Afrika: Bir Mabet yükselirken, bir diğerinin beklentisi oluşuyor

MATUNDA, Kenya – Kenya’da ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde Bahai Mabetleri için tahsis edilen alanlar, çok farklı gelişim aşamalarında olsalar da, umudun ve birliğin yükselen ruhunun ilk görüntülerini vermektedir.

Kenya, Matunda’da inşa edilmekte olan yerel Bahai Mabedinin proje yöneticisi Stephen Mwangi, “ortaya çıkmakta olan Mabet buralarda daha şimdiden birliğin sembolü haline gelmiştir. İnsanlar neler olduğunu görmek için geliyorlar. Yakınlardaki köylerden farklı dinlere mensup insanlar, inşaat başlamadan öncesinden beri toplu ibadet için Mabet alanında toplanmaktalar. Projeyi sahiplenme duygusu hisseden, giderek artan sayılarda bölge sakinleri, alandaki fidanlıkla ilgilenmeyi de içeren çeşitli görevlerde yardımcı olmaktalar.

Mabet alanları ayrıca hizmet için kapasiteler oluşturan Bahai eğitim programlarına katılan gençler için bir toplanma yeri haline geldi. Matundalı bir genç olan Vivian, “Allah’a ibadet etmek içsel olarak bizleri değişime uğratır ve dışta ifade bulur ki, bunun anlamı inancımızı özverili faaliyetlerle harekete geçirmektir,” ifadesini kullanıyor.

Bölgenden başka bir genç, Wesley ise, “bütün inançlardan insanlar bu projeye ve Mabet alanındaki dua toplantılarına katıldığı için, Mabedin insanlığın birliğini ve olumlu faaliyetler vasıtasıyla toplumun iyileştirilmesini simgelediğini görmeye başlıyorlar,” demektedir.atılımcılar, Lahey’e yazılan İlk Levih’te geçen bazı temalar konusunda mevcut koşullar ışığında anlayışlarını paylaştılar.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde milli Bahai Mabedinin tasarımının tanıtımı beklentisi var. Başkent Kinshasa’da yer alan Mabet alanı bugünlerde inşaat aşaması için hazırlanıyor. Yerel bölgeden ve ülke genelinden gönüllüler alanın bakımı konusunda yardımcı olmaktalar ve her günün başlangıcında birlikte dua etmek için bir araya geliyorlar.

Kinshasa’daki Mabedin inşası projesinin toplum irtibat görevlisi Sam Katombe, “İbadet, bir ağacın kökleri gibi, ilahi aşk toprağından besinini alır. Ve hizmet de topluma hayat veren özsu gibidir. Ülkelerinin insanlarına ibadet ve meditasyon için güzel bir nokta sağlamak için zamanlarını ve enerjilerini verenler, herkes için birlik ve sevgiye adanmış bir yapının yükselmesine yardımcı oluyorlar,” şeklinde bir ifade kullanmıştır.

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: https://news.bahai.org/story/1434/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.