Toplumlar milli idari kurumlarını seçiyorlar

Dünyanın her yerindeki Bahai toplumlar, benzeri olmayan bir seçim süreci ile milli idari kurumlarını seçtiler.

Her yıl, bir Bahai bayramı olan Rızvan boyunca, dünyanın hemen hemen her ülkesinde bulunan delegeler ülkelerinin dokuz kişiden oluşan ve yetki sınırları içerisinde bulunan Bahailerin aktivitelerini kılavuzlamak, koordine etmek ve canlandırmaktan sorumlu olan Milli Ruhani Mahfillerini seçmek için bir araya gelir. Bu yıl milli seçimler, 23-24 Nisan ve 30 Nisan-1 Mayıs olmak üzere iki hafta sonu boyunca gerçekleşti.

Bahai seçimleri, aday gösterme ve propaganda içermemesi bakımından farklılık gösterir. Seçim süreci seçim propagandası, aday gösterme veya oy toplama gibi hiçbir faaliyet içermez. Seçmenler milli konvenşınlarda gizli oyla, ahlaki karakter ve pratik beceriyi göz önünde bulundurarak, duakâr bir ruh hali içerisinde milli idari kurum üyeliğine en uygun olduğuna inandıkları dokuz kişiyi vicdanlarına göre seçerler.

Milli konvenşınlar aynı zamanda, delegelerin kendi ülkelerindeki Bahai toplumunun gelişimine dair meşveret etmeleri ve içgörüler paylaşmaları için bir fırsat teşkil eder. Güney Afrika’daki milli konvenşın katılımcılarından bir tanesi şu şekilde bir paylaşımda bulundu: “Konvenşınlara daha önce de katılmıştım fakat bu sene ilk defa bir delege olarak katıldım ve gerçekten sanki ilk kez katılıyormuşum gibi hissettim. Dostların meşveretlerini dinlemek ve Yüce Adalet Evi’nin bizi nasıl yönlendirdiği konusunda milli bir toplum olarak derinlemesine düşünüp konuşmak çok güzel bir deneyim oldu ve bütün bunları bölgeme geri taşımak için sabırsızlanıyorum.”

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: http://news.bahai.org/story/1106/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.