Vanuatu Mabedi için ulaşılan kilometre taşı adada heyecan dalgası yarattı

Gerçekleştirilen birleştirici ve şölensel kutlama, Vanuatu’da bulunan Tanna adasındaki yerel Bahai Mabedinin temeli atma törenine damgasını vurdu.

Lenakel kasabasında bulunan Mabet sahasında Pazar günü gerçekleştirilen törene devlet temsilcileri ve ülke Bahailerinin Milli Ruhani Mahfilinin üyeleri ile birlikte yaklaşık 2.000 kişi katıldı.

“Bu Mabet, neşe ve sevinç, tüm insan kalpleri için ortak bir merkez, hepimizi birleştiren ve Tanrı’nın sözlerini söyleyeceğimiz bir yer olacak” diyen ülkenin Bahai Milli Ruhani Mahfilinin üyesi Annick Nakal Nanua, Vanuatu Bahai toplumunun yıllar süren gelişiminin tarihinden bahsederken, “Bugün yalnızca bir temel atma törenini kutlamıyoruz, aynı zamanda çok uzun yıllar önce başlayan bir sürecin çok önemli bir kilometre taşını da kutluyoruz.” ifadesini kullanmıştır.

Hükümet yetkilileri ve geleneksel liderler etkinliğin önemini takdir ederek, Yüce Adalet Evi’ne bir Bahai Mabedi yeri olarak Tanna’yı seçmelerinden dolayı şükranlarını ifade ettiler. Dışişleri Bakanı Ralph Regenvanu ve Malvatumauri Milli Şefler Konseyinin 17 üyesinin tamamı dâhil olmak üzere birçok üst düzey yetkili Pazar günkü törene katıldı.
Bakan Regenvanu, “Bu Mabet, inancımız ne olursa olsun önümüzdeki yıllarda Vanuatu’da aramızda görmeyi arzuladığımız barış ve birliğin sembolü olacaktır. Vanuatu’da ihtiyaç duyduğumuz şey de budur.” diyerek görüşlerini dile getirdi.
Tafea İl Genel Meclisi başkan yardımcısı Paul Windie ise konuşmasında, “Kültürümüzde bir kimse, çocuk ya da yetişkin, huzur bulmak istediğinde bir Hint inciri ağacının altına sığınır. Bu Mabet de bizlere ruhani gerçekliğimize dair derin bir şekilde tefekkür edebileceğimiz bir alan sağlıyor. Burası bireyin Tanrı ile ruhani bir bağ kurduğu yerdir. Bu Mabet kişinin ruhunu dinlediği yerdir.” ifadelerine yer vermiştir.

Dualar, konuşmalar ve kutlama danslarının ardından toplantı resmi olarak temelin atılışı ile son buldu. ‘Kakel’ denilen geleneksel tahta bir kürek, mahalli ve milli Bahai toplumlarının temsilcileri arasında elden ele geçerek son olarak Bakan Regenvanu ve Malvatumauri Milli Şefler Konseyinin başkanı Willie Plasua’ya verildi. Öğlen güneşinin sıcağı altında, katılımcı kalabalığının önünde bu iki milli lider kakel’i toprağa sapladılar.

Araziyi Mabet inşası için bağışlayan Tanna’daki sekiz kabileyi onurlandırmak için, yerel şefler bir gün öncesinde ‘kakel’i geleneksel bir tören ile Bahai toplumuna hediye etmişlerdi.

Nalu halkının geleneksel şeflerinden biri, Allan Dan, bir araya gelerek araziyi bağışlayan sekiz kabile adına yaptığı konuşmada, “Bu kutsal proje uyumun kaynağı olacak ve bölgemizin maddi ve ruhani yönden uyumlu, sağlıklı bir gelişim göstermesini sağlayacaktır.” ifadesini kullanmıştır.

Yüce Adalet Evi Tanna’nın dünya çapında yapılacak olan beş yerel Mabetten birine ev sahipliği yapacağını ilk kez 2012 yılında duyurmuştu. Temmuz 2017’de Mabet tasarımı şölensel ve heyecan verici bir törenle açıklanmıştı. Yüce Adalet Evi Rızvan 2014 mesajında ise Tanna’yı, dünya Bahailerinin uğruna çabaladığı maddi ve ruhani refah vizyonuna doğru nüfusun tamamının yol aldığı bir toplum örneği olarak vurgulamıştı.

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: https://news.bahai.org/story/1373/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.