Kadınların ve kız çocukların gelişimi, kalkınma konulu önemli bir forumda ele alındı

Bu hafta başında sekiz bin kişi “Sürdürülebilir kalkınmanın ön saflarında kadınlar ve kız çocukları” konusuna odaklanan önemli bir forum için bir araya geldi. Etkinlik, 5-6 Haziran’da Brüksel’de düzenlenen AvrupaKomisyonu’nun Avrupa Kalkınma Günleri yıllıketkinliği idi. Sivil toplum kuruluşları ve inançgruplarının yer aldığı çok sayıdaki katılımcılararasında hükümet başkanları, kraliyetailelerinin üyeleri ve Avrupalı yetkililer de bulundu.

Bahai Uluslararası Toplumu (BIC) temsilcisi Rachel Bayani, ilk gün BIC Brüksel Ofisi tarafından organize edilen oturumdaki konuşmasında şunları söyledi: “Kadınların gelişimi sadece, günümüz toplumunda kadınların erkeklerle aynı mevkileri işgal etmeleri ya da mevcut toplumsal yapılara katılımları için kadınlara yer açmak ile ilgili değildir.”

“Erkekler ve kadınlar tarafından birlikte kavramsallaştırılan ve şekillendirilen, giderek küresel ve birbiriyle bağlantılı hale gelen bir toplumun ihtiyaçlarına yanıt veren yeni yapılara ve ilişkilere ihtiyacımız var,” şeklinde sözlerine devam etti.

5 Haziran tarihli oturum, Uluslararası Bahai Toplumunun on yıllar boyunca üzerinde durduğu ve kökeni Hz. Bahaullah’ın öğretilerine dayanan kız çocuklarının eğitimi temasına odaklandı. BIC etkinliğine hitap eden Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Heidi Hautala, sosyo-ekonomik kalkınma çabalarında kız çocuklarının eğitimini sağlamanın kritik önemini vurguladı.

Oturum esnasında BIC, kız çocuklarının eğitimi konusunda ödüllü bir film olan Mercy’s Blessing’i (www.mercysblessing.com) ekrana getirdi.

Çarşamba günü sona eren konferans, sosyo-ekonomik kalkınma bağlamında kadınların güçlendirilmesi ve kadın haklarının korunması ile ilgili geniş çapta konuları ele almıştır.
Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: http://news.bahai.org/story/1265/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.