Kolombiya mabedi için temel atıldı

Kolombiya’da yer alan Norte del Cauca’nın yerel Bahai Mabedi’nin tarihî temel atma töreni Pazar gününe damga vurdu.

Villa Rica belediyesinin küçük bir köyü olan Agua Azul’daki Mabet arsasında, Belediye Başkanı Bayan Jenny Nair Gomez de dâhil olmak üzere yaklaşık 700 kişi toplandı.

İzleyicilere hitap ederken Bayan Nair Gomez, Mabetin nasıl “atalarımızın bizlere öğrettiği ruhaniyet vizyonuyla bağdaştığını,” anlattı.

“Biz Norte del Caucalılar için bir Mabet sahibi olmak bir kıvanç kaynağıdır,” diye konuştu. “Biz her şeyden çok, bir kardeşlik ruhu inşa etmek istiyoruz. Bu ülkeyi hep birlikte paylaşıyoruz ve bu, bizim Mabetimizdir. Komşular olarak biz Mabetten, köyümüzün ve bölgemizin gelişmesi için hep birlikte çalışma ilhamı alıyoruz.”

Etkinlik, dualar ve toplumun ileri gelenleriyle Bahai kurumlarının temsilcileri tarafından yapılan konuşmalar içerdi.

Yaklaşık 60 toplumun temsilcilerinin getirdiği toprak ile gerçekleştirilen sembolik bir tören, asıl temel atmaya damgasını vurdu. Toprak, genellikle su için kullanılan “tijana” adı verilen kilden bir kaba yerleştirildi. Bu bölgedeki topraklar, geride büyük fidanlıklar bırakıp on dokuzuncu yüzyılda Norte del Cauca’ya yerleşen Afrikalı-Kolombiyalı eski kölelerin meskeni olduğu için toprak, özgürlüğü temsil eder. Tören, Mabetin temelinin atılması ile bölgenin tarihini birbirlerine bağladı.

Tasarımı Eylül 2014’te açıklanan Mabet, Yüce Adalet Evi tarafından 2012’de duyurulan diğer dört Mabetle birlikte inşa edilecek ilk yerel Bahai Mabetlerinden biridir. Yüce Adalet Ev, yerel Mabeti “günlük işleriyle meşgul olmak üzere kapısından çıkmadan önce şafak vaktinde alçak gönüllü bir şekilde dua etmek için” toplum bireylerinin bir araya gelebilecekleri, “ibadet için bir merkez noktası, toplum yaşamının sinir merkezi” şeklinde tarif etmiştir.

Mabet arazisi, Bahai yaşamının iki önemli ve birbirinden ayrılamaz öğesi olan ibadet ve hizmeti bir araya getirerek toplumun refahını geliştirmeye adanmış kurum ve kuruluşların binalarını da içerecek. Norte del Cauca’da, bölgedeki mahallelerin ve köylerin ruhani ve maddi gelişimi için bölge insanlarıyla birlikte çalışan canlı bir Bahai toplumu vardır ve Mabet doğal olarak, etrafındaki bu toplum kurma sürecinin bütünleyici bir parçası olacaktır.

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: http://news.bahai.org/story/1109/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.