Şili Mabedinin açılışı için bekleyiş heyecanı artmaktadır

Son Kıtasal Bahai Mabedinin açılışı yaklaştıkça Santiago’daki ve yurtdışındaki Bahai toplumunda bir heyecan ve bekleyiş dalgası gözle görülmektedir.

Yüksek mevkii sahibi başka kişilerin yanı sıra Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet’in de açılış törenine katılması beklenmektedir.

Medyada giderek daha fazla yer alması, bu kent simgesinin önemine dikkat çekmiştir ve yakın zamanda yayınlanan makaleler bu kutsal yapının eşsizliğini vurgulamıştır.

Tüm Bahai Mabetlerinde olduğu gibi Mabedin dokuz kenarlı tasarımı, insanlığın birliğinin birleştirici bir sembolüdür. Mabedin tasarımını yapan şirket, Hariri Pontarini Architects, Mabedi, “kucaklayıcı bir inancı ifade eden bir ışık Mabedi” şeklinde tanımlamıştır.

Canadian Broadcasting Corporation (Kanada Yayıncılık Kurumu) tarafından hazırlanan ve Mabedin özelliklerini yansıtan bir makale, Mabedin oluşumu ve tasarımı hakkında etkileyici bir inceleme sunmaktadır.

Bu arada Şili Bahai toplumu 13-16 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek açılışa katılacak binlerce kişiyi karşılamaya hazırlanmaktadır. Yerel halkların ve Latin Amerika’nın her tarafındaki milli toplumların temsilcileriyle birlikte hemen hemen tüm diğer kıtalardan bireyler ve gruplar halka açık olacak açılışın ardından gerçekleşecek kutlamalara iştirak edecektir.

Halka açık gerçekleştirilecek açılış töreninin naklen yayını, Baha’i World News Service internet sitesinde (www.news.bahai.org) 13 Ekim saat 14:00’te (GMT 14:00 – TSİ 17:00) yaklaşık 90 dakikalığına yapılacaktır. Dünyanın her yerinde insanlar son kıtasal Bahai Mabedinin açılışına damga vuracak bu tarihi olayı izleyebileceklerdir.

Üst yapının ihtişamını kapsayan bir videoyu şu bağlantıdan izlemek mümkündür: https://vimeo.com/180036896
Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: http://news.bahai.org/story/1123/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.