Yaren’in üçüncü üyesi 10 yıllık mahkûmiyetini tamamlıyor

Dini inançlarından dolayı hapsedilmiş olan İran Bahailerinin eski idari kurum üyesi Behrooz Tavakkoli, on yıl süren haksız hapis cezasını tamamladı. Kendisi Yaren’in serbest kalan üçüncü üyesidir.

66 yaşında olan Bay Tavakkoli, resmi Bahai kurumları 1980 yılında İran’da yasadışı ilan edildikten sonra oradaki yetkililerin mutlak bilgisi ve onayıyla kurulan ve İran Bahai toplumunun temel ruhani ve maddi ihtiyaçları ile ilgilenen “Yaran” (Yaren) veya Arkadaşlar olarak bilinen idari yapının bir parçasıydı. Kendisi ve grubun diğer beş üyesi, sabahın erken saatlerinde evlerine yapılan bir baskın sonucunda 2008 Mayıs ayında tutuklandılar. Diğer bir üye olan Mahvash Sabet iki ay öncesinde 2008 Mart ayında tutuklanmıştı.

Bay Tavakkoli’nin yanı sıra Mahvash Sabet ve Fariba Kamalabadi de serbest bırakılmıştır. Önümüzdeki aylarda cezalarını tamamlamaları beklenen Yaren’in geri kalan dört üyesi; 84 yaşındaki Jamaloddin Khanjani; 56 yaşındaki Afif Naeimi; 60 yaşındaki Saeid Rezai ve 44 yaşındaki Vahid Tizfahm’dır.

Bay Tavakkoli, Bahai olması nedeniyle tüm hayatı boyunca ayrımcılığa maruz kalmıştır ve bu da günümüzde İran’daki Bahai toplumunun durumunu yansıtmaktadır. Psikoloji okuyup orduda teğmen olarak hizmet ettikten sonra, devletin kamu görevlisi olarak fiziksel ve zihinsel rahatsızlığı olan kişilerle gönülden ilgilenmiş, buna rağmen Bahai olduğu için 1980 yılı başlarında işten çıkarılmıştı. Bugün Bahailer hem özel sektördeki çeşitli mesleklerde hem de kamu sektöründe işe alınmamakla kalmıyor, Bahailerin sahip olduğu dükkânlar ve işyerleri, Bahai Kutsal Günlerini anmak maksadıyla geçici olarak kapatılmalarının ardından yetkililer tarafından düzenli bir şekilde kapatılmaktadır. Sadece son birkaç yıl içinde, bu tarzda yüzlerce işyeri kapatılmış ve çok sayıda aile gelirlerinden mahrum bırakılmıştır.

Şu anki mahpusluğundan önce Bay Tavakkoli zaman zaman tutuklanma ve çeşitli taciz ve sıkıntılara maruz kalmış, 2005 yılında herhangi bir suçlama olmadan dört ay hapse atılmış ve zamanının çoğunu hücre hapsinde geçirmiştir. Son aylarda Bahailerin tutuklanmaları Kirmanşah, Bircend ve Reşt gibi şehirlerde yoğunlaşmakta olup yaklaşık olarak yüz Bahai sırf dini inançlarından dolayı İran’ın çeşitli hapishanelerinde tutulmaktadır.
BIC (Bahai Uluslararası Toplumu) NEW YORK – Dini inançlarından dolayı hapsedilmiş olan İran Bahailerinin eski idari kurum üyesi Behrooz Tavakkoli, on yıl süren haksız hapis cezasını tamamladı. Kendisi Yaren’in serbest kalan üçüncü üyesidir.

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: http://news.bahai.org/story/1225/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.