Şili ve Güney Amerika Kıtasına doğaüstü bir “armağan” olarak övülen Mabet

Santiago civarında, And Dağlarının eteklerinde eşi görülmemiş bir olay yaşandı bugün- Güney Amerika Bahai Mabedinin ve Kıtasal Bahai Mabetlerinin sonuncusunun uzun zamandır beklenen halka açılış töreni gerçekleşti.

Hükümet ve sivil toplumdan kıdemli kişilerin içinde olduğu Şili’den 500 civarı konuk ve Güney, Orta ve Kuzey Amerika ve Karayipler’den ve daha da uzak yerlerden gelen temsilciler, önümüzdeki hafta sonu Mabedin yükselen kubbesi altında toplanmak üzere 110 ülkeden 5,000’den fazla Bahai’yi bir araya getirecek olan bir dizi açılış töreninin ilki için toplandılar.

Şili Bahaileri Milli Ruhani Mahfil sekreteri Felipe Duhart, açılış törenini başlatırken Bahailerin arzusunun “Mabedin tüm bu toplumun kalbi ve sinir merkezi” ve “dua için bir sığınak haline gelmesi” olduğunu söyledi.
Mabedin “birliği ve tüm dini geçmişlere saygıyı arayan doğaüstü bir alan” olarak oynadığı bu rol, Şili Cumhurbaşkanı temsilcisi Bakanlık Genel Sekreteri Nicolás Eyzaguirre tarafından vurgulandı.

“Bu, manzaramızı daha da güzelleştiren bir Mabettir,” diye ekledi Eyzaguirre. “Bir simge haline gelecek ve bize şehir ve doğa arasındaki birliği bulmamızın ne kadar önemli olduğunu hatırlatacaktır.”

Mabet, yerel dilde “kardeşlerin birleşmesi” anlamına gelen Peñalolen ilçesindedir. Son Kıtasal Bahai Mabedinin alanı olarak, bundan daha güzel bir ad, bundan daha güzel bir yer olamazdı.

Peñalolen ilçesinin valisi Claudio Orrego, dinleyicilere etkili bir şekilde hitap etti. Bakanın ifadelerini hatırlatarak Mabedin Şili vatandaşlarına ve ötesindekilere “büyük bir armağan” olarak görüldüğünü söyledi.
Orrego şunu da ekledi: “Bugün, ortaya çıkışını mümkün kılan tüm ilahi ve insani güçlerle beraber yaratılışındaki güzelliği görüyoruz.”

“Santiago, bize verilen bu güzel Mabet sayesinde bundan sonra farklı olacaktır… Hangi dine mensup olduğumuzun, hangi öğretileri icra ettiğimizin bir önemi yok, şehirlerimiz sükûnet ve yücelme susamışlığıyla doludur.”

Bir araya gelen konuklar- birçoğu geleneksel kıyafetler giymişti- Mabette düzenlenen ilk dua programı için dağın yamacına doğru merdivenleri çıktı. Açılış konuşması, Yüce Adalet Evi temsilcisi Bayan Antonella Demonte tarafından yapıldı ve dualar ve kutsal sözler, Şili’deki ve dünyanın diğer yerlerindeki Bahai toplumlarından gelen şarkıcılardan oluşan 60 kişilik bir koro tarafından söylendi.

Birlik için okunan bir dua, 40 yıldan fazla zaman önce halkı arasında Bahai toplumuna ilk katılanlardan olan Berta Blanco tarafından Şili’nin yerli Mapuçe dilinde okundu.

“Mabedin aileme, toplumuma, halkıma ve geldiğim geleneğe birçok değişim getireceğini düşünüyorum,” dedi Berta Hanım.
Şili’nin çeşitli dini toplumlarının temsilcileri de şehirlerindeki Mabedin kuruluşunu hoş bir şekilde karşıladılar.

Suriye Ortodoks Kilisesi rahibi Georges Abed, yaklaşık 26 yıldır Santiago’da yaşamakta ve çalışmaktadır. Mabedi, “buradaki toplum için büyük bir hediye,” olarak tanımladı, “çünkü Mabet, insanların zihinlerini açmaya ve şehirdeki vatandaşların kardeşliğini görmelerine yardımcı olur.”

Yahudi toplumunu temsil eden haham Daniel Zang şunu söyledi: “Tüm insanlık bir araya gelip Allah’tan barış ve kardeşlik dileyebilsin diye beraber dua etmek ibadetimizin bir parçasıdır.”

Bugün, Mabedin çeşitli kültür ve renkteki insanlığı birleştirme gücü- ve şehir ve dağlar arasındaki benzersiz konumu- gözler önüne serildi.

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: http://news.bahai.org/story/1128/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.