Kolombiyalı Bahailer barış için açık mektup yayınlıyor

Kolombiya Bahai toplumu, tüm Kolombiyalılara “tarihi bir fırsatı” yakalama ve barış davası için çalışma çağrısında bulunan bir açık mektup yayınlamıştır. Mektup, 26 Eylül’de Kolombiya hükümeti ile FARC (Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri) arasında bir barış antlaşmasının imzalanmasının öncesinde yayınlanmıştır.

Antlaşma, dünyanın en uzun süreli, aralıksız silahlı çatışmasında elli yıldan daha uzun süredir şiddete maruz kalmış olan Kolombiya’da barış yolundaki çok büyük bir dönüm noktasıdır.

Bahai toplumunun mektubu, barış müzakerelerinin başarılarını kutlarken aynı zamanda önlerinde, adil ve ahenkli bir toplum kurma zor işinin yer aldığını kabul etmektedir.

Bildirge şöyle diyor: “Dünyanın gözleri Kolombiya’nın üzerindedir. Dünyanın her yerindeki hemcinslerimizin yüreklerine ilham verecek ve gönüllerine iyi bir örnek teşkil edecek bir model sunmak için ayağa kalkalım.”
Açık mektup, yeni etkileşim modelleri ve düşünce alışkanlıkları oluşturmak için şimdi Kolombiyalılara sunulmuş bir fırsatın farkında oluşuna tanıklık etmektedir.

On yıllar boyunca Kolombiya Bahai toplumu, toplumlarının esenliğine ve birliğine katkıda bulunma konularında çocukları, gençleri ve yetişkinleri güçlendirmeyi amaçlayan eğitim süreçleri aracılığıyla ülkenin birçok bölgesinde barışçıl ve anlamlı bir varoluş kültürü geliştirmiştir.

Kolombiya Bahai toplumunun bir temsilcisi olan Ximena Osorio, “Küçük, gönüllü hizmet hareketlerinin ailelerde, çocuklarda ve mahallelerinde derin ve kalıcı değişimler yaratabileceğini gördük,” diye açıklamıştır. “Her birey, toplumsal değişimin aktif bir aktörü haline gelme ve huzurlu bir toplum kurmaya katkıda bulunma potansiyeline sahiptir.”

Açık mektup aynı zamanda bir uyarıda bulunmaktadır: “Bizim barışımız, tek kelimeyle, kırılgandır. Kutuplaşmış çekişmelerin ötesine yükselmek, tüm toplumların arzuladığı daha yüce prensiplere ve görüş birliğinin temelini oluşturan o ortak zemine geri dönmek için bir doğruluk ve güvenilirlik seviyesi talep etmektedir.”

Mektup şöyle devam etmektedir: “Ama katılım, sözlerin ötesinde belki de en güçlü ifadesini amellerde bulacaktır – ülkenin her yerinde toplumumuzu Kolombiya’nın geleceğine dair yeni bir umut ruhuyla aşılayan sayısız gönüllü hizmet hareketlerinin yükselmesinde.”

İspanyolca yayınlanan bildirgenin İngilizcesine şu bağlantıdan ulaşılabilir:
Bildirge

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: http://news.bahai.org/story/1121/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.