Papua Yeni Gine: Yükselen Mabet, Örgü Projesinde Halkın Katılımına ilham Veriyor

PORT MORESBY, PAPUA YENİ GİNE – Duada ve geniş topluma hizmet etmede bütünleşmeyi temsil eden kutsal bir yapı olan Bahai Mabedi, Papua Yeni Gine’nin başkenti Port Moresby’da bir tepenin zirvesinde yükseliyor. Tüm Bahai Mabetlerinin amacının altını çizen bu merkezi tema, son zamanlarda bir örgü projesiyle, bu ülkedeki mabedin gelişimine yardımcı olmak için bölge sakinlerine ilham veriyor.

Geçen hafta, yakın mahallelerden gelen insanlar bilgi ve becerilerini kullanarak merkezi yapının iç duvarlarını süsleyecek olan alüminyum şeritlerden geleneksel bir model örmek üzere mabet alanında bir araya geldiler. Dokumacılık, Papua Yeni Gine’de özel günler için örülen sepetler, aile ve dostlar için dokunan hasırlar ve günlük yaşamda kullanılan diğer objelerle beraber insanların sürekli etkileşimde olduğu bir sanat şeklidir.

Mabet kubbesinin tasarımı ve iç kısımdaki örgü modeli, birliği ve farklı geçmişlerden gelen insanların bir araya gelişini simgelemektedir. Hohola’nın kenar mahallesinden bir gönüllü olan Yori Moigamu, “Mabet hepimize aittir. Buradaki herkesi birlikte çalışmaya motive eden şey budur,” şeklinde düşüncelerini paylaştı.

Papua Yeni Gine Milli Ruhani Mahfili Sekreteri Confucius Ikoirere, dua etmek ve hizmet sunmak için mabet alanını ziyaret eden tüm insanların bu duyguları dile getirdiklerini söylerken “Tamamlandığında, Mabet teselli ve huzur arayan herkese açık olacak. Tüm insanların yaşamları üzerinde derin tefekkür edeceği, meydan okumaların üstesinden nasıl gelebileceklerini ve geniş toplumlarına nasıl hizmet edebileceklerini düşüneceği bir yer olacak,” demiştir.

Yapım çalışmalarındaki ilerlemeler aşağıdaki fotoğraf galerisinde yer almaktadır.

Su geçirmez aleminyum panellerin takılmasından önceki kubbe yapısının bir görüntüsü.

Su geçirmez bir koruma tabakası sağlayan tamamı takılmış alüminyum kaplamayı gösteren merkezi yapının (altta) yakın zamanda çekilmiş bir görüntüsü. Her bir alüminyum levha, kubbenin ve Mabedin dokuz girişinin üstündeki giriş saçağının özel boyutlarına karşılık gelecek şekilde inceltilip bükülmüştür. Tamamlanmış bina cephesi, bu yılın sonraki bir zamanında takılacak olan taş dokulu malzemeden yapılmış çapraşık bir tasarımı ön plana çıkaracak.

Geçtiğimiz aylarda 270 kadar pencere destek çerçevesi şantiyede üretilerek yerine takıldı. Bu pencereler Mabedin içine doğal ışık girişini sağlayacak.

Soldaki resim, kubbenin iç tarafını süsleyecek olan alüminyum şeritlerin örülmesinde yardımcı olan yakın yerlerde ikamet edenleri göstermektedir. Sağdaki resim, Papua Yeni Gine’nin çok sayı ve çeşitlilikteki insanlarının bir araya gelişini temsil eden bir modeli ön plana çıkaran, mabedin iç kısmının bir kaplama tasarımıdır.

Örgü projesine yardımcı olan yerel sakinlerden Albert Lawe, “Bu çok eşsiz bir deneyim oldu. Bu etkinlik kültürümüzün ve yaşam şeklimizin temelidir. Herşey örgü işinin etrafında döner,” şeklinde bir ifade kullanmıştır.

Her bir giriş saçağının alt kısmına dizilecek olan dönüştürülmüş kereste üzerindeki çalışmalar devam etmektedir. Daha küçük ahşap paneller, yapıştırma lamineyle daha büyük paneller şeklinde birleştirilmeden önce dizilip düzleştiriliyor (solda).

En sonunda Mabet alanlarına ekilecek bitkileri barındıran site alanındaki fidelik.

İnşaat ekibinin bazı üyelerinin bir fotoğrafı

default

Port Moresby’daki Bahai Mabedinin gece görüntüsü.

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: https://news.bahai.org/story/1617/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.