Mabedin inşası yeni bir dönüm noktasına ulaşıyor

Norte del Cauca’nın bir köyü olan Agua Azul’da yerel bir Bahai Mabedi inşa etme planları kısa bir süre önce önemli bir dönüm noktasına ulaşmıştır. İnşaat resmî olarak, bölgedeki yerel bir şirket ile yapım sözleşmesinin kesinleşmesinden sonra Ocak ayında başlamıştır.

Mayıs 2016’daki temel atma törenini takiben, 18 metre yüksekliğindeki Mabedin üstüne yükseleceği üç metre boyundaki ana dolgu tamamlanmış ve yerel Mabedi çevreleyecek ek yapıların temelleri atılmıştır. Zamanla bu yapılar, Kolombiya geleneklerine uygun olarak parlak renklere boyanacaktır.

Yerel Mabedi inşa etmedeki gelişmelere paralel olarak, Norte del Cauca’nın içindeki ve civarındaki toplumların ruhani ve maddi gelişimine katkı sağlayan ve bir süredir devam etmekte olan aktiviteler güçlenmiştir. Bu toplum kurma aktiviteleri, yerel Mabetten ilham alarak katlanmış ve bir dua, adanmışlık ve katılım ruhu çevreye giderek nüfuz etmeye başlamıştır.

Bu ruh, uygulamaya yönelik projelerde ifade bulmuştur. Mabedin inşa edileceği alan Aralık 2013 tarihinde satın alındığından bu yana toplum, Mabet alanının bitişiğinde bulunan 11 hektarlık alanı ağaçlandırma projesi yürütmektedir. Bu girişim, şekerkamışı ekiminin tek çeşit tarım olarak yıllarca sürdürülmesi sonucu büyük ölçüde yok olan bölgenin yerli bitkilerinin yeniden kazandırılmasına yardım etmiştir. Bu projeye gönül veren ekip, yerel orman anlamına gelen bir Bosque Nativo için tahsis edilmiş alanda 43 tür bitkiyi başarılı bir şekilde şimdiden yetiştirmiştir.

Ağaçlandırma ekibinin en genç üyesi olan 12 yaşındaki Jason şunları söylemiştir: “Bu toprakların bir parçası olan kayıp bitki türlerinin birçoğunu kurtarmak için birlikte çalışmak, bu projenin en ilham verici yönlerinden biri oldu.”

Ekip Mart ayında, Bosque Nativo’ya bir katkı sağlamak üzere kendi evlerinden ya da çiftliklerinden çeşitli bitki türlerini getirmeleri için çevre toplumlardan bireyleri davet edecekleri özel bir toplumsal proje planlamaktadır.

Bölgenin bulunduğu çevre ile toplum arasındaki ilişki de Mabedin tasarımına yansımıştır. Mabet, Kolombiya’da bolca yetişen ve peyzaj kimliğinin ve insanların yaşam ve ekonomisinin ayrılmaz parçası olan kakao kabuğunun şeklinden ilham almıştır.

Mabedin mimarı Julian Gutierrez Chacon toplumun geleceği hakkında düşünerek şunları ifade etmiştir: “Mabet daha şimdiden bir ilham kaynağı ve bir gelişim kaynağı haline gelmeye başladı. İnsanlar yönlerini şaşırmış durumda ve çok fazla stres altındadırlar, onlar için bu Mabet bir kutup yıldızı, yaşamlarına yeniden yön verecek bir pusula olacak.”

Norte del Cauca’daki Mabedin tasarımı 2014 yılında gözler önüne serilmişti. Mabet, 2012 yılında Yüce Adalet Evi’nin açıkladığı diğer dört yerel Mabedin yanı sıra inşa edilecek yerel Mabetlerin ilkidir.
Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: http://news.bahai.org/story/1153/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.