Topluma Hizmet Ruhu Malezya’da Meydana Gelen Sel Felaketlerinin Yaralarına Anında Müdahale Etmede Etkin Rol Oynuyor

SHAH ALAM, MALEZYA — Geçen ay yaşanan yoğun yağışlar Malezya’nın farklı bölgelerinde şiddetli sellere neden oldu. Selden etkilenen bölgelerde veya bu bölgelerin yakınlarında Bahailerce yürütülen toplum kurma çalışmaları vasıtasıyla beslenen hizmet ruhu ve kolektif hareket sayesinde, felaketin yaralarını sarmak üzere gerçekleştirilen yardım çalışmalarına katkıda bulunuldu.

Malezya Milli Ruhani Mahfili yayınladığı bir mesajla, ülkedeki Mahalli Mahfilleri Hz. Abdülbaha’nın örneğini takip etmeye şu sözlerle çağırdı: “O’nun tüm milletlerden, ırklardan ve inançlardan insanlara karşı her şeyi kucaklayan sevgisini hatırlayarak, bu ihtiyaç anında… hemşehrilerinizin acil ihtiyaçlarına cevap veriniz.”

Malezya genelinde aileler evlerini felaketzedelere açarken, Mahalli Ruhani Mahfiller de harekete geçerek Bahai Merkezlerini yiyecek, giyecek, temizlik malzemeleri ve diğer temel ihtiyaçların toplanması ve dağıtılması için hareket alanı haline getirdi. Çoğu durumda, insanlar yardım etmek üzere ailece ya da gruplar halinde felaket bölgelerine gitmek üzere uzun mesafeler kat etti.

Yardım etmek üzere ilk harekete geçenler arasında toplum kurma faaliyetlerine katılan gençler bulunuyor. Shah Alam şehrinde Bahai eğitim programları koordinatörü Yamla Sathiyaseelan, Sri Muda mahallesi yakınlarındaki bir grup gencin deneyimini şu sözlerle anlatıyor: “Civar mahallelerden gençlik grupları, sel suları çekilir çekilmez harekete geçmeye karar verdi.”

“Farklı mahallelerdeki birkaç gençlik grubu, çabalarını koordine etmek için birbirleriyle hızla bağlantı kurdu. Bu gençlerden bazıları Bahai kurumları ile meşveret ettikten sonra, ailelere yardım etmek için Sri Muda’ya geldi.”

Çalışmaya katılan gençlerden biri, birkaç kişinin yaptığı bir hizmetin nasıl daha fazla insanı harekete geçirmeye teşvik edebileceğini şöyle anlatıyor: “Sayımız azdı ve ilk günün ardından çok yorulmuştuk. O gece, daha fazla gönüllü bulmak için tanıdığımız insanlara mesajlar gönderdik. Ertesi gün daha fazla insan yardıma geldi, böylece yemek pişirmek, paketlemek ve dağıtmak için ve ailelere evlerini temizlemede yardımcı olmak için birkaç farklı ekibe ayrılabildik.”

Malezya’daki Bahai toplumlarının yardım çabalarının anahtarı ise meşveret ruhani prensibi idi.

Shah Alam’daki yerel bir Bahai kurumunun üyesi olan Mirshal Lourdusamy şöyle diyor: “Toplum kurma süreci sayesinde oluşan meşveret kültürü, çabucak plan yaparak harekete geçmemize ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği yapmamıza yardımcı oldu. Yardım çabalarında güçlü yanlarımızı birleştirmek için farklı inanç toplumlarıyla da görüşmeler başlatıldı.”

Çoğu durumda, insanlar ailece veya gruplar halinde etkilenen bölgelere yardıma gidebilmek için uzun mesafeler kat etti ve gece boyunca uzun saatler çalıştı.

Bayan Lourdusamy, “Birçok insan artık kendilerini yabancılar olarak görmek şöyle dursun, arkadaşlar veya yan yana yaşayan tanıdıklar olarak ta değil, geniş bir ailenin parçası olarak görüyor.” diyor.

Shah Alam Mahalli Mahfil üyesi Lourdusamy Packiasamy ise “Bu felaket bizlere uyumlu bir şekilde birlikte çalıştıkları takdirde birey, toplum ve kurumların, toplumlarının refahına katkıda bulunma güçlerinin büyük ölçüde arttığını gösterdi.” dedi.

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: https://news.bahai.org/story/1578/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.