Tüm Dünyada Gerçekleşen Konferanslar: Toplumsal Refaha Katkı Sağlayan Bir Barış Kültürü Beslemek

BAHAİ DÜNYA MERKEZİ – Gittikçe yükselen konferanslar dalgası, bütün dünyada hızla yayılarak, enerjilerini ve arzularını birliği sağlamak ve toplumlarının ihtiyaçlarına yanıt vermede vatandaşlarına hizmet etmek için ne şekilde yönlendirebilecekleri konusunda meşveret etmek üzere insanlığın iyiliğini isteyen kimseleri bir araya getiriyor.

Mahalli, milli ve uluslararası düzeylerde gerçekleştirilen toplantılar, katılımcıların Bahai toplumunun toplum kurma aktivitelerinden, toplumsal hareket konusunda üstlenilen inisiyatiflerden ve toplumun yaygın diskurlarına katkıda bulunma çabalarındaki deneyimlerden içgörüler kazanmalarına olanak sağlıyor.

Bazı yerlerde, örnek olarak, en son 500 kadar kadının bir araya geldiği Orta Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Bangui’de düzenlenen toplantıda olduğu gibi toplumsal gelişimde kadının rolünü irdelemek, konferansların kapsayıcı bir teması haline gelmektedir.

Orta Afrika Cumhuriyeti Milli Ruhani Mahfili üyesi Louis Isidore Tenzonko-Boazamo, “Bu toplantılara kadınların tam katılımı gereklidir, çünkü kadınlar bir barış kültürünü teşvik etmede etkilidir. Bu nedenledir ki bu konferanslar serisindeki ilk toplantımızda bu tema incelendi,” demiştir.

Gerek iklim değişikliği ve pandemi, gerekse de savaşlar, çatışmalar ve yaygın adaletsizlikler olsun, insanlığın karşı karşıya kaldığı küresel meydan okumaların bilincinde olan katılımcılar, insanlığın başkalarını düşünme kapasitesinde yenilenmiş bir umut duygusu bulmakta ve toplumun ıslahını amaçlayan küresel bir çabada diğerlerine sevgi ve dostluk bağlarıyla bağlı olduklarını hissetmektedirler.

Aşağıda, her geçen haftayla birlikte hız kazanan toplantıları resmeden fotoğraflar yer almaktadır.

Arjantin’deki bu toplantı, önümüzdeki günlerde yapılacak olan konferanslara hazırlık yapmak için ülke genelindeki Bahai kurumlarının üyelerini bir araya getirdi.

Avustralya’dan bu tablo, ülkedeki konferanslardan esinlenerek geniş topluma hizmet etme çabalarında birbirine yardımcı olacak olan ve sayıları giderek artan insanı tasvir etmektedir.

Avustralya Bahai toplumu, önümüzdeki günlerde yapılacak olan konferanslara vatandaşlarını davet etmek amacıyla bir web sitesi oluşturdu (solda). Perth Bahai toplumu tarafından oluşturulan bir web sitesi sağ tarafta görülüyor.

Batı Avustralya’dan her yaştan 1,000 kadar insan Perth’teki bir konferans için bir araya geldiler.

Avustralya’nın Perth şehrinde düzenlenen konferansa katılan çok sayıda çocuk ve gençlerin bir kısmı bu resimlerde görülüyor.

Avstralya, Perth’teki konferansta, ayrıca aralarında barış, insanlığın birliğinin zorunluluğu ve geniş topluma benliksiz hizmet gibi, toplantının içeriğine anlam katan çok sayıda sanatsal sunumda yer aldı.

Bahreyn Bahai Toplumu, önümüzdeki aylarda ülkelerinde düzenlenecek olan konferanslara vatandaşlarını davet eden bir video hazırladı. Video, Bahreyn’de toplum kurma çabalarının bazı yönlerini sunmakta ve şu sözlerle sona ermektedir: “Bize katılmak isteyen herkese kapımız ardına kadar açık.”

