Kamboçya Mabedi’ndeki gelişmeler kolektif harekete ilham veriyor

Battambang’daki yerel Bahai Mabedine ilişkin inşaat çalışmalarının başlamasının üzerinden 8 ay geçti.

Geçen yılın Kasım ayındaki temel atmadan ve Mart ayında hafriyat işlemlerinin tamamlanmasından bu yana ulaşım yolları inşa edilmiş, göletler kazılmış, temel atılmıştır. Merkez binanın inşaatına da başlanmıştır ve çalışmalar yolunda devam etmektedir. Merkezi binanın tasarım planı 17 Temmuz 2015’te açıklanmıştı

Binanın inşaat sürecini ve bir ağaç-dikme projesini gösteren yeni video görüntüleri news.bahai.org/story/1120 adresinde mevcuttur.

İnşaat çalışmalarına paralel olarak Battambang’ın içindeki ve çevresindeki toplumların ruhani ve maddi gelişimine katkı sağlayacak aktivitelerin sayısı artmıştır. Mabetten ilham alarak aktiviteler katlanmış ve bir dua ve adanmışlık ruhu artarak bölgeye nüfuz etmiştir.

İnşaat hızla ilerleme kaydederken, yerel sakinlerin Mabet arazisinde gönüllü çalışmaya katılımı Mabedin gelişiminin nasıl bir kolektif girişim olduğunu gözler önüne sermiştir. Birçok yetişkin, genç ve çocuk zamanlarını ve enerjilerini Mabet arazisindeki projelere katkıda bulunmaya sunmuştur.

En son 12 Eylül Pazartesi günü 150’den fazla kişi ağaç dikme günü için toplanmıştı.

Kamboçya’daki Bahai toplumunun bir temsilcisi olan Daravuth Keo, ‘’ Bu proje için mükemmel bir gündü,’’ dedi. “Toprak nemliydi ve ekime hazırdı. Dualarla başladık. Sonra da bu projenin amacı ve önemi hakkında meşveret ettik. İnsanlar farklı ekiplere dağıldı. Bazıları ağaçları dikmek için, bazıları fidanlıkta çalışmak için ve diğerleri çeşitli görevleri yerine getirmek için görevlendirildi.”

Portakal, avokado, papaya, limon ve Hindistan cevizi ağaçları ile birlikte salkımsöğütler, ateş ağacı, tilkikuyruğu otu, sarıçiçek ağaçları ve çeşitli bitkiler ekildi. Sadece o gün yaklaşık 150 ağaç dikildi.

Battambang’da toplum dayanışmasına dair artan anlayışta ve filizlenen hizmet çabalarında özellikle genç insanlar önemli bir rol oynamıştır. Bay Daravuth şunları söyledi: ‘’Ağaç dikme etkinliğinde büyük bir grup gençle birlikte konuştuk ve gençler düşüncelerini paylaştılar. Birçok genç toplum aktivitelerinin geniş topluma hizmet etmeleri için kendilerine bir çerçeve sunduğunu, çocuklara ve daha genç yaştaki gençlere ahlaki eğitim sunma kapasitelerini inşa etmelerinde kendilerine yardımcı olduğunu ve dünyanın ıslahı için başkalarıyla birlikte bilgi oluşturmalarını öğrettiğini düşündüklerini paylaştı.”

“Bazı gençler de bunun, uyuşturucudan uzak durmalarına ve enerjilerini birliğin inşasına, toplumu geliştirmeye ve bir hizmet yolunu başkalarıyla birlikte yürümeye odaklamaya yardımcı olduğu şeklinde yorumda bulundu.”
Battambang’daki Bahai Mabedinin 2017 sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. Bu Bahai Mabedi, 2012’de Yüce Adalet Evi’nin yerel birer Bahai Mabedinin olacağını belirlediği beş yerden biridir.

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: http://news.bahai.org/story/1120/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.