Küresel bir sağlık krizi esnasında İtalya’da umut ve destek

MANTUA, İtalya — Dünyanın çok sayıda bölgesinin küresel koronavirüs hastalığı (COVID-19) krizi ile mücadelesini güçlükle sürdürdüğü bir zamanda, en fazla etkilenen bazı bölgelerdeki Bahailer toplumlarına hizmet edecek yollar bulmaktadır. Toplum inşa etme aktivitelerinden edinilen yılların deneyimi, onlara mevcut koşullara yaratıcılıkla ve beceriklilikle yanıt verme donanımı sağlamıştır.

Önleyici tedbirlerin insanların çoğunu şu anda evlerine hapsetmiş olduğu İtalya’da, toplumlar umut veren aktivitelerine devam ediyorlar. İnsanlar birbirine destek vermek, birlikte dua etmek ve insanlığa hizmet için arkadaşlık bağları ve kapasite oluşturan Bahai toplumunun eğitim çabalarını geliştirmek amacıyla video konferans görüşmeleri düzenlemek suretiyle bu tarzda çok sayıda inisiyatifi geçici olarak çevrimiçi hareket olarak sürdürmektedir.

Bir çocuk sınıfı ahlak eğitimi öğretmeni bu şartlar içinde nasıl çalışmaya devam ettiğini şöyle anlatmaktadır: “Sınıf için dijital ve görsel-işitsel materyaller hazırlayıp bunları ailelere çevrimiçi olarak gönderiyorum. Çocuklar çalışmayı evde yapıyorlar ve sonra da ebeveynleri ve kardeşleriyle bunun üzerinde konuşuyorlar.”
Okulların kapalı olduğu diğer ülkelerde, Bahailer çocuklara ev ödevlerinde uzaktan yardım sağlıyorlar. Çocuklar ayrıca okul ödevlerinde birbirlerine yardımcı olmak için çevrimiçi küçük gruplar halinde bir araya geliyorlar.

İtalya’daki Bahailer sadece teşvik için seslenmek amacıyla ailelerini, arkadaşlarını, meslektaşlarını ve tanıdıklarını telefonla arıyorlar. Bu aramaların çoğu derin sohbetlere yol açmış ve arkadaşlık bağlarını güçlendirmiştir.

İtalya Bahai toplumunun bir üyesi, “Bu an bizlere yenilmez olmadığımızı fark etmemizi sağlamaktadır. Bu, yaşamımızın diğer zamanlarında düşünmemiz için belki de yeterince zaman ayırmadığımız sorular üzerinde tefekkür etmemiz için bir fırsattır,” ifadelerini kullanmıştır.

Salı günü İtalya Bahailerine gönderilen bir mektupta, Milli Ruhani Mahfil, “İnsanoğlunun özünde var olan asaleti sergileyerek bu olağanüstü duruma gönülden yanıt veren sağlık çalışanları, öğretmenler, her meslekten iyi yürekli ve sorumlu vatandaşlar arasında sayısız dayanışma ve bağlılık örnekleri gördük. Bizim gerçek doğamız, vermek, hizmet etmek ve gelişime katkıda bulunmaktan ibarettir,” ifadelerine yer vermiştir.

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: https://news.bahai.org/story/1401/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.