Bahreyn’de halihazırda Al Malkiyah, Diyar Al Muharraq ve Saar dahil birkaç yerde “Geniş Toplumun Gelişmesi ve Refahı” temasına odaklanan konferanslar düzenlendi. Sonrasındaki toplantılar birlikte var olma ve barışçıl bir dünya inşa etme konularını da irdeleyecek.

Bu resimler, Bangladeş’te önümüzdeki günlerde yapılacak konferanslarda kolaylaştırıcılık yapacak olan dostları hazırlamak amacıyla üç günlük bir toplantıya katılan bir grup insanı göstermektedir. Bu, önümüzdeki haftalarda ve aylarda düzenlenecek olan ve geniş toplumlarına nasıl hizmet edebileceklerinin meşveret etmek için binlerce insanı memnuniyetle karşılayacak olan 42 konferans beklentisiyle bu türde gerçekleştirilecek pek çok toplantıdan ilkiydi.

Yerel Bahai kurumlarının ve bölge sakinlerinin katıldığı Bangladeş’in çeşitli yerleşkelerindeki konferans planlama toplantılarından görüntüler.

Bangladeş’in Rajshahi şehrinde Mahalli Ruhani Mahfil üyeleri mahalli bir konferansa davetiye vermek üzere belediye başkanını (sağda) ziyaret ettiler. Konferanslara katılanlar, ruhani ve maddi yönden refah içinde bir geniş toplum inşa etmede bireylerin, toplumların ve kurumların rolünü inceleyecekler.

Burundi, Gawazi Mahalli Ruhani Mahfili üyeleri yakın zamanda ülkede düzenlenen bir toplantının katılımcıları arasındaydı.

Kuzey Kanada ve ülkenin Atlantik ve Pasifik kıyılarından katılımcıları bir araya getiren Kanada, Toronto şehrinde düzenlenen bir toplantıdan kareler.

Kanada’nın Richmond şehrinde düzenlenen bir toplantıdan görüntüler.

Orta Afrika Cumhuriyeti Bangui şehrinde düzenlenen ve barışçıl bir geniş toplum beslemede kadınların rolüne odaklanan bir konferanstan görüntüler. Konferansa yakın bölgeden 500 kadar kadın katıldı ve bu ülkede düzenlenecek olan 140 konferansın ilkiydi.

Konferansa katılanlardan birisi olan Laurentine Senzengo, “İnsanlığın gerçek anlamda birlik içinde olması için kadınların sesi barışı ve kadın erkek eşitliğini teşvik ederek çınlamalı. Bu nedenle, bu amaç doğrultusunda birlikte çalışabilmek için bu konferansa çok sayıda kadın davet ettik.” demiştir.

Konferans, Orta Afrika Cumhuriyeti ulusal medyasında bir habere konu oldu. Bu video milli düzeyde yapılan bir televizyon haberinden bir alıntıdır.

Bu resimlerde Kongo Cumhuriyeti Brazzaville şehrinde düzenlenen bir toplantıda Bahai kurumlarının üyeleri yer almaktadır.

Hırvatistan Bahai Toplumu tarafından ülkede düzenlenecek olan bir konferans için hazırlanan ve komşu ülkelerden katılımcılara da kucak açan bir davetiye.

Çek Cumhuriyeti Bahaileri tarafından hazırlanan bir davetiye kartı.

Önümüzdeki aylarda ülkede düzenlenecek olan çok sayıdaki konferansa hazırlık yapmak için yerel, bölgesel ve milli Bahai kurumları arasında geçtiğimiz haftalarda Demokratik Kongo Cumhuriyeti genelinde düzenlenen birkaç farklı toplantıdan kareler.

Güney Kivu Bölgesel Bahai Konseyi Sekreteri Bashilwango Mbaleeko, “Her birimiz, toplum kurma çabaları, toplumsal hareket aktiviteleri vasıtasıyla ve geniş toplumumuzun diskurlarına katkıda bulunup ülkemizin gelişimine daha büyük destek sağladıktan sonra muazzam bir neşe ve kararlılıkla eve dönüyoruz.” ifadesini kullanmıştır.

