Panama Bahai Mabedi 50. Yıl Dönümünü Kutlarken “Barış ve Umut Işıkları Saçmaya Devam Ediyor”

PANAMA CITY- Bölgesel yerel bir dilde “tatlı şarkıların tepesi” anlamına gelen Cerro Sonsonate tepesinde bulunan Panama City’deki Bahai Mabedi, her kökenden insanın dua etmek ve geniş toplumlarına hizmet etmek için ilham almaya gittiği bir yerdir.

Panama Bahai Toplumu geçtiğimiz günlerde Mabedin topluma kazandırılmasının ellinci yıl dönümünü anma münasebetiyle çevredeki sakinlerin yanı sıra, aynı zamanda hükümet yetkililerini, şehrin Belediye Başkanını, yerlilerin ve çeşitli inanç toplumlarının liderlerini ve Bahai kurumlarının temsilcilerini buluşturan bir tören düzenledi.

Görselde, Panama City’deki Bahai Mabedi'nin 50. yıl dönümü etkinliğinden sahneler yer alıyor.
Görselde, Panama City’deki Bahai Mabedi'nin 50. yıl dönümü etkinliğinden sahneler yer alıyor.

Şehrin Belediye Başkanı Hector Carrasquilla, “Bu Mabet, yaşamları iyileştirmede ve komşular arasında sevgiyi teşvik etmede çok önemli bir rol oynuyor. Bahaileri geniş toplumumuzda daha büyük bir birliği teşvik etme çabalarını sürdürmeleri konusunda destekliyorum,” dedi.

Başkan Carrasquilla ayrıca, Panama Bahaileri Milli Ruhani Mahfili Sekreteri Yolanda Rodriguez’e güven ve dostluğu temsil eden şehrin bir sembolik anahtarını takdim etti.

Haham Gustavo Kraselnik ise toplantıya gönderdiği mesajında şunları söyledi: “Mabedin diyalog kurmak için her daim bir buluşma yeri olmasını ve ruhaniyetinin tüm Panama’ya barış ve umut ışıkları yaymaya devam etmesini umuyorum.”

Bayan Rodriguez geleceği değerlendirirken, geniş toplumun farklı kesimlerini bir araya getiren bu törenin, Mabedin son elli yıldaki birleştirici gücünün bir yansıması ve çevresindeki ve ötesindeki toplumların ruhani yaşamı üzerindeki artan etkisinin bir işareti olduğunu belirtmiş ve konuşmasını şu sözlere sonlandırmıştır:

Panama’daki Bahai Mabedi'nin havadan görünümü.
Panama’daki Bahai Mabedi'nin havadan görünümü.

“Mabetler, Bahai yazılarında Maşrıku’l-Ezkâr veya ‘Seher Vaktinde Tanrı Övgüsü’nün Yükseldiği Noktalar’ olarak anılır. İnsanlar Panama Mabedini ziyaret edip dua ettiklerinde, hemşerilerine hizmet etmede berraklık, umut ve motivasyon kazanıyorlar.”

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: https://news.bahai.org/story/1595/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.