuruna O’nun yaşamını ve bölge üzerindeki kalıcı etkisini resmeden resepsiyonda, çeşitli insanların oluşturduğu katılımcı grubu, Bahai Uluslararası Toplumunun temsilcileri tarafından karşılandı.

Etkinlikte Hz. Abdülbaha ve O’nun Makamının inşasını konu alan bir sergi açıldı. Bunun yanı sıra, katılımcılar Behçi’deki bahçeleri ziyaret etme fırsatı da buldular.

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: https://news.bahai.org/story/1552/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.