Demokratik Kongo Cumhuriyetinde düzenlenen diğer toplantılardan görüntüler. Bu toplantıların planlanmasında ve hazırlıklarında gençler önemli bir rol oynamıştır.

Bu video, Demokratik Kongo Cumhuriyeti Kinshasa şehrinde düzenlenen bir toplantıdan kısa görüntüler sunmaktadır.

Bu resimde görülen Ekvator’daki bir toplantı, Arjantin, Bolivya, Şili, Dominik Cumhuriyeti, Ekvator, Paraguay, Peru, Porto Riko ve Uruguay’dan 200’ün üzerinde Bahai Kurumlarının temsilcilerini bir araya getirdi.

Peru Bahaileri Milli Ruhani Mahfili üyesi Raul Gómez, “Hepimiz farklı geniş toplumlardan gelmemize rağmen barışçıl bir dünya inşa etme vizyonumuzda birleşmiş durumdayız” sözlerinin ardından, “bu günler esnasında herkesin paylaştığı deneyimler şunu göstermektedir ki, geniş toplumlarımızın karşı karşıya kaldığı meydan okumalara rağmen, toplum inşa etme aktivitelerinin yürütüldüğü yerlerde birlik ile ayırt edilen yeni bir kültür ortaya çıkmaktadır.” şeklinde bir ifade kullanmıştır.

Mısır Bahai Toplumu ülke genelindeki mahallelerde birkaç konferans düzenleyerek, geniş toplumlarının iyileştirilmesine yönelik olarak nasıl çalışabileceklerini meşveret etmek için çeşitli geçmişlerden gelen insan gruplarını bir araya getirdi. Batanoon, Cairo, Giza ve Al-Sharqiyyah toplantılarından görüntüler.

Bu toplantılara katılanlar Bahai toplumu eğitim programlarının çocuklarda ve gençlerde insanlığa hizmet etme isteğini nasıl uyandırdığını duymaktan özellikle çok etkilendiler.

Barışın teşvik edilmesine adanmış canlı toplumlar inşa etme üzerine görüşmeler, sanatsal sunumlar ve Yüz Yıllık Bir Çabadan Görünümler filminin gösterimini içeren Mısır’ın Port Said şehrindeki konferanstan kareler.

Mısır’daki konferansların bir ana teması, toplumsal dönüşüme katkı sağlamada gençlerin ve çocukların oynayabileceği önemli rol olmuştur. Yakın zamanda düzenlenen toplantılara katılan gençlerden bazıları bu resimlerde görülüyor.

Birkaç komşu ülkeden Bahai toplumlarının temsilcilerinin katıldığı Almanya, Frankfurt yakınlarındaki bir toplantı Avrupa Bahai Mabedinin ruhaniyeti yükselten atmosferinde gerçekleştirildi.

Bu video, Avrupa’daki birkaç komşu ülkeden katılımcıları bir araya getiren Almanya’daki toplantı esnasında katılımcıların Bahai Mabedini ziyaretini gösteriyor.

Almanya’da düzenlenen bir toplantı ülkenin farklı bölgelerinden ve komşu ülkelerden Bahai kurumlarının üyelerini bir araya getirdi.

Toplantıya katılan gençlerden birinin sözleri şöyledir: “Bu, insanlık için umudumuzu ve hizmet için şevkimizi yeniden tutuşturan bir toplantıydı. Birlik olduğunda çok şey başarılabilir.”

Kuzay batı Almanya Bahaileri, yakında bölgelerinde yapılacak olan konferanslara dostlarını ve komşularını davet eden bir haber bülteni hazırladı.

Hindistan’da çok sayıda yapılması planlanan mahalli konferanslara hazırlıklar, bu resimlerde görüldüğü gibi, kolaylaştırıcıların eğitimi için oturumlar teşkil etmiştir.

Hindistan’ın çeşitli eyaletlerindeku mahalle ve köylerde tabanda konferanslar yapılmaya başlandı. Bu resimlerde Maharashtra, Uttar Pradesh ve West Bengal’de düzenlenen konferansların katılımcıları görülüyor.

