Norveç kraliyet ailesi dinlerarası diyaloğa ev sahipliği yapıyor

Norveç Bahai Toplumu’nun üyeleri, Norveç Kral ve Kraliçesinin ev sahipliğindeki özel bir toplantıya katıldılar.

Etnik gruplar ve dinler arası diyalog ve anlayış geliştirme çabalarının bir parçası olarak çeşitli dinî kuruluşun 90 kadar temsilcisi bu ayın ilk günlerinde Oslo’daki kraliyet sarayına davet edildi.
Açılış konuşmasında Norveç Kralı Harald, ülkenin hızla çeşitlenen nüfusunun birliğine katkıda bulunma arzusunu ifade etti.

Norveç Kralı Harald, aralarında Bahai, Budist, Hıristiyan, Musevi ve Müslüman toplumların üyelerinin de hazır bulunduğu konuklara şöyle söyledi: “Kraliçe ve ben ülkemizde gezdikçe kültürlerin ve dinlerin çeşitliliğini çok yakından yaşıyoruz: yemeklerde, kültürlerde ve kökleri dünyanın başka yerlerine dayanan kişilerle yaptığımız sohbetlerde.”

“Sonra bunun üzerinde düşünüyoruz: Burası Norveç. Burası 2015 itibariyle Norveç. Ve sadece bu bile heyecan vericidir: Norveç kimliği – artık Norveçli olan birçok halk – sürekli değişim halindedir. Dayanışmaya ihtiyacımız var. Bunu hatırlamak çok önemlidir, özellikle bu günlerde.”

Norveç Kraliçesi Sonja konuşmasında, dinî kuruluşların birliği geliştirme yönündeki ortak çabalarının önemini vurguladı.

Etkinliğe katılan ve Norveç Bahai Toplumu’nun temsilcilerinden biri olan Arne Kittang şöyle söyledi: “Kraliyet ailesi tarafından Dinlerarası Konsey ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilen bu etkinlik, benzeri olmayan bir etkinliktir ve bu bağlamda toplumun geri kalanı için diyalog modeli teşkil etmektedir.”

Bu makaleyi online okumak, fotoğrafları görmek ve linke ulaşmak için: http://news.bahai.org/story/1079/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.