Hz. Abdülbaha’nın Yazılarından Derlenen Yeni Bir Kitap Yayımlandı

Dünya'nın Işığı Kitabı

Hz. Abdülbaha’nın kaleme aldığı, yeni çevrilmiş Levihlerden oluşan Dünya’nın Işığı kitabı, şu an itibariyle çevrimiçi ve basılı olarak hazır duruma gelmiştir.

BAHAİ DÜNYA MERKEZİ – Hz. Abdülbaha’nın kaleme aldığı, çevirileri yeni tamamlanmış Levihlerden oluşan kitap, çevrimiçi ve basılı olarak yayımlandı.

Dünya’nın Işığı, Hz. Abdülbaha tarafından kaleme alınan ve Hz. Bahaullah’ın hayatının çeşitli yönlerinin ve Emrinin amacının anlatıldığı binlerce Levhin arasından seçilen 76 Levhi içeriyor. Yeni kitabın ön sözünde, “Hz. Bahaullah’ı, en yakın yoldaşı olarak zulüm, tutukluluk ve sürgün hayatını paylaşan en üstün tuttuğu Sevgili Oğlu’ndan başka kim bizlere daha iyi anlatabilir?” diye yazmaktadır.

Vatanı İran’dan başlayan ve 40 yıllık sürgünü de içeren görevinin ardından Hz. Bahaullah’ın 29 Mayıs 1892’deki Suudu, Bahai toplumunu büyük bir acı içinde bıraktı. Böyle kederli bir zamanında toplum, teselli ve kılavuzluk için Hz. Abdülbaha’ya, Hz. Bahaullah’ın atanmış Varisine yöneldi.

Bir kısmı Bahailerin kendilerini acı verici bir zulüm ve zorluğun içinde bulduğu sonraki yıllarda yazılmış olsa da, yeni kitaptaki Levihlerin çoğu bu matem zamanında nazil edilmiştir. Hz. Abdülbaha, en zor koşullarda bile insanlığa hizmet çabalarında ilham kaynağı olması için Bahaileri Hz. Bahaullah’ın yaşamı ve O’nun böyle felaket zamanlarına verdiği karşılık üzerine derin düşünmeye çağırdı.

Bu kitabın yayımlanması, Bahai İnancı’nın Merkezi Şahsiyetlerinin yaşamları üzerine derin tefekkürde bulunmakta olduğumuz özel bir zamana denk gelmektedir. Geçtiğimiz 5 yılda Bahai dünyası, Hz. Bab ve Hz. Bahaullah’ın 200. doğum yıldönümlerini kutladı ve şimdi bu yıl, Hz. Abdülbaha’nın Suudunun 100. yıldönümünü anmaya hazırlanmaktadır.

Dünya’nın Işığı kitabı Bahai Kaynakları Kütüphanesinde mevcuttur ve Amerika Bahai Yayımcılık Vakfı aracılığıyla da sipariş edilebilir.

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: https://news.bahai.org/story/1505/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.