Toplantıya katılan bir anne duygularını şöyle ifade etmiştir: “Konferansta meşveretlere aktif olarak katılıp kendi yaşamlarıyla ilgili konularda konuşan çok sayıda başka kadınlar görmekten çok mutlu oldum.”

Madhya Pradesh, Manipur ve Uttar Pradesh’te düzenlenen konferansa katılanlardan birkaç görüntü.

Hindistan’daki konferansların çoğu birbirine komşu olan büyük aile gruplarını bir araya getiriyor. Bir katılımcı, “Hepimiz geniş toplumumuza nasıl katkıda bulunabiliriz konusunda tefekkür etmek için buradayız. Bu toplantılar aileler arasında sonradan yapılacak olan pek çok sohbeti önemli oranda zenginleştirecektir” demiştir.

Rajasthan, Maharashtra ve Tamil Nadu’da yapılan konferanslardan görüntüler.

Bir katılımcı duygularını şu şekilde dile getirmiştir: “Bu konferans bizim için aydınlatıcıdır çünkü farklı hanelerden insanlar, ortak bir zeminde refah içinde bir gelecek inşa etmek için özlemlerini paylaşmak ve toplumumuzu ilgilendiren konuları görüşmek için bir araya geldiler.”

Japonya’da önümüzdeki günlerde yapılacak olan konferansların bir parçası olarak, Mayıs ayında barışı teşvik eden canlı toplumlar temalı sanat eserleri sergileyen özel bir sergi açılacak. Burada sergiye katılımı davet eden bir poster görülüyor.

Ürdün’de düzenlenmekte olan konferanslar serisinin bir parçası olarak, Amman’da “Geniş Toplum İnşa Etmek İçin Sohbetler” başlıklı birkaç toplantı düzenlendi. Bu toplantıların bazılarında STK ve birlikte var olma görüşmelerinde Ürdün Bahai toplumunun yanında katılımcı olarak yer almakta olan dini toplumların temsilcileri yer almıştır.

 

Ürdün merkezdeki Bahai toplumu, bölgelerinde düzenlenen bir konferanstan görüntüler sunan bu videoyu yaptılar.

Resimde Kuzey Ürdün’de düzenlenen konferansa katılan çocuklardan bir kısmı görülmektedir. Toplantıda ebeveynler ve aileler tarafından irdelenen konular arasında kadın erkek eşitliği de bulunmaktaydı.

Ürdün, Weibdeh’te düzenlenen bir konferansın katılımcıları, şehirlerinde yürütülmekte olan toplum inşa etme aktiviteleri, özellikle de çocukların ve gençlerin ruhani eğitimi dersleri konuları üzerinde fikir alışverşinde bulundular.

Toplantıya katılan dostlardan bir tanesi “Çocuklarım dersten eve geldiklerinde, doğruluk ve hepimizin birbirimizi sevmemiz gerektiği konularında hikayeler paylaşıyorlar,” ifadesini kullanmıştır.

Üstteki fotoğraflarda, Kenya’da önümüzdeki aylarda ülke genelinde gerçekleştirilecek olan konferanslar için yapılan planlar üzerinde meşveret etmek üzere düzenlenen bir toplantının katılımcıları yer almaktadır.

Burada, yaklaşan konferanslar öncesinde Kenya’da düzenlenen birkaç hazırlık toplantısının birinden görüntülere yer verilmiştir.

Malezya’daki bir toplantıya, ülke genelinden katılanların yanı sıra, video konferans yoluyla uzaktan bağlanan Brunei, Endonezya, Singapur dahil olmak üzere Güneydoğu Asya’daki çeşitli ülkelerden de katılım olmuştur.

Fotoğrafta, Mozambik’te yaklaşmakta olan konferanslara hazırlık amacıyla milli çapta düzenlenen bir toplantının katılımcıları görülmektedir.

Namibya’da düzenlenen son toplantıdaki bir grup katılımcı.

