Sağlık çalışanları, pandemi sürecinde toplumun belirleyici bir rolü olduğu konusunda hemfikirler

JOUBERTON, Güney Afrika – Doktorlar, hemşireler ve diğer sağlık çalışanları, dünya genelinde insanları korona virüs tehlikesinden uzak tutmak için yorulmaksızın çalışmaktalar. Bahai Dünya Haber Servisi, sağlık krizi ile baş etmede güçlü toplum bağlarının rolü konusunda birkaç pratik örneğe dikkat çekmek için bu alanda faaliyet gösteren birkaç Bahai ile konuşma fırsatı buldu.

Güney Afrika’dan Sina Parastaran, sağlık krizinden kaynaklanan farklı ihtiyaçlara yanıt verme konusunda toplumun gücünden yararlanmak için çalışmakta olduğu Jouberton kasabasında bulunan bir kliniğin çabalarını şöyle anlatmaktadır. “Her insanın kendi bulunduğu topluma hizmet etme potansiyeline sahip olduğunu fark ettiğinizde yeni fırsatlar ortaya çıkmaktadır.”

Koronavirüsü atlatmış olan kişilerden destek alan Dr. Parastaran ve meslektaşları, bölgedeki insanların deneyimlerini başkalarıyla paylaşabileceği çevrimiçi bir iletişim ağı oluşturdular. Bu ağ korona virüse yakalanmış ve karantinada olan kişilere psikolojik destek sağlamakta ve tıbbi olmayan sorularına yanıt vermeye yardımcı olmaktadır.

Hindistanlı kıdemli sağlık çalışanı Prakash Kaushal hasta olanlara yardımcı olmada bir toplumun ruhani yaşantısının önemini şöyle vurgulamaktadır. “Hastalar ve aileleri için destekleyici bir ortam yaratmada toplumun büyük rolü var. Bu, beraber dua etmek, sürekli iletişim halinde kalmak ya da gerektiğinde ihtiyacı olan kişilere ihtiyaçlarını sağlamakla olabilir. Bu anlar hastanın ve ailesinin toplumdan sevgi görmesi gereken zamandır. Bu, ruhlarını yüceltir ve onları sevgi, destek ve dualarla çepeçevre sarmak suretiyle huzur, güven ve Allah’a tevekkül ruhu ile bu hastalığı yenmelerinde yardımcı olur.”

Salgının başlarında, ABD, Kansas City’de bir hastanede doktor olan Nasim Ahmadiyeh, o şehrin Bahailerinin yıllarca süren toplum inşa kurma çabaları vasıtasıyla geliştirilen yakın arkadaşlıkları, koronavirüs vakalarının artmakta olduğu bir mahallenin sakinlerine yardımcı olmak için nasıl yönlendirilebileceğini fark etti.

Dr. Ahmadiyeh ve arkadaşları, COVID-19 konusunda doğru bilgileri bu mahallede yaygın olarak kullanılan dile tercüme edip dağıtma acil ihtiyacına yanıt vermek için hızlıca kaynakları seferber ettiler. Yakın zamanda bu çabalara katılanlar, hükümet tarafından alınan güvenlik önlemleri çerçevesinde, bu mahallede yaşayanların çeşitli koruyucu önlemler almaları konusunda meşveret etmelerine imkan veren bir dizi diskur alanlarına ev sahipliği yapmaktalar.

Bu sağlık uzmanlarının hepsi, her gün yaşadıkları fiziksel ve zihinsel yorgunluğa rağmen, ruhani gerçeklik bilincinin geniş bir enerji ve güç rezervine erişmelerinde nasıl bir katkı sağladığını anlatıyorlar. Pretoria’da pandemi ile mücadele eden Güney Afrika hastanesinde anestezi uzmanı olan Kgomotso Mabilane, dua ve Bahai öğretilerinde yer alan derin kavramlar üzerinde tefekkürün diğer insanlarla beraber iken bu zorlu zamanlara umut ve kararlılıkla yön vermede kendisine ve meslektaşlarına çok yardımcı olduğunu belirtmektedir.

“COVID-19 insanları birbirinden uzaklaştırıyor” diyor Dr. Mabilane. “Bir topluma ait olmak ve diğerlerinin desteğini almak çok önemlidir. Arkadaşlarımla yaptığım çevrimiçi dua ortamları, sadece üzüntü anlarında rahatlık ve umut getirmekle kalmıyor, aynı zamanda başkalarına hizmet etmenin sevincini ve kişisel gelişim fırsatlarını görerek, her gün karşılaştığımız zorluklara başka şekillerde bakma konusunda zihnimi açıyor. Eve bu şekilde gidiyorsunuz ve hizmet etmek için tekrar toparlanıyorsunuz.”

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: https://news.bahai.org/story/1447/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.