Pakistan’da inanç ve barış konuları inceleniyor

Bireylerin ve toplumların barış için çalışmalarına ilham vermede dinin eşsiz bir gücü vardır. Din, güdülerin köklerine uzanabilir ve insanlığa karşı güçlü sevgi ve hizmet hareketleri ortaya çıkartabilir.

Bu, 2 Aralık 2017 tarihinde Pakistan’da düzenlenen Uluslararası Siret Konferansındaki Bahai temsilcinin mesajıydı. İslam, Hristiyan, Hindu ve Bahai inançlarının temsilcileri dâhil olmak üzere 1000’den fazla kişi Pakistan devletinin Diyanet İşleri ve İnançlararası Uyum Bakanlığı’nın düzenlediği etkinliğe katıldı.

Bahai Uluslararası Toplumunu temsil eden Suzan Karaman, farklı dinî inançlara sahip kişileri tam da şu zamanda bir araya getirmenin önemi hakkında konuştu.

Dinlerarası uyum üzerine akşam düzenlenen özel bir toplantıda Bayan Karaman şunları söyledi: “Böylesi ortamlar yeni olanaklara yol açar. Burası gibi ortamlarda diyaloğun, birliğin ve insanlığa karşı sevginin önemini sadece tartışmakla kalmayıp bunları hareketlerimizle de gösterebiliriz.”

Toplantı oturumunda çeşitli dinî liderlere hitap ederken Bayan Karaman sözlerine şu şekilde devam etti: “Beşeri çabaları barışa doğru kanalize etmede dinin yapıcı güçlerinden istifade etmeyi öğrenmemiz önemlidir. Uluslararası Bahai Toplumu ve Pakistan Bahai Toplumu, Pakistan’da ve dünyada barış için çalışmaya hazırdır.”

Akşam oturumundaki birçok temsilci hoşgörüsüzlüğün ve önyargının yol açtığı sıkıntıların farkında olarak karşılıklı saygı kültürünü yaygınlaştırmanın önemini dile getirdi.

Etkinlikten sonra Bayan Karaman şunları ifade etti: “Birbirimizi her şeyden önce insan olarak görme ihtiyacını tüm dinlerin vurguladığına dair genel bir kabul vardı. Eğer birlik ve nihayetinde barış için çalışacaksak bu, şarttır.”

Akşam programındaki yorumlarında Suzan Karaman toplumsal uyuma katkıda bulunmak için birçok inanç topluluğunun çabalarını takdir ederken her inancın merkezinde yer alan sevgi kavramına vurgu yaptı. Bayan Karaman, “Din adına günümüz dünyasında gerçekleştirilen şiddetin gerçek dinle hiçbir ilgisi yoktur,” şeklinde sözlerini tamamladı.

Söz konusu konferans, Hz. Muhammed’in doğumunun yıldönümünde düzenlendi. Konferansın açılış konuşmasını Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin gerçekleştirdi.
Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: http://news.bahai.org/story/1226/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.