Ülkenin farklı yerlerinde düzenlenecek olan 14 konferanstan oluşacak bir seriye hazırlık olarak Namibya’nın Windhoek kentinde milli çapta bir konferans düzenlenmiştir.

Hollanda Bahaileri tarafından hazırlanan bu video, vatandaşları yapılacak olan konferanslara davet etmektedir.

İnsan ailesinin çeşitliliğini ve birbirine bağlılığını ifade eden bu tablo, yaklaşan toplantılardan ilham almış olan Hollanda’daki bir ressam tarafından yapılmıştır.

Fotoğrafta, Almanya’daki toplantıya katılan Hollanda Bahai toplumunun bazı temsilcileri görülmektedir.

Almanya’da, katılımcıların meşveretlerden edindikleri kavram ve fikirleri sanat ürünleri aracılığıyla ifade ettikleri bir toplantı düzenlenmiştir. Üstteki görselde,  Hollanda Bahailerinin temsilcileri yer almaktadır.

Üstteki fotoğraflarda, Almanya’da düzenlenen toplantıya katılan Hollanda Bahai Toplumu temsilcileri yer almaktadır.

Pakistan’ın Karachi kentinde düzenlenen milli çapta bir toplantıya katılanlar. Toplantıya katılanlardan biri: “Bu toplantı, olacakların bir işaretiydi. Yaklaşan konferanslar herkesin hayatlarının amacı hakkında derinlemesine düşünmesini, toplumumuzun ihtiyaçlarını incelemesini ve barışçıl bir toplum inşa etmeye nasıl katkıda bulunabileceklerini keşfetmesini sağlayacaktır.” demiştir.

Yine Pakistan’ın Karachi kentinde düzenlenen başka bir toplantının katılımcıları.

Panama’nın Besiko Bölgesindeki Cerro Iglesia sakinlerinin çoğu, gerekli malzemeleri taşıyarak, sağlık önlemleri alarak ve her yaş için bir dizi etkinlik planlayarak, ülkedeki ilk konferansa hazırlanırken omuz omuza çalışmıştır.

Panama, Cerro Iglesia’daki konferans, çoğunluğu o bölgenin yerlisi olan Ngäbe-Bugle halkından olmak üzere 1000’den fazla kişiyi ağırlamıştır. Bir katılımcı şunları söylemiştir: “Neşe ve dostluk dolu güzel bir deneyimdi. Barışçıl bir dünya inşa etme çabalarımızda birbirimize yardım etmek için ilham alıyoruz.”

Panama’nın Besiko bölgesinde, Alto Naranjo toplumunda gerçekleşen bir başka konferans.

Yeni Kaledonya, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları ve Vanuatu’dan gelen 100’den fazla kişi, Papua Yeni Gine’nin Lae kentinde bir araya gelmiştir. Pasifik bölgesinden yüzlerce kişi daha video konferans yoluyla uzaktan katılmıştır.

Bu videoda Lae’deki toplantıya katılanlar, Hz. Abdülbaha’nın yazılarından bir pasaj okumaktadırlar. Milli Ruhani Mahfili üyesi Confucius Ikoirere şöyle demiştir: “Önümüzdeki iki ay boyunca Papua Yeni Gine’de gerçekleşecek olan 200’den fazla konferansa daha büyük bir hevesle yaklaşıyoruz. Burada oluşturulan birlik ruhunu hiçbir engel durduramaz.”

Papua Yeni Gine’nin Lae kentinde düzenlenen bir toplantının katılımcıları.

Görselde, bölgedeki diğer birçok ülkeden Bahai toplumlarının temsilcilerini bir araya getiren Ekvator’daki bir toplantıya Paraguay’dan katılanlar yer almaktadır.

Üstteki görselde, Katar’daki bir mahallede düzenlenen ve müzikal ve diğer sanatsal sunumların yer aldığı bir toplantıdan fotoğraflar görülmektedir.

