Tarihteki ilk milli Bahai Mabedinin inşaatı ilerliyor

Başkent Port Moresby’de yapılan Papua Yeni Gine milli Bahai Mabedinin inşaatı ilerlemektedir. Mabedin inşa edileceği alanda kazı çalışmaları hali hazırda tamamlanmış olup temel atma işlemi yapılmaktadır.

Temelin Aralık ayında tamamlanması ve çelik üstyapı çalışmalarına Ocak ayında başlanması beklenmektedir.

Mabet tüm ülke nüfusuna hitap ettiğinden milli Bahai Mabedi olarak anılan ilk mabet olma özelliğini taşıyor. Papua Yeni Gine Mabedinin inşasının başlangıcı, 2016’da tamamlanan yüz yıllık bir Kıtasal Bahai Mabetleri inşa etme çabasını ve 2017 ile 2018 yıllarında gerçekleşen iki yerel Mabet açılışını takip etmektedir.

Mabedin Papua Yeni Gine kültürüne ait evrensel bir unsur olan dokuma deseni temalı tasarımı geçen yıl Nevruz’da ilan edilmişti.

Ülkenin Bahai Milli Ruhani Mahfilinin Sekreteri Confucius Ikoirere, tasarımın birlik kavramı üzerine kurulu olduğunu söyleyerek sözlerini şöyle sürdürmüştür: “Yüzlerce dilin konuşulduğu, binlerce farklı kültürel grubun var olduğu bu çeşitli Pasifik Adaları halkı arasında dokumacılık yaygın bir iştir. Dokumayı evlerimizi süslemek için kullanırız. Hepimiz örgü sepetler kullanır ve hasır yataklarda uyuruz. Dokuma sanatı her yerde görülebilir ve birliğin sembolüdür. Dua ve tefekkür etmek için gelen herkesin kabul gördüğü Mabet de birliğin en yüksek bir simgesidir.”

Ağustos ayında Ulusal Başkent Bölgesinin yapı yönetim kurulundan inşaata başlamak üzere resmi izinler alındıktan sonra, Eylül ayında Bahai toplumu Mabedin yükseleceği alanda şafak vakti sade bir dua toplantısı düzenledi ve kısa bir süre sonra inşaata başlandı. Daha sonrasında ise çalışmalar düzenli bir şekilde devam etti.

Mabedin mimarlarından biri olan Henry Lape şöyle demektedir: “İnsanlar Mabedin sadece Bahailer için olmadığını öğreniyorlar. Mabet topluma aittir ve herkes dua ve tefekkür etmek için buraya gelebilir.”

Mabet projesi yerel halktan ve hükümet yetkililerinden de destek gördü.

Arazi ve İmar Bakanı John Rosso, Bahai Toplumu temsilcileri ile yakınlarda yaptığı bir toplantıda Mabede dair düşüncelerini, “Ziyaretçileri çekecek ve şehrin manzarasını güzelleştirecek zarif bir tasarım” diyerek dile getirmiştir. Ayrıca Bakan Rosso diğer devlet yetkilileri ile beraber Bahai toplumunun milli ofisleri ile aynı arazide bulunan Mabedin şantiyesini ziyaret etti.

Merkez yapı, ahşap üçgen çatılı dokuz girişe sahip olacaktır. Ülkenin geniş bir alana yayılan başkentinde bir tepede bulunan Mabet, merkez yapıya ek olarak bahçeleri ve tefekkür ve duaya ayrılan sessiz alanları da kapsayacaktır. Port Moresby belediye başkanı Bernard Kipit başkentte böyle yapılara ihtiyaç olduğunu belirtmiştir.

Sn. Lape’in mimar ortağı Saeed Granfer, “Burası daha önceden de dua etmek için kullanılan bir yerdi.” diyerek sözlerini söyle sürdürmüştür: “Toplumda Mabedin inşa edildiği yere karşı derin bir hürmet duygusu var. İnsanlar ne zaman buraya ziyarete gelseler, merkez yapının olacağı yere yaklaştıkça yürüyüşlerinde, hal ve tavırlarında gözle görünür bir değişiklik oluyor.”

Papua Yeni Gine Mabedinin planları Yüce Adalet Evi tarafından Rızvan 2012 Mesajında duyurulmuştu. Şu anda dünyada 10 adet Mabet bulunmaktadır. Toplumlar bu kutsal yapıların insanların ruhani özlemlerini nasıl yansıttığını ve toplumun değişime uğramasına yönelik hizmete nasıl ilham verdiğini öğreniyorlar.

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: https://news.bahai.org/story/1374/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.