İkinci Gün: Mabet, kavramdan gerçekliğe yükseliyor

Son Kıtasal Bahai Mabedinin açılışına işaret eden konferansın ikinci gününde katılımcılar, binanın önemi ve etrafındaki nüfusa hizmet etmek üzere ortaya çıkacak kurumlar için bir odak noktası olma rolü üzerinde düşündüler.

Peñalolen ilçesinin eski Belediye Başkanı ve Santiago Büyükşehir Bölgesinin şimdiki Valisi olan Claudio Orrego, Mabedin nasıl And Dağlarının eteklerine konumlandığını anlattı. Santiago halkı adına şükranlarını dile getiren Orrego, Mabedin buradaki varlığını “sevgi armağanı” olarak nitelendirdi.

Sabah oturumu aynı zamanda, Mabedin yükseltilmesinde katkısı olan yüzlerce insanı takdirle andı.

Juan Carlos Quiroz, projede yer alan tüm çalışanlar adına konuştu. Quiroz, aralarında çeşitli ülkelerden gelen ve zaman zaman ağır iş yükünün aslan payını yüklenen genç gönüllülerin de bulunduğu Mabet inşaatında çalışmış birçok kişinin burada olmadığını söyledi. Şimdi açılışı yapılmakta olan kutsal binayı yükselten muazzam kolektif çabayı teyit edip teşekkür etti.

Gün içindeki sunumlar arasında, kutlanmakta olan olayı bir bağlam içine koymaya yardımcı olan, Bahai Mabetleri hakkında etkileyici tarihi bir anlatım vardı.

Ximena Osorio adında Kolombiyalı bir Bahai, Mabetlerin her dini devirdeki öneminden bahsetti ve Bahai Mabetleri ile ilişkili benzersiz bir kavramın altını çizdi:

“Bahai toplumunda dua, eylemde ifadesini bulmalıdır,” diye açıklayan Osorio, “İnsanoğlunun içsel yaşamı için dua hayati olsa da, içsel dönüşümün dışsal ifadesi olan eylemlere öncülük etmelidir.” dedi.

1908’de Aşkabat’ta (şimdiki Türkmenistan) inşa edilen İlk Bahai Mabedine dikkat çeken Osorio, ta dokusunda hizmet ve ibadet kavramlarının nasıl iç içe geçtiğini açıkladı. Bu ilk Mabet, yolcular için bir misafirhane, bir okul ve bir tıbbi tesis olarak hizmet veren binalar içeriyordu. Kız çocuklarının eğitimi, o zamanki büyüyen Bahai toplumunun önceliği haline gelmişti.

Mabedin mimarı Siamak Hariri de topluluğa hitap ederek Santiago’daki Mabedin benzersiz yapısıyla sonuçlanan tasarım sürecine büyüleyici bir bakış sundu. Hariri’nin konuşması, bu kolektif çabayı böylesine başarılı bir sonuca taşıyan inşaat ekibinin çeşitli görevlerindeki birçok insanı onurlandırdı. Ayrıca Hariri, mimari ekibin bu ihtişamlı projede rol alma ayrıcalığı için derin bir şükran duyduğunu dile getirdi.
“Bunun için derinden müteşekkiriz”.

Mabede yapılan ilk ziyaretler
Tüm öğleden sonra, yaklaşık 450 katılımcı içeren gruplar, Mabede yapacakları ilk ziyaret ve özel bir dua toplantısı için otobüslerle seyahat etti. Mabede yaklaştıkça, manzaraya bir hayranlık duygusu katan yağmurun içinden geçerek gelen katılımcıların sevinçle parlayan yüzlerinden, çoğu zaman duygularla, neşe ve şükranla dolup taştıkları görülebiliyordu.

Perulu yerli bir Bahai olan Ernestina Cahuaza Chimpuqai, Hz. Bahaullah’ın Emrini 30 yıldan daha fazla zaman önce kabul etmişti. Mabedin açılışına katılabilmek için, hayatında ilk defa uçağa binmişti.
Chimpuqai ana dilinde konuşarak şöyle söyledi: “Tanrı bana Mabedi ziyaret etme lütfunu bağışladığı için çok mutlu ve minnettarım.”

Küresel Bahai toplumunun çalışmalarını kutlamak
Mabede ziyaretler gruplar şeklinde devam ederken, ana konferans alanında kalanlar için, ulusal Bahai toplumlarından temsilciler hizmet yaşamını ibadet ile nasıl birleştirdiklerini ve kendi tarihleri ve kültürlerinin çeşitli yönleriyle ilgili iç görülerini sundular.

Sunumlardan bazıları Amerika ana kıtasındaki çeşitli ülkelerden örnekler dâhil olmak üzere toplumsal hareket ve eğitsel girişim çabalarına odaklandı.

Örneğin katılımcılar, Ekvator’da bir mahallede aile yaşamının çeşitli yönlerini inceleyen bir televizyon dizisinin yapımına dikkat çektiler. Kolombiya ve Honduras hükümetleri tarafından akreditasyon alan ve tanınan ve aynı zamanda köylerdeki gençliğe orta öğretim sunan SAT (Sistema Aprendizaje Tutorial) programı da sunulanlar arasındaydı.
Şili’nin bizzat kendisindeki sosyal ve ekonomik gelişim girişimleri de, konuşulan diğer örnekler arasındaydı. Bunlardan bir tanesi, Güney Amerika’da Bahai ilhamlı sekiz radyo istasyonundan biri olan ‘Radyo Bahai’ adındaki yerel Mapuçe halkıyla yakından çalışan radyo kanalıydı.

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: http://news.bahai.org/story/1130/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.