Görselde, Malezya’daki bir toplantıya online görüntülü olarak bağlanan Singapur’daki Bahai kurumlarının temsilcileri görülmektedir.

Singapur’da bir müzisyenin konferanslar için hazırladığı bir şarkıda Yüce Adalet Evi’nin bir mesajından şu alıntı yer almaktadır: “Bireylerin refahının genel olarak toplumun refahına bağlı olduğunu kabul ederek, herkesin refahına kendilerini adamışlardır…”

Solomon Adaları’ndaki Bahai kurumlarının bazı üyeleri milli düzeydeki bir toplantıya katılmak üzere yolculuk ederken.

Almanya’daki toplantıda yapılan bir ara oturumunda İsviçre (üstte) ve Avusturya’dan (altta) katılımcılar.

Doğu Timor’da, ülkenin yeni kurulan Milli Ruhani Mahfili, ülkedeki diğer Bahai kurumlarının üyeleriyle yapılacak olan konferansları planlamak üzere bir araya gelmiştir.

Üstte şimdiye kadar Oecusse, Doğu Timor’da düzenlenen üç konferanstan birinin katılımcıları görülmektedir. Bu konferans, Dili’deki milli toplantıdan yeni dönmüş bir grup genç kadın tarafından organize edilmiştir. Toplantıya katılanlar arasında bulunan bir köy muhtarı takdirlerini dile getirerek, “Köyümdeki daha fazla insanın toplumun refahını destekleyen Bahai aktivitelerine katılmasını umuyorum.” demiştir.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Ajman kentinde düzenlenen bir konferansta, gençlerin toplumsal dönüşüme katkıda bulunmadaki rolüne odaklanılmıştır. Katılımcılar, tabandaki Bahai girişimlerinin, gençlerin olumsuz sosyal güçlere direnme ve enerjilerini ortak yarara yönlendirme kapasitesini geliştirdiğini vurgulamışlardır.

Burada Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai’de düzenlenen iki yerel konferansın katılımcılarından bazıları görülmektedir.

Londra’da düzenlenen bir toplantıda, Grönland’ın yanı sıra, İrlanda, Danimarka, Finlandiya, İzlanda, Norveç, İsveç ve İngiltere de dahil olmak üzere Kuzey Avrupa’daki birçok ülkenin Bahai toplumlarından temsilciler yer almıştır. Ayrıca video konferans yoluyla uzaktan katılanlar da olmuştur.

Üstte, Londra’da düzenlenen toplantıdaki oturumların birinden görüntüler yer almaktadır.

Üstteki video, insanları yapılacak konferanslara davet etmek üzere İngiltere Bahaileri tarafından hazırlanmıştır.

Üstteki görselde, toplumlarının ihtiyaçları hakkında meşveret etmek ve yapılacak olan konferansları planlamak için Vanuatu’daki çeşitli toplumlardan Tanna Adasına gelen Bahai kurumlarının üyeleri görülmektedir.

Vanuatu’daki Tanna Adası Bahaileri, yeni açılan Bahai Mabedi çevresinde milli düzeyde toplanma için bir toplantı alanı inşa etmiştir.

Görselde, Tanna’daki toplantının oturumları görülmektedir. Bir katılımcı, “Bu toplantının bize ilham verdiği umutlu bir gelecek vizyonu harika. Bu vizyon, geçmişinden ders alan ve canlı bir toplum inşa etmek için başkalarıyla işbirliği yapan bir topluluk vizyonudur.” demiştir.

Angola, Malavi, Namibya, Zambiya ve Zimbabwe’deki Bahai toplumlarından katılımcılar, bu ülkelerde toplumsal gelişimi amaçlayan uzun süredir devam eden çabalar ve kendi ülkelerinde yapılacak olan konferanslar hakkında meşveret etmek üzere Zambiya’da bir araya gelmişlerdir.

Görselde, Zambiya’da, önümüzdeki aylarda yapılacak birçok konferansı planlamak üzere düzenlenen bölgesel toplantıların katılımcıları görülmektedir.

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: https://news.bahai.org/story/1586/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.