Kolombiya Mabedi – çiçek açıyor

Kolombiya’daki yerel Bahai Mabedinin çatısının tepesindeki taç yerleştirildi ve bu gelişme, bu tarihi girişim için önemli bir kilometre taşına damgasını vurdu.

Terakota kiremitli çatının tepesinde yer alan sarı yapı, ülkenin ikon sembolü olan çiçek açan kakao çiçeğini temsil etmektedir ve Bahai Yeni Yılına denk gelen, baharın ilk gününden hemen sonra yerine yerleştirildi. Gündüzleri güneş ışığını içine çeken ve günbatımıyla birlikte doğal olarak ışık veren floresan bir malzemeden yapılmıştır.

İleriki haftalarda, görkem anlamına gelen “Baha” kelimesinin bir hattat çalışması çatının tacının içine yerleştirilecektir. Her Bahai Mabedinin içinde bu kutsal sembolün bir ifadesi bulunmaktadır.

Mabet 2012 yılında Yüce Adalet Evi tarafından duyurulduktan bu yana, civardaki toplumlar Mabedin gelişimi için kolektif bir sahiplenme duygusu hissettiler.

18 yaşında yerel bir genç olan Jean Paul Viafara Mora Mabet hakkında şunları söyledi: “Mabedin inşası kesinlikle toplum üzerinde bir etki bıraktı. İnsanların girebilecekleri sağlıklı bir alan açtı ve insanların giriştikleri fakat kendileri için iyi olamayabilecek aktivite türlerine bir alternatif sağladı.”

Sözlerine şu şekilde devam etti: “Emir hepimizi etkileyen, ruhani gelişimimize ve Yaratıcımızla bağlantı kurmamıza katkı sağlayan ruhani bir potansiyele sahiptir.”

Proje ilerledikçe, ruhani ve maddi yönden canlı bir toplum kurma çabaları inşaatla birlikte gelişim gösterdi. Son beş yıldan bu yana toplum üyeleri Mabet alanında bir ormanlaşma projesi üzerinde çalışıyorlar. Bu girişim, on yıllardan beri arazilerde şeker kamışı ekim alanlarının çoğalmasıyla azalan bölgeye has bitki örtüsünün yeniden tanıtılmasına yardımcı olmuştur.

Norte del Cauca’daki doğal yaşam alanının yeniden canlandırılması beraberinde her türlü ortamda dua toplantılarının komşuları sevgi ve birlik ruhu içinde bir araya getirdiği, toplumda ruhani bir uyanış başlatmıştır. Halkın arasından pek çok kişi, omuz omuza çalışırken komşuluk bağlarını güçlendirerek topluma hizmet için ortak yollar bulmuştur.

Ormanlaştırma projesinin önemli bir yanı, insanlarla toprak arasındaki ruhani bağlantı olmuştur. Toplum sıklıkla işe başlamadan önce sabahları Bosque Native, veya yerli orman alanında, dua toplantıları düzenlemektedir.
Bu gelişmeler, kısa süre önce Mabet alanını ziyaret eden yerel Belediye Başkanı Jenny Nair Gomez’in de içinde bulunduğu bölgedeki çok sayıda insanın dikkatini çekmiştir. Kendisi Mabedin kısa zamanda halka açılması için istekliliğini ifade etmiştir ve şurası açıktır ki bu büyük gelişmenin bölgeye etkisi konusunda toplumun şevkini paylaşmaktadır. Belediye Başkanı Nair Gomez, Mabet’ten esinlenen pek çok insanla yan yana olumlu toplumsal gelişim için çalışmaya kendisini adamıştır.

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: http://news.bahai.org/story/1249/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.