Kamboçya Mabedi’nin toprak çalışmaları tamamlandı

Geçtiğimiz senenin Temmuz ayının ortasında Mabet tasarımının paylaşılmasının ve Kasım ayında gerçekleştirilen temel atmanın ardından Battambang, Kamboçya’daki yerel Bahai Mabedine ilişkin çalışmalar yeni bir kilometre taşına ulaşmıştır. Toprak çalışmalarının önemli bir aşaması yakın zamanda tamamlanmış ve havadan yeni bir görüntü kaydı yapılmıştır. (Bu görüntülere news.bahai.org/story/1100 adresinden ulaşılabilir.)

İki hektarlık alanı hazırlamak için 23,000 metreküp toprak kazınmış, taşınmış ve Mabet ana yapısının inşa edileceği platformu oluşturmak üzere sıkıştırılıp düzenlenmiştir. Bu arsada aynı zamanda mütevazı ek yapılar ve Mabedin etrafında havuzlar yer alacaktır ve havuzlar civar köylerdeki doğal göletlere benzer şekilde muhafaza edilecektir.

Mabedi destekleyecek temel çalışmalarına önümüzdeki haftalarda başlanması planlanmaktadır ve ana yapının inşaat çalışmalarının Haziran 2016’da başlaması öngörülmektedir.

Merkezinde Tanrı’ya ibadet ve insanlığa hizmet olan Battambang’ın canlı kolektif yaşamını ifade edecek olan Battambang Mabedi, toplumun dinamik ruhunu yansıtmaya başlamış ve yerel sakinleri şimdiden canlandırıp harekete geçirmiştir.

Toplumun, ülkedeki ilk yerel Mabedin ortaya çıkışını tasvir eden görsel bir hikâyeye sahip olması ümidiyle projeye ilişkin devam eden gelişmeler, hızlandırılmış fotoğrafçılık ve havadan çekimler gibi çeşitli yöntemler aracılığıyla özenli bir şekilde dokümante edilmektedir.

Battambang Mabedi, tasarımı ortaya çıkmış iki yerel Bahai Mabedinden biridir. Önümüzdeki yıllarda beş tane yerel Bahai Mabeti inşa edilecektir.

Bu makaleyi online okumak, fotoğrafları görmek ve linke ulaşmak için: http://news.bahai.org/story/1100/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.