Almanya Bahaileri gençliğin ayırt edici rolünü keşfederek genişleyen bir sohbete ivme kazandırıyor

Geçen aylarda Almanya’daki Bahai toplumu genç insanların topluma sunduğu katkıları irdelemek üzere çeşitli ortamlar yarattı. Gençlik üzerine milli bir diskurun kapsamında, bu ortamlar vasıtasıyla, büyüyen bir sohbete ivme kazandırıldı ve genç nesillerin toplumdaki ayırt edici rolü hakkında yeni anlayışlar ortaya çıktı.

Son altı ay içinde Bahai toplumunun Dış İlişkiler Ofisi, ülkenin doğusunda azalan bir genç nüfusa sahip küçük bir kasaba olan Teterow’da, çok sayıda genç çalışanın yaşadığı yoğun bir şehir merkezi olan Frankfurt’ta ve meşveretin göçmen ailelerden gelen gençleri bir araya getirdiği orta büyüklükteki endüstri şehri Hagen’da bu soruları irdelemek üzere farklı ortamlarda gerçekleşen, her birine düzinelerce katılımcının katıldığı toplantılar organize etti. Toplantıların ardından bu ortamlardan kazanılan içgörüler özel olarak oluşturulan internet sitesindeki makalelerde, ortam akışlarında ve videolarda tartışıldı.

“Gençlik hakkında çok sayıda sohbet olduğunu fark ettik ama içlerinde genç yoktu” diyen Dış İlişkiler Ofisi’nden Gabriella Brutto sözlerini, “Bu yüzden yerel organizasyonlarla çalışıp her yaştan insanı, gençlerin topluma katkıda bulunma potansiyellerini geliştirmelerine nelerin yardım ettiğini ve nelerin onları bundan alıkoyduğunu tartışmak için davet ettik” şeklinde sürdürdü.

Ülkede gençlerle çalışan diğer organizasyonlarla görüşmelerden sonra Ofis birkaç çekirdek soru saptadı: Farklı nesiller nasıl beraber çalışabilirler? Genç neslin üyelerini toplum için umutlarını ifade etmekten alıkoyan engeller nelerdir? Ve genç insanların yapıcı şekilde sürece dâhil olmalarını sağlayan koşullar nasıl yaratılır?

Brutto, meşveretlerde pek çok insanın kendileri ve toplumları için benzer umut ve arzuları paylaştığının ortaya çıktığını ve bu sohbetlerin, pek çok gencin meslekleriyle, hobileriyle, aileleriyle ve diğer yollarla toplumlarına katkıda bulunmak için derin bir arzu duyduklarını doğruladığını belirtti.

Almanya’da bugünün gençliğinin çoğunu ayırt eden şey, sosyal medya gibi çevrimiçi teknolojilerle kuşatılmış olarak büyümeleridir ve meşveretlerde genç nesillerin bu şekilde büyümelerinin imaları incelendi. Ortaya çıkan en önemli fikirlerden biri, gençlerin teknoloji sayesinde fiziksel konumla sınırlı olmayan, geniş bir akran grubuyla bağlantıda olmalarının onları çeşitliliğe daha da açık hale getirmesiydi. Ayrıca katılımcılar yaşamın gençlik döneminde daha sık rastlanan fedakârlık, açıklık ve zindelik gibi farklı nitelikleri de tartıştılar.

Atölyeler aynı zamanda Alman Bahai toplumunun, gençleri şehir ve kasabalarında hizmetlerini sunmaya yönlendirme deneyimlerini paylaşmaları için de bir ortam sağladı. Gençliğin büyük potansiyelini ve şevkini hizmet hareketlerine çevirmek konusunda çok şey öğrenildi. Gençlerin sunabileceği en derin katkıların içinde, yeni neslin gelişimine odaklanmak ve ön ergenlik dönemindekilerin zihinsel ve ruhani potansiyellerini ortaya çıkarmak için onlarla birlikte çalışmak bulunuyor.

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: https://news.bahai.org/story/